PozezdrzePozezdrze

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 2096
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Bankomat Bankomat Bank Bank Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna

Pozezdrze – to niewielka mazurska wieś w powiecie węgorzewskim. Znana głównie ze swojej historii oraz bliskiego sąsiedztwa byłej kwatery SS i policji Reischfürera Heinricha Himmlera. Na pewno jednak warto tu zajrzeć podczas podróży po Mazurach.

Wieś założona została 21 czerwca 1543 r. Początkowo była to wieś księcia Albrechta, później królewska. Chłopi z Pozezdrza odrabiali pańszczyznę w majątku domeny państwowej przy zamku w Węgorzewie. W 1710 roku na dżumę zmarła większość mieszkańców (309 osób). W 1858 roku wieś liczyła już jednak  927 mieszkańców, a w 1939 - 1551.

W 1910 r. Pozezdrze zniszczone zostało przez wielki pożar. Pod koniec 1914 i na początku 1915 wieś znalazła się na terenie frontu I wojny światowej. W tej miejscowości do tej pory znajduje się obelisk upamiętniający 60 mieszkańców Pozezdrza, którzy polegli w czasie Wielkiej Wojny.

W czasie II wojny światowej obok Pozezdrza wybudowana została kwatera Himmlera. We wsi była również placówka batalionu policyjnego zabezpieczająca ochronę Himmlera. W pobliskim lesie (ok. 2 km na północny zachód) znajdują się do tej pory bunkry byłej kwatery SS i policji Reischfürera Heinricha Himmlera, (występowała pod kryptonimem "Hochwald"), zbudowane w latach 1940-1941, były wykorzystywane w czasie agresji na ZSRR.

Teren kwatery otoczony był polem minowym ogrodzonym płotem z siatki i drutu kolczastego. Zakwaterowany był tu batalion policji, który wchodził w skład oddziałów przewidzianych do obrony kwatery Himmlera i OKW w Gierłoży oraz obserwacji trójkąta Kętrzyn - Węgorzewo - Giżycko. 16 września 1944 roku Himmler spotkał się tu z generałem Andriejem Własowem dowódcą Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Kwatera ta została opuszczona 20 listopada 1944 roku, 24 stycznia 1945 r. saperzy niemieccy wysadzili ją w powietrze.

Z Pozezdrzem wiąże się legenda o skarbie wykopanym na wzniesieniu nad rzeką Sapiną. Skarb ukryty był w piwnicy wykonanej z cegły. Z cegieł tych kilku gospodarzy w XIX w. miało sobie wybudować stajnie. Wzniesienie to później nazwano Złotą Górą.

Pozezdrze - zdjęcie
+ 52 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Ruciane Park