PozezdrzePozezdrze

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 4163
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Pozezdrze – to niewielka mazurska wieś w powiecie węgorzewskim. Znana głównie ze swojej historii oraz bliskiego sąsiedztwa byłej kwatery SS i policji Reischfürera Heinricha Himmlera. Na pewno jednak warto tu zajrzeć podczas podróży po Mazurach.

Wieś założona została 21 czerwca 1543 r. Początkowo była to wieś księcia Albrechta, później królewska. Chłopi z Pozezdrza odrabiali pańszczyznę w majątku domeny państwowej przy zamku w Węgorzewie. W 1710 roku na dżumę zmarła większość mieszkańców (309 osób). W 1858 roku wieś liczyła już jednak  927 mieszkańców, a w 1939 - 1551.

W 1910 r. Pozezdrze zniszczone zostało przez wielki pożar. Pod koniec 1914 i na początku 1915 wieś znalazła się na terenie frontu I wojny światowej. W tej miejscowości do tej pory znajduje się obelisk upamiętniający 60 mieszkańców Pozezdrza, którzy polegli w czasie Wielkiej Wojny.

W czasie II wojny światowej obok Pozezdrza wybudowana została kwatera Himmlera. We wsi była również placówka batalionu policyjnego zabezpieczająca ochronę Himmlera. W pobliskim lesie (ok. 2 km na północny zachód) znajdują się do tej pory bunkry byłej kwatery SS i policji Reischfürera Heinricha Himmlera, (występowała pod kryptonimem "Hochwald"), zbudowane w latach 1940-1941, były wykorzystywane w czasie agresji na ZSRR.

Teren kwatery otoczony był polem minowym ogrodzonym płotem z siatki i drutu kolczastego. Zakwaterowany był tu batalion policji, który wchodził w skład oddziałów przewidzianych do obrony kwatery Himmlera i OKW w Gierłoży oraz obserwacji trójkąta Kętrzyn - Węgorzewo - Giżycko. 16 września 1944 roku Himmler spotkał się tu z generałem Andriejem Własowem dowódcą Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Kwatera ta została opuszczona 20 listopada 1944 roku, 24 stycznia 1945 r. saperzy niemieccy wysadzili ją w powietrze.

Z Pozezdrzem wiąże się legenda o skarbie wykopanym na wzniesieniu nad rzeką Sapiną. Skarb ukryty był w piwnicy wykonanej z cegły. Z cegieł tych kilku gospodarzy w XIX w. miało sobie wybudować stajnie. Wzniesienie to później nazwano Złotą Górą.

Pozezdrze - zdjęcie
+ 52 zdjęć
ReklamaA1 - Ever Boats
ReklamaA2 - Odysseya Yachts