UktaUkta

Miejscowość poza szlakiem WJM
1 0 3059
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy Gastronomia Gastronomia

Ukta to jedna z najbardziej znanych mazurskich wsi letniskowych. Nad Krutynią znajduje się m. in. stanica wodna PTTK. We wsi jest sporo gospodarstw agroturystycznych. Zlokalizowana jest w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida nad Krutynią i przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 609 z drogą wojewódzką nr 610.

Wieś znajduje się w Puszczy Piskiej nad rzeką Krutynią. Jest tu stanica wodna, bar ulokowany w starej kuźni, poczta, apteka, sklepy i ośrodki wypoczynkowe, a także szkoła podstawowa. Na terenie wsi działalność duszpasterską prowadzi filiał Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Na położonym dwa kilometry na południe wzgórzu zwanym Zameczkiem podczas prowadzonych wykopalisk archeologicznych znaleziono urny z prochami z czasów przedhistorycznych. Początki nowożytnej osady sięgają lat około 1734, gdy istniała tu huta szkła.

Przy hucie powstała osada zwana Szklarnią Krutyńską. Po upadku huty była tu kolonia drwali. W 1832 do wsi przybyli filiponi (jedna ze wspólnot rosyjskich staroobrzędowców, osiedliła się na stałe w pobliskim Wojnowie), którzy założyli tu swoją osadę i nadali jej obecną nazwę Ukta. W czasie II wojny światowej w Ukcie znajdował się niemiecki obóz pracy przymusowej, w którym przebywali więźniowie różnych narodowości (w tym Polacy).

Zabytki znajdujące się w Ukcie

  • kościół neogotycki z 1845 r. z neogotyckim ołtarzem głównym z obrazem Opłakiwanie Chrystusa z drugiej poł. XVI w., przypisywany Girolamowi Muzianowi.
  • drewniana dzwonnica kościelna z dwoma dzwonami z 1846 r.
  • aleja lipowa z pomnikowymi drzewami o obwodzie 2-4 m.
  • ruiny mostu kolejowego na dawnej linii Mrągowo-Ruciane-Nida.
Ukta - zdjęcie
+ 30 zdjęć
ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy
ReklamaA2 - Ruciane Park