Stare JuchyStare Juchy

Miejscowość poza szlakiem WJM
2 0 5453
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Stare Juchy (niemiecka nazwa Flieβdorf) to ładna, chętnie odwiedzana przez turystów wieś mazurska. Znajduje się w powiecie ełckim, w gminie Stare Juchy, tuż przy trasie linii kolejowej Giżycko – Ełk – Stare Juchy.

Stare Juchy – niewielka mazurska wieś malowniczo położona nad rzeką Gawlik, na przesmyku między jeziorami: Jędzelewo, Rekąty i Ułówki. Miejscowość Jucha była znana już za czasów pogańskich z kultu religijnego – składano tu ofiary na leżącym w lesie, nad miejscową strugą, głazie narzutowym (obwód 11,5 m, wysokość 0,8 m). W połowie XV w. mazurscy osadnicy zakładają osadę nad jeziorem Jędzlewo Stare. W 1461 potwierdzona pierwsza pisemna wzmianka o "wsi już istniejącej". W 1473 lokacja Nowych Juch. W 1619 r. potwierdzenie istnienia ośrodka gospodarczego w szlacheckim majątku - Szlachecka Jucha.

W 1868 do wsi dociera linia kolejowa. W 1914 wojska rosyjskie w znacznym stopniu niszczą zabudowę wsi. W 1929 trzy miejscowości - Nowe Juchy (niem. Neu Jucha), Stare Juchy (Alt Jucha) i Szlacheckie Juchy (Adlig Jucha) - połączono w jedną wieś Jucha, którą w 1938 przemianowano na Flieβdorf.

W Starych Juchach zachował się dwór, który powstał na miejscu zniszczonej w czasie I wojny światowej budowli pochodzącej z drugiej połowy XVIII stulecia. Od 1854 do 1945 roku majątek ziemski wraz z dworem należał do rodziny Gruber przybyłej do Prus w roku 1721 z Salzburga.

Na terenie miejscowości przy ulicy Leśnej znajduje się cmentarz wojenny, składający się z dwóch mogił żołnierzy rosyjskich i jednego grobu żołnierza niemieckiego, poległych w czasie I wojny światowej. Kolejna mogiła, znajdująca się na terenie przykościelnym, stanowi miejsce pochówku 5 żołnierzy niemieckich poległych w 1915 roku. Na miejscowym cmentarzu komunalnym przy ulicy Sportowej znajduje się natomiast kwatera wojenna, w której pochowano dwóch niemieckich i trzech rosyjskich żołnierzy poległych w 1914 i 1915 roku.

Wieża widokowa w Starych Juchach

Jednym z najbardziej urokliwych punktów na Mazurach jest wieża widokowa w miejscowości Stare Juchy. Kiedy znajdziemy się przy placu w centrum miejscowości, zjeżdżamy na lewo w ulicę Mazurską. Od wieży dzieli nas już jedynie 800 metrów – po prawej stronie znajduje się parking widoczny z ulicy, a za nim nasz cel.

Co warto w Starych Juchach zobaczyć?

  • Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej z XVI wieku, przebudowany w 1885 r. i kolejny raz w XX w. Trójnawowy ze słabo rozbudowanym szczytem wschodnim, stropy bocznych naw i kolebkę centralnej pokrywają ornamenty geometryczne. Ołtarz główny z renesansowymi malowidłami z 1574 i późnogotyckim tryptykiem z 1591 oraz Grupa Ukrzyżowania z drugiej połowy XVI w. Organy barokowe z XVIII, nad emporą organową XVI wieczne pająki. Na dekorowanej dwoma rzędami blend wieży dzwony z 1664.
  • Budynek dawnej szkoły polskiej z XVIII w., przebudowany w XIX w. i ponownie w XX w.
  • Zespół dworski z drugiej połowy XIX w. (neoklasycystyczny, parterowy dwór kryty dachem naczółkowym, wydłużoną facjatką i bocznymi skrzydłami, domek ogrodnika, obora, spichlerz, gorzelnia, młyn).
  • Głaz narzutowy o obw. 10,6 m, który posiada płaską powierzchnię był ołtarzem, na którym Jaćwingowie składali krwawe ofiary. Podobno nazwa wsi pochodzi od krwi (juchy), która spływała po tym kamieniu.
  • Kamieniczki i domy na rynku (plac 500-lecia) z XIX i XX w, w tym rekonstruowana chata mazurska z podcieniami.
  • Budynek dworca z II poł. XIX w. oraz stojąca na ślepym torze lokomotywa z tendrem z 1952 r.

To warto wiedzieć o Starych Juchach:

We wsi rozgrywa się akcja filmu "Karate po polsku" z 1983 roku oraz serial "Siedlisko" z 1998. O mieszkańcach wsi (wielu z nich wyemigrowało do Islandii) opowiada polsko-islandzki film dokumentalny In Touch z 2019.

Stare Juchy - zdjęcie
+ 73 zdjęć
ReklamaA1 - port 69

Inne w okolicy

ReklamaA2 - Odysseya Yachts