GołdapGołdap

Miejscowość poza szlakiem WJM
2 0 2906
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Gołdap to miasto o wyjątkowych walorach przyrodniczo-klimatycznych, jest najczystszym miastem pod względem powietrza w regionie. Turystów planujących przyjazd na weekend do Gołdapi informujemy, że trzy dni to zdecydowanie za mało. Miasto jako jedyne na Warmii i Mazurach posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo – klimatycznym z Promenadą Zdrojową, pijalnią wód mineralnych, a także tężniami.

Gołdap jest miasteczkiem położonym na Mazurach Garbatych, pomiędzy Puszczą Romincką, a Wzgórzami Szeskimi - tuż przy granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. To jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk. Gołdap jest też interesująca pod wieloma innymi względami. Bogatą całoroczną ofertę zapewnia nie tylko sanatorium, ale również wspomniane „garby” nadające nazwę całemu regionowi, a właściwie jeden garb – Piękna Góra. Położone tuż pod Gołdapią wzniesienie jest świetną alternatywą dla narciarzy i snowboardzistów, którzy nie chcą tracić połowy weekendu na podróż w góry. Trasy narciarskie, wyciągi orczykowe, kolej krzesełkowa, kawiarnia obrotowa na szczycie oraz inne kulinarno-rekreacyjne atrakcje kompleksu Piękna Góra Rudziewicz, chociażby park linowy i kręgielnia, bez wątpienia zaspokoją oczekiwania turystów. Z kolei na narciarzy biegowych czekają zawsze świetnie przygotowane trasy narciarskie w dzielnicy uzdrowiskowej oraz podgołdapskim Lesie Kumiecie. Tam też odbywa się najstarsza impreza narciarska na Warmii i Mazurach – Bieg Jaćwingów, w której rokrocznie rywalizuje kilkuset zawodników.

Historia

W 1565 roku książę Albert Hohenzollern postanowił założyć miasto w pobliżu granicy z Litwą. Wybrano bród na rzece Gołdap. Przeszłość tych ziem związana była przez wieki z kulturą niemiecką, mimo że zasiedlali ją w większości Mazurzy i Litwini, którzy do XVIII wieku posługiwali się językiem ojczystym i kultywowali tradycje i zwyczaje narodowe – dopiero w XIX wieku ulegli germanizacji.

XX wieku, kiedy w gminie Gołdap wykonano pierwsze badania wody i powietrza. Stwierdzono wówczas, że w tym regionie jest najczystsze powietrze w Polsce, wody mają zaś cechy wód mineralnych. W nieodległej Nierzwicy odkryto bogate złoża borowiny. W 2000 roku miasto otrzymało status uzdrowiska. Na stokach pobliskiej Góry Gołdapskiej (272 m n.p.m.) znajduje się kolejka krzesełkowa, pięć tras narciarskich i czynny cały rok tor saneczkowy. U podnóża wzniesienia stoi zajazd, w którym koniecznie trzeba spróbować kartaczy, oryginalnej litewskiej potrawy z ziemniaków i mięsnego farszu.

Sanatorium Uzdrowiskowe „Wital”

Sanatorium Uzdrowiskowe WITAL położone jest nad jeziorem Gołdap. Panuje tu klimat nizinno-leśny o cechach średnobodźcowych. Dzięki izolacji terenu od północy i wschodu wysoką Suwalszczyzną oraz od południa i zachodu pasmem Gór Szeskich występuje tu duża stałość czynników pogodowych. Jako uzdrowisko klimatyczno-borowinowe sanatorium bazuje głównie na leczeniu borowinami, których ogromne złoża znajdują się w okolicy pobliskiej wsi Niedrzwica.

Co warto zobaczyć w Gołdapi

  • Pijalnia wód oraz tężnie to czwarte w Polsce tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646, 0 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.
  • Wieża Ciśnień w Gołdapi i jej bliźniacza siostra z Giżycka to 2 najpopularniejsze wieże widokowe na Mazurach. Przeznaczenie obu jest dokładnie takie samo. Oprócz tego, że gwarantują niezrównane widoki, mieszczą się w nich kawiarenki i sklepiki z pamiątkami.
  • Muzeum Ziemi Gołdapskiej w Gołdapi oferuje eksponaty i wystawy poświęcone przeszłości Ziemi Gołdapskiej. Obiekt muzeum składa się z dwóch budynków, z których w jednym z nich organizowane są wystawy, w drugim zaś imprezy kulturalne oraz wystawy czasowe.
  • Wyciąg narciarski "Piękna Góra" należy do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego rodziny Rudziewiczów. Wyciąg położony jest u podnóża Pięknej Góry, z której rozpościera się wspaniały widok na panoramę Gołdapi, Puszczę Romincką oraz na pasmo Szeskich Wzgórz.
  • Dzielnica uzdrowiskowa
  • Jezioro Gołdapskie to malowniczy zbiornik województwa warmińsko - mazurskiego leżący na terenie parku krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Akwen znajduje się na samej granicy Polski z Rosją. Rzeka Jarka wypływa z południowej części jeziora Gołdapskiego i jest jego głównym dopływem.
  • Neogotycki kościółek św. Leona i św. Bonifacego, budowę świątyni ukończono po trzech latach w 1894 roku. Był to pierwszy katolicki kościół w Gołdapi, większość mieszkańców stanowiła bowiem ludność wyznania ewangelickiego.
  • Uzdrowisko Wital w byłej kwaterze Luftwaffe.
  • Pomnik Immanuela Kanta - Przez wiele lat panował pogląd, że Kant nigdy nie opuszczał Królewca, w którym się wychował. Jednak w zimie 1775 roku filozof przyjął zaproszenie generała von Lossowa i przyjechał do Gołdapii. Na pamiątkę tego wydarzenia przy ulicy Lipowej został postawiony pomnik.

Ciekawostki

Niepisanym symbolem Gołdapi jest jeleń. Jego rogi znajdują się na fladze powiatu Gołdapskiego, doczekał się nawet swojej podobizny w formie maskotki promującej miasto. Na ulicy Lipowej w Gołdapi stoi jego pomnik, w Puszczy Rominckiej można spotkać obeliski upamiętniające jelenie upolowane przez cesarza Wilhelma II.

Gołdap - zdjęcie
+ 73 zdjęć
ReklamaA1 - port 69

Inne w okolicy

ReklamaA2 - Odysseya Yachts