Święta LipkaŚwięta Lipka

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 1241
Hotel Hotel Noclegi Noclegi Basen / spa Basen / spa Czartery Czartery Sklep spożywczy Sklep spożywczy Market / hipermarket Market / hipermarket Sklep branżowy Sklep branżowy Sklep żeglarski Sklep żeglarski Bankomat Bankomat Bank Bank Kantor Kantor Informat. turystyczny Informat. turystyczny Poczta Poczta Policja Policja Straż pożarna Straż pożarna Stacja paliw Stacja paliw Naprawa samochodów Naprawa samochodów Naprawa łodzi Naprawa łodzi Gastronomia Gastronomia Ośrodek zdrowia Ośrodek zdrowia szpital szpital Apteka Apteka Lekarz prywatny Lekarz prywatny

Święta Lipka to znana w całej Polsce wieś w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Niewielka miejscowość sławna jest z faktu, że na jej terenie znajduje się słynne sanktuarium maryjne.

Miejscowość ta, to dawna pruska osada, położona nad niewielką rzeką, łączącą jeziora Wirów oraz Dejnowo, przekształcona następnie w wieś Lipki. Znajduje się tam sanktuarium maryjne. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem to zabytek barokowy.

Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazanej informacji, skazaniec więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a swą figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę; nie wiadomo, jak ona wyglądała. Kaplicę obsługiwali księża krzyżaccy z Kętrzyna.

Najstarszą udokumentowaną informację o Świętej Lipce znaleziono w aktach kapituły płockiej – zapis z 1473 informujący, że ludzie chodzą na odpusty do Prus, nie precyzujący bliżej, czy w Świętej Lipce jest kaplica. Natomiast z przywileju wielkiego mistrza krzyżackiego Johanna von Tieffena z 1491 wydanego dla karczmarza w Świętej Lipce już jednoznacznie wynika, że kaplica tam była. Do Świętej Lipki przybywały wówczas liczne pielgrzymki.

Dziś wieś Święta Lipka jest znanym sanktuarium maryjnym oraz centrum pielgrzymkowym. Przyciąga nie tylko turystów z Warmii, również z całej Polski i z krajów Europy Zachodniej i Wschodniej. Największe wrażenie na odwiedzających robią przepiękne organy, które w okresie letnim cieszą się największą popularnością.

W lesie niedaleko Świętej Lipki znajduje się zabytkowy słup graniczny z 1750 r. (za restauracją "Błękitny Anioł" w Świętej Lipce). Rozdziela on Mazury i Warmię (czyli dawne Prusy Książęcę od Prus Królewskich).

Święta Lipka - zdjęcie
+ 19 zdjęć
ReklamaA1 - Odysseya Yachts
ReklamaA2 - Sailing Machine