KleszczewoKleszczewo

Miejscowość na szlaku WJM
6 0 4068
Noclegi Noclegi Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Urokliwa wieś położona nad jeziorem Wojnowo, połączonym z jeziorem Niegocin. Osada znajduje się w odległości ok. 9 km od Giżycka. Przez jezioro Wojnowo przechodzi szlak kajakowy, dostępny także dla mniejszych żaglówek, nazywany "wielką pętlą mazurską". Prowadzi on do Jeziora Śniardwy, jednak między jeziorami Buwełno i Tyrkło konieczne jest przeniesienie lub przewóz łodzi (ok 2 km). Dopłynięcie do miejscowości od 2020 roku będzie ciut prostsze (likwidacja linii energetycznej mostem płynąc od strony jez. Niegocin).

Kleszczewo to także raj dla miłośników archeologii i historii. Na podstawie odkryć archeologicznych wynika, że Kleszczewo w IX wieku było wsią galindzką (osada Prusów). Znajdowało się w miejscu dzisiejszego Kleszczewa, Rudy i Staświn. Do dziś zachowały się tu pozostałości grodziska Prusów, które można oglądać.

Osadnictwo krzyżackie sprowadziło na te ziemie Niemców i Polaków. Dotkliwe w skutkach dla ludności Mazur okazały się lata epidemii i lata głodu, niosące za sobą nieurodzaj. Najstraszniejsza była epidemia dżumy z lat 1709–1711. Poprzedziła ją surowa zima oraz nieurodzajne lato i pomór bydła. Ludzie zamarzali w łóżkach, ptaki natomiast spadały w locie martwe. W Kleszczewie leżała odłogiem trzecia część ziemi, zmarły tu 23 osoby. Po zmarłych pozostały puste budynki i gospodarstwa.

Obecnie to miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Wojnowo. Znajduje się tu stanica wodna, gdzie można wypożyczyć sprzęt sportowy. Noclegi możliwe są w gospodarstwach agroturystycznych zlokalizowanych niedaleko Kleszczewa (5-6 km).

Będąc w Kleszczewie warto zobaczyć przedwojenny wiatrak - uznany za zabytek architektury. Ponadto zachowały się: budynek byłej szkoły podstawowej, dawne zajazdy – Gasthausy, obecnie zamienione na domy mieszkalne, zabudowania gospodarstw, obory, wybudowane zostały w latach 1925–1930 z kamienia polnego i czerwonej cegły. Budynki nawiązują do tradycyjnej architektury Mazur.

Ginącym elementem krajobrazu kulturowego Mazur jest cmentarz ewangelicki. Znajduje się na wzgórzu, na skraju wsi, porośnięty jest starodrzewem i tujami.

Kleszczewo - zdjęcie
+ 18 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park