Jeśli interesujecie się historią, i kochacie Mazury, to będzie idealna propozycja dla Was. Warto wziąć udział w wykładzie on-line na temat historii tego regionu sprzed 2,5 tysiąca lat.
W najbliższy czwartek o godz. 18:00 odbędzie się darmowy wykład on-line poświęcony Pojezierzu Mazurskiemu sprzed 2,5 tys. lat.
Osadnictwo „nawodne” nie jest zjawiskiem wyjątkowym dla Pojezierza Mazurskiego – wręcz przeciwnie, nasi przodkowie w całej Europie często wybierali na miejsca zamieszkania tereny podmokłe i jeziora.
Na Mazurach znajdujemy zarówno ślady osadnictwa na wyspach naturalnych, jak i stanowiska archeologiczne będące pierwotnie wyspami sztucznymi. Zwłaszcza interesujące dla badaczy tego zagadnienia jest I tysiąclecie p.n.e., czyli okres, w którym konstruowano tzw. osiedla rusztowe. Zaliczane do tej grupy stanowiska były rejestrowane i badane już od XIX wieku, jednak niewątpliwie wiele z nich wciąż czeka na odkrycie.
Czy wiemy jak wiele ich może być? Co udało się ustalić dzięki najnowszym badaniom? Jak możemy chronić już znane stanowiska
O tym wszystkim opowiadać będą:
Magdalena Nowakowska – pracująca na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, od początku swojej kariery akademickiej zajmująca się późną epoką brązu i wczesną epoką żelaza w strefie bałtyckiej, dokonując niesamowitych odkryć m.in. na „Ptasiej Wyspie” w Szestnie czy w mikroregionie Jeziora Legińskiego, w tym tych pod wodą.
Małgorzata Mileszczyk - archeolożka podwodna, antropolożka kulturowa, divemasterka, której głównym zainteresowaniem badawczym jest osadnictwo nawodne; zgłębia zagadnienie osiedli rusztowych znanych z Pojezierza Mazurskiego na tle analogicznych budowli z terenu całej Europy, prezeska Stowarzyszenia „Archeologia Podwodna”.
Link do wydarzenia: Osady nawodne epoki brązu i żelaza na Pojezierzu Mazurskim
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!