ZełwągiZełwągi

Miejscowość poza szlakiem WJM
0 0 3192
Noclegi Noclegi Sklep spożywczy Sklep spożywczy

Zełwągi to niewielka mazurska miejscowość w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. Osada leży na trasie Mikołajki-Mrągowo (droga krajowa nr 16, Linia kolejowa nr 223). O jej atrakcyjnym położeniu decydują trzy pobliskie jeziora: Głębokie, Płociczne i Inulec.

Niegdyś osada rolnicza i rybacka, obecnie – ze względu na bliskość Mikołajek – popularne miejsce turystyki. W tej miejscowości znajdziemy hotel, pensjonaty oraz liczne kwatery prywatne i agroturystyczne. W wiosce możemy również korzystać z ogólnodostępnej plaży.

Co ciekawe, ta miejscowość była niegdyś zamieszkana przez mormonów. We wsi wzniesiono kaplicę – pierwszy tego typu budynek Kościoła w centralnej części Europy. Do 1939 roku mormonami zostało 157 mieszkańców wsi, co stanowiło unikat na skalę światową. W wyniku II wojny światowej i opuszczenia wsi przez wielu rdzennych mieszkańców Kościół podupadł, choć nabożeństwa wciąż się odbywały.

Kaplica, początkowo przekazana władzom lokalnym i używana jako skład, została na początku lat 80. przejęta przez Kościół Katolicki. W chwili obecnej we wsi nie mieszkają już wyznawcy tej religii, lecz często wierni zarówno z Polski, jak i Niemiec odwiedzają to miejsce.

W Zełwągach, w pomormońskich zabudowaniach mieszka i prowadzi galerię rzeźbiarz Zdzisław Grunwald, w którego domu Horst Michalowski napisał swoją powieść „Die Silberstraße. Ein Masurenbuch”. W pobliżu znajduje się również torfowisko Zełwągi, należące do nadleśnictwa maskulińskiego. Objęto tu ochroną stanowisko wierzby borówkolistnej, liczące około 400 pędów rosnących pod przykryciem kilkudziesięcioletniego drzewostanu sosnowego.

Warto tu zobaczyć:

Chałupa konstrukcji zrębowej z pierwszej poł. XIX w., zaliczana do zabytków architektury (odrestaurowana w 2000 r.),
Mormońska kaplica z 1929 r., obecnie (od 1985 r.) rzymskokatolicka,
Na południowo-zachodnim brzegu Jeziora Głębokiego cmentarz ewangelicki.

Zełwągi - zdjęcie
+ 62 zdjęć
ReklamaA1 - Sylwester Stranda
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe