OkartowoOkartowo

Miejscowość na szlaku WJM
20 0 14228
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Wieś pomiędzy jeziorem Śniardwy, a jeziorem Tyrkło, leżąca przy trasie krajowej nr 16 z Mikołajek do Orzysza. Miejscowość o ciekawej i bogatej historii: ok. 1340 roku Krzyżacy wznieśli tu najpierw drewnianą strażnicę, którą kilkadziesiąt lat później zastąpili murowanym zamkiem. W lutym 1361 roku krzyżacka załoga zamku w Okartowie zaskoczyła oddział litewski i wzięła do niewoli samego księcia Kiejstuta oraz jego syna. Kiejstutowi udało się uciec z niewoli i potem dwukrotnie atakował zamek w Okartowie.

Po pierwszym ataku zamek został odbudowany, po drugim – w 1378 roku, gdy cała załoga dostała się do niewoli – odbudowy zaniechano. Wiele wskazuje na to, że dziś w miejscu tego zamku stoi kościół. Świątynia jest zabytkowa, pochodzi z końca XVIII w. wewnątrz jest barokowy ołtarz i ambona, a na zewnątrz przykuwa uwagę jego murowano-drewniana wieża.  

W Okartowie zachowało się kilkanaście przedwojennych mazurskich budynków, w tym budynki dworca i kilka gospodarstw. We wsi jest też cmentarz ewangelicki z XIX wieku. Na cmentarzu znajduje się kwatera wojenna z  I wojny światowej, w której pochowanych jest 3 żołnierzy i 1 pracownik cywilny armii niemieckiej oraz 1 żołnierz armii rosyjskiej. 

W Okartowie od 1978 roku działa całoroczna baza Mazurskiej Służby Ratowniczej. Stacja pełni dyżury całodobowo. Mazurska Służba Ratownicza organizuje w sezonie letnim szkolenia na podstawowe stopnie żeglarskie i motorowodne oraz kursy na podstawowy stopień nurkowy. Nad jeziorem Śniardwy jest marina. Miłośnicy świeżych ryb powinni tu odwiedzić Gospodarstwo Rybackie Śniardwy, w którym można kupić ryby świeże prosto z połowów, ryby patroszone, mrożone i wędzone. Przy Gospodarstwie działa też smażalnia ryb, można tu nawet wynająć nocleg. 

W budynku dawnej szkoły działa hostel, w którym jednorazowo może nocować 30 osób, przy nim jest mały plac zabaw dla dzieci i boiska do gry w piłkę.  We wsi można też wynająć pokoje u gospodarzy. Za Okartowem w kierunki wsi Okartowo Tartak działa pole biwakowe, na którym są prysznice i sanitariaty, można też wypożyczyć sprzęt pływający.

Warto zobaczyć:

  • kościół z końca XVIII wieku, zniszczony w 1914 roku, odbudowany w 1920 roku, z wieżą murowano–drewnianą, barokowy ołtarz i ambona, 
  • dawny cmentarz ewangelicki z pierwszej połowy XIX wieku; na nim kwatera wojenna z okresu I wojny światowej, w której pochowanych jest 3 żołnierzy i 1 pracownik cywilny armii niemieckiej oraz 1 żołnierz armii rosyjskiej; nekropolia użytkowana jeszcze w latach 70. XX wieku, obecnie częściowo zdewastowana, 
  • zespół dworca kolejowego z drugiej dekady XX wieku: budynek dworca, dwa budynki gospodarcze, pozostałości magazynu, 
  • kilka przykładów budownictwa murowanego z pierwszej ćwierci XX wieku, m.in. domy nr 10, 15. 
Okartowo - zdjęcie
+ 45 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina