Szlak Żeglowny Mikołajki - Ruciane NidaSzlak Żeglowny Mikołajki - Ruciane Nida

Szlak na jeziorach WJM
4 0 9091

Szlak o długości 19,20 km

Szlak dość krótki, choć przechodzi przez jedne bardziej ciekawych jezior Mazur - jez. Bełdany. Biorąc pod uwagę potrzebę dwukrotnego śluzowania na śluzie Guzianka i ciekawe miejsca na jez. Bełdany - może zająć nam pełen tydzień czarteru.

Ten szlak wodny prowadzi w kierunku południowym i przebiega przez kilka jezior: Mikołajskie, Bełdany, Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Trasa wodna jest niezwykle malowniczo położona. Po obu stronach, nieomal na całej jego długości rozciągają się lasy Puszczy Piskiej. Pomiędzy południowym krańcem akwenu Bełdany i Guzianką Małą znajduje się śluza komorowa Guzianka pokonująca ponad dwu metrową różnicę poziomu wód tych jezior. Nad jeziorem Bełdany zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe i duży Ośrodek Turystyki Wodnej PTTK w Kamieniu.

Jezioro Mikołajskie

Jezioro Mikołajskie łączy się z dwoma innymi akwenami – z jeziorem Śniardwy przez cieśninę Przeczkę oraz z jeziorem Bełdany. Jezioro Mikołajskie jest połączone z jeziorem Tałty, a nad łącznikiem tych dwóch zbiorników znajduje się most. Warto wiedzieć, że aby przepłynąć pod tym mostem, trzeba położyć maszt. Na zachodnim brzegu akwenu rozciąga się malowniczo Puszcza Piska. Na akwenie znajdują się trzy małe wyspy. Dwie z nich leżą na pograniczu z jeziorem Bełdany, a trzecia u północnych krańców akwenu. Głównym walorem jeziora Mikołajskiego jest unikalne połączenie z kilkoma innymi akwenami i rozbudowana infrastruktura portowa przy północnych brzegach. Tu prawie każdy większy pensjonat ma swoją przystań.

Na jeziorze bez problemu można uprawiać różnorodne sporty wodne, najpopularniejsze z pewnością jest żeglarstwo. Położenie jeziora sprawia, że nie ma problemu z dostaniem się na inne akweny wodne korzystając tylko i wyłącznie z drogi wodnej.

W pobliżu jeziora Mikołajskiego odkryto bogate i doskonale zachowaną osadę z pierwszych wieków naszej ery. Odkopano ponad 1200 eksponatów, między innymi całe pracownie metalurgiczne, liczne zapinki, szpile i brosze. Odsłonięto całe jamy zasobowe, gdzie mieszkańcy osady z okresu wędrówek ludu przechowywali żywność oraz piece do wypału rudy darniowej. Osadę datuje się na I – V w. n.e.

Trasa szlaku

  • 0,00 km
    początek szlaku – wypływamy z Wioski Żeglarskiej w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim lub z innego portu w miejscowości
  • 3,00 km

    rozwidlenie szlaków: prosto wiedzie trasa wodna Mikołajki - Ruciane-Nida. W lewo natomiast powiedzie nas szlak Mikołajki - Pisz. W odległości 2,25 km w lewo (trasą do Pisza) natrafimy na największe jezioro polskie Śniardwy.
  • 5,00 km

    koniec jeziora Mikołajskiego a zarazem początek jeziora Bełdany. Po obu stronach znajduje się przystań jedynego na Mazurach promu linowego w Wierzbie. Po obu brzegach jeziora Bełdany malowniczo rozkładają się lasy Puszczy Piskiej.
  • 8,50 km

    z prawej strony burty mamy zatokę Iznota. Do niej wpada największy dopływ Wielkich Jezior Mazurskich - rzeka Krutynia.
  • 10,50 km

    na zachodnim brzegu jeziora Bełdany, otoczony lasami Puszczy Piskiej, znajduje się Port Klub Mila w miejscowości Kamień
  • 14,50 km

    z prawej widzimy zatokę jeziora Bełdany – Wygryny. Tu znajduje się wieś Wygryny a przy niej 3 porty (w czym największy na Mazurach, możliwość wpłynięcia dla członków klubu).
  • 16,70 km

    południowy kraniec jeziora Bełdany - zbliżamy się do śluzy komorowej Guzianka.

    Śluza Guzianka wybudowana w 1879 r. Stanowi jedną z największych atrakcji Mazur. Zlokalizowana między jeziorem Bałdany, a jeziorem Guzianka Mała jest ważnym wodnym węzłem komunikacyjnym z Rucianego Nidy na Szlak wielkich Jezior Mazurskich. Pokonuje się w niej różnicę poziomów wody o wysokości 2 metrów. Rocznie śluzuje się tu ok. 20 tysięcy jachtów i statków pasażerskich. Tuż przy śluzie działa ośrodek wypoczynkowy, który oprócz noclegów i wyżywienia oferuje m.in. wypożyczanie sprzętu wodnego, kręgielnię, bilard. Śluza Guzianka przejdzie wkrótce gruntowny remont. Zostanie także zbudowana nowa śluza Guzianka II. Ma to nastąpić do 2020 r.
  • 17,14 km

    początek jeziora Guzianka Mała (płynąc po jeziorze przed wyspą odbijamy w prawo, inaczej popłyniemy do końca jeziora i zrobimy sobie pętlę :)
  • 18,75 km

    z prawej strony widzimy już tartak w Rucianem-Nidzie. Przed tartakiem znajduje się duża sortownia spławionego tu jeziorem drewna.
  • 19,20 km

    Ruciane-Nida. To początek przedłużenia szlaku głównego na jezioro Nidzkie, możemy płynąć dalej - strefa ciszy - tylko żagle...
  • koniec lub początek powrotu :)

Ruciane Nida

Malowniczo położona miejscowość nad jeziorem Nidzkim, w samym sercu Puszczy Piskiej. To idealne miejsce na spokojny, daleki od zgiełku wypoczynek na łonie nieskażonej natury. Co ciekawe miejscowość oferuje swoje atrakcję zarówno latem, jak i zimą. W samym centrum miasta znajdują się niewielkie jeziora: Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Kilkanaście kilometrów od centrum znajduje się największe jezioro w Polsce – Śniardwy. To sprawia, że Ruciane Nida często staje się bazą wypadową dla osób żeglujących po największym polskim akwenie.

Jak wskazują doświadczeni żeglarze, trasa wiodąca przez jeziora Nidzkie i Bełdany należy do najpiękniejszych szlaków wodnych. Płyniemy bowiem przez sam środek puszczy. Kajakarze mają natomiast możliwość spływu malowniczo płynącymi rzekami Kurtynią i Nidką. 6 km od centrum Rucianego-Nidy znajduje się leśniczówka Pranie. Tam wolne chwile spędzał znany poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie mieści się w tym budynku muzeum jego twórczości, a w każdy letni weekend odbywają się wieczorki z poezją i muzyką poważną.

W okresie letnim w mieście funkcjonują przystanie statków pasażerskich, skąd wypływają rejsowe statki do Leśniczówki Pranie, Mikołajek i Giżycka. W miejscowości warto obejrzeć kompleks fortyfikacji obronnych datowany na przełom XIX i XX wieku. Wchodził w skład węzła obronnego Ruciane.

Baza turystyczna jest wyjątkowo rozbudowana – od hoteli i pensjonatów do kwater prywatnych. Funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu żeglarskiego. Ruciane-Nida położone jest przy linii kolejowej nr 219 Olsztyn – Szczytno – Ełk. Na terenie miasta znajdują się dwa przystanki kolejowe: Ruciane-Nida i Ruciane Nida Zachód.

Szlak Żeglowny Mikołajki - Ruciane Nida - zdjęcie
+ 33 zdjęć
ReklamaA1 - port 69