Rydzewo leży na cyplu rozdzielającym jeziora Niegocin i Boczne, ok.18 km na południe od Giżycka. Najłatwiej tu dojechać trasą Giżycko-Orzysz, z której należy zjechać we wsi Ruda. Latem kursują tu statki Żeglugi Mazurskiej (rejsy z Giżycka i Mikołajek), łodzie mogą zawinąć do portów: Marina Lester Club (pomost ma długość 40 metrów, co pozwala cumować nawet dużym jednostkom) i Mariny Pod Czarnym Łabędziem, Portu Rydzewo i Przystani Żeglarskiej. Od kilku lat rydzewskie porty upodobali sobie motorowodniacy, choć nie ma ich tu tylu, co w Mikołajkach. Skutery i motorówki można wypożyczyć na miejscu.
Rydzewo to bardzo malownicza wieś, w której jest całkiem sporo zabytków, które nadają jej uroku i klimatu. Najstarszym i najcenniejszym jest zbudowany w XVI w. kościół stojący w centrum wsi, zachowało się w nim sporo oryginalnego wyposażenia (m.in. drzwi do zakrystii z XVI w. i ambona z XVII w.). We wsi jest też kilka murowanych zabudowań z przełomu XIX i XX wieku (numery domów 32 i 34-35 a). W 120-letnim domu jest pensjonat, a jego właściciele twierdzą, że podczas jednego z remontów budynku odnaleziono listy, w których Mazurka chwaliła się siostrze, że gościła samego Adolfa Hitlera.
W Rydzewie warto zajrzeć do Gospody pod Czarnym Łabędziem, której wystrój i wyposażenie (m.in. stare lampy naftowe, plecione koszyki i rybackie sieci) nawiązują do historii Mazur. Serwują tu dania oparte kuchni polskiej, pruskiej i litewskiej oparte na starych recepturach. Potrawy te wielokrotnie zdobywały nagrody na konkursach kulinarnych w całej Polsce.
Jezioro Boczne od strony Rydzewa jest dość płytkie (20m od brzegu może być 0,4-0,6m) - każdy żeglarz z dłuższym stażem pewnie przekonał się o tym osobiście.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.