MrągowoMrągowo

Miejscowość poza szlakiem WJM
38 0 6190
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Mrągowo - chyba każdy w Polsce słyszał o tej mazurskiej miejscowości. A czy już tu byliście? Jeśli nie, warto nadrobić zaległości i koniecznie do tego miasteczka, o mazurskim ale i westernowym klimacie zajrzeć. Jest tu co robić i co zobaczyć. Mrągowo to malowniczo położone miasteczko na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego piękno tej lokalizacji wpływ mają znajdujące się tutaj liczne wzgórza morenowe oraz głębokie rynny jeziorne.

Na terenie miasta znajdują się trzy wielkie jeziora: Czos – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów, Sutapie Małe, Sołtysko, Magistrackie. Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa. Ten akwen łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.

Pierwsze wzmianki o Mrągowie pochodzą z XIV wieku i wiążą się z krzyżacką osadą „Sensburg” na ziemiach pruskiego plemienia Galindów. Nazwa ta przetrwała razem z polską nazwą „Ządzbork” do 1947 roku. W latach 1404 – 1407 miasto otrzymało prawo miejskie od wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Jungingena. Do końca II wojny światowej miasto należało do Prus Wschodnich, a następnie Niemiec.

Co warto w Mrągowie zobaczyć:

  • Ratusz – znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.
  • Strażnica Bośniacka – znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.
  • Wieża Bismarcka – jest zlokalizowana w parku im. W. Sikorskiego na Wzgórzu Jaenike. Po remoncie na wieżę można już wejść.
  • Stara Chata – obecnie restauracja. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.
  • Zabytkowe kamienice – centrum Mrągowa składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.
  • Apteka „Pod Orłem” – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w mieście z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w Mrągowie apteka, i istnieje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.
  • Cerkiew prawosławna – budynek zbudowany w 1895 roku jako bożnica żydowska, która podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku odnowiono wnętrze budynku.
  • Jak spędzić wolny czas w Mrągowie?

Mrągowo to wprost wymarzone miejsce dla osób, które lubią aktywnie wypoczywać na łonie przyrody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych odbywa się w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Warto również odwiedzić Mrongoville – miasteczko stylizowane na te z amerykańskiego Dzikiego Zachodu i zlokalizowane na przedmieściach Mrągowa.

Można również odwiedzić pobliskie Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zgromadzono wiele eksponatów związanych z wojskowości. Jest tu również możliwość przejażdżki czołgiem czy strzelania z karabinu. Ciekawym urozmaiceniem będzie na pewno spacer i odpoczynek na promenadzie i molo nad jeziorem Czos. Można również odwiedzić Górę Czterech Wiatrów. Znajduje się na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos.

W Mrągowie odbywa się wiele imprez o skali ogólnopolskiej: Mazurska Noc Kabaretowa; Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country; Festiwal Kultury Kresowej; Disco pod Żaglami.

To mazurskie miasto było planem dla kilku filmów: Kochajmy syrenki (1966), Komisarz Blond i wszystko jasne (2009), część zdjęć do filmu Optymista (2010) oraz film krótkometrażowy Kładka (2013).

Mrągowo - zdjęcie
+ 108 zdjęć
ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina
ReklamaA2 - Tło Dla Mew