KleszczewoKleszczewo

Miejscowość na szlaku WJM
6 0 6892
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Urokliwa wieś położona nad jeziorem Wojnowo, połączonym z jeziorem Niegocin. Osada znajduje się w odległości ok. 9 km od Giżycka. Przez jezioro Wojnowo przechodzi szlak kajakowy, dostępny także dla mniejszych żaglówek, nazywany "wielką pętlą mazurską". Prowadzi on do Jeziora Śniardwy, jednak między jeziorami Buwełno i Tyrkło konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi (ok 2 km). Dopłynięcie do miejscowości od 2020 roku będzie ciut prostsze (likwidacja linii energetycznej mostem płynąc od strony jez. Niegocin).

Kleszczewo to także raj dla miłośników archeologii i historii. Na podstawie odkryć archeologicznych wynika, że Kleszczewo w IX wieku było wsią galindzką (osada Prusów). Znajdowało się w miejscu dzisiejszego Kleszczewa, Rudy i Staświn. Do dziś zachowały się tu pozostałości grodziska Prusów, które można oglądać.

Osadnictwo krzyżackie sprowadziło na te ziemie Niemców i Polaków. Dotkliwe w skutkach dla ludności Mazur okazały się lata epidemii i lata głodu, niosące za sobą nieurodzaj. Najstraszniejsza była epidemia dżumy z lat 1709–1711. Poprzedziła ją surowa zima oraz nieurodzajne lato i pomór bydła. Ludzie zamarzali w łóżkach, ptaki natomiast spadały w locie martwe. W Kleszczewie leżała odłogiem trzecia część ziemi, zmarły tu 23 osoby. Po zmarłych pozostały puste budynki i gospodarstwa.

Obecnie to miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Wojnowo. Znajduje się tu stanica wodna, gdzie można wypożyczyć sprzęt sportowy. Noclegi możliwe są w gospodarstwach agroturystycznych zlokalizowanych niedaleko Kleszczewa (5-6 km).

Będąc w Kleszczewie warto zobaczyć przedwojenny wiatrak - uznany za zabytek architektury. Ponadto zachowały się: budynek byłej szkoły podstawowej, dawne zajazdy – Gasthausy, obecnie zamienione na domy mieszkalne, zabudowania gospodarstw, obory, wybudowane zostały w latach 1925–1930 z kamienia polnego i czerwonej cegły. Budynki nawiązują do tradycyjnej architektury Mazur.

Ginącym elementem krajobrazu kulturowego Mazur jest cmentarz ewangelicki. Znajduje się na wzgórzu, na skraju wsi, porośnięty jest starodrzewem i tujami.

Kleszczewo - zdjęcie
+ 18 zdjęć
ReklamaA1 - Ever Boats
ReklamaA2 - Odysseya Yachts