RadziejeRadzieje

Miejscowość na szlaku WJM
4 0 4363
Czartery Czartery SztynortSklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia Sztynort

Wieś sołecka w gminie Węgorzewo nad rzeką Radzieją. Sołectwo obejmuje też wsie Jerzykowo i Łabapa. Do jeziora Dobskiego jest stąd ok 2 km. To mała wieś, domy stoją tu zaledwie przy kilku ulicach, w Radziejach działa sklep.

W pobliżu miejscowości Radzieje istniały dwa grodziska Prusów, oba na wyspach: (Gilma i Wysoki Ostrów), zaś kartograf Józef Naronowicz-Naroński na wschód od wsi oglądał w XVII wieku pozostałości po innym pruskim grodzisku na brzegu jeziora. 

We wsi warty zobaczenia jest kościół pw. Chrystusa Króla (zbudowano go w 1827 roku na miejscu poprzedniego, zrujnowanego). Kościół jest nietypowy, ponieważ zbudowano go na planie foremnego ośmioboku (długość boku to 8,5 metra), a dach zakończony jest latarnią. Projekt tego nietypowego kościoła przypisuje się królowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi IV. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na dwa niderlandzkie obrazy z pierwszej połowy XVII w. zatytułowane „Pojmanie Chrystusa” i „Chrystus przed Piłatem”. Z baroku pochodzi kilka figur w świątyni: anioł chrzcielny, amorek i figury ewangelistów.

Przy kościele stoi dzwonnica – jest starsza od świątyni. Jeden z dzwonów, najmniejszy, nosi herb Lehndorffów – dziedziców pałacu w Sztynorcie. W 1727 roku Lehndorffowie ufundowali trzy dzwony ale II wojnę światową przetrwał tylko jeden.

Na cmentarzu przy kościele znajdują się nagrobki żołnierzy z I wojny światowej.

Radzieje to dobra baza wypadowa dla miłośników zabytków militarnych. W lesie, kilka kilometrów na północ od wsi, znajdują się dobrze zachowane schrony sztabowe, schrony przeciwlotnicze, bunkry ochrony, elektrownia, peron i bocznica kolejowa oraz betonowa droga dojazdowa. Była to kwatera polowa „Wendula”, w której rezydował szef  kancelarii III Rzeszy Hans Lammers. Kwaterę zbudowano w latach 1940-42.

Radzieje znajdują się również w niedalekiej odległości od kompleksu bunkrów w Mamerkach (9 km).

Radzieje - zdjęcie
+ 24 zdjęć
ReklamaA1 - Osada Tyrkło
ReklamaA2 - Nautica