RozogiRozogi

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 379
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Bankomat Bankomat

Rozogi to mazurska wieś w powiecie mrągowskim, w gminie Sorkwity. Miejscowość zlokalizowana 7 km na południe od Sorkwit. Zabudowa wsi skupiona wokół stawu. Nazwa najprawdopodobniej wywodzi się od Rozóg w powiecie szczycieńskim (dawniej nazywane Rozogami Polskimi).

Dawna wieś szlachecka, powstała w wyniku podziału dóbr kozłowieckich, nadanych w 1388 r. rycerzowi Filipowi Wildenawowi na prawie chełmińskim. Wieś wzmiankowana w 1552 r., kiedy to toczył się spór pomiędzy właścicielami dóbr: Engel Stach von Golzheim zaskarżył Mikołaja Wildenawa i Baltazara Berkana.

W latach 1842–1945 wieś należała do pruskiej rodziny Rogalla von Bieberstein. W roku 1842 nabyli ją Rudolf Alexander Rogalla von Bieberstein i jego żona Nanny (z domu von Mirbach). Krótko po roku 1877 Walter Alexander Rogalla von Bieberstein i jego żona Olga (z domu Schilke) wybudowali tutaj neoklasycystyczny dwór. Dwór ten, jak również zabudowania ówczesnego folwarku, zachowały się do chwili obecnej.

Zabytki:

  • Dawny dwór z zabudowaniami folwarcznymi. Droga oddziela zespół dworsko-pałacowy od podwórza gospodarczego. Klasycystyczny dwór pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Wybudowany na planie prostokąta, parterowy, ze ścianką kolankową i licznymi detalami architektonicznymi widocznymi w elewacji. Dach dwuspadowy. Dwukondygnacyjny ryzalit oraz taras z lustrzanymi schodami. Na początku XXI w. w posiadaniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
  • Dawny park o charakterze krajobrazowym ze stawem. Częściowo zachowały się stare drzewa.
  • Cmentarz rodowy, usytuowany za podwórzem gospodarczym, na pagórku na polu.
Rozogi - zdjęcie
+ 7 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Ruciane Park