ReklamaA1 - port 69 święta

Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna

Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna
 fot. Republika Ściborska/facebook

Najbliższy termin

16.01.2025 Czwartek

To wyjątkowe, cykliczne, edukacyjne wydarzenie na Mazurach, które ma już wieloletnią tradycję. Jedna z nielicznych takich imprez, które są realizowane w okresie zimowym, na powietrzu. Kto raz weźmie udział w Biegunie Zimna - do końca życia nie będzie już miał problemów z zabezpieczeniem się od zimna. Przełamujemy takie bariery - tak organizatorzy opisują wydarzenie, które jeszcze w styczniu br. odbędzie się na Mazurach.

Kolejna edycja Bieguna Zimna na Mazurach, w Republice Ściborskiej, odbędzie się w dniach 16-19.01.2025 r. (Lasy Skaliskie, Republika Ściborska). Biwak Zimowych Ludzi – fanów i uczestników wypraw polarnych, Subarktyki, Arktyki, Antarktydy, miłośników zimy.


Program Bieguna Zimna 2025

16.01.2025 czwartek

Dojazd uczestników budowa własnych miejsc noclegowych.

17:00 obiadokolacja i otwarcie „polarnego secondhandu.

19:00 – „Nie Taki Straszny Wilk” – wspomnienia na gorąco uczestnika z przebycia pieszo 600-kilometrowej trasy szlaku migracyjnego wilków z ominięciem siedlisk ludzkich na Biegun Zimna. 

21:00 -  Bania ziołowa.


17.01.2025 piątek

6:30 poranne tropienie wilków i rysi z Adamem Gełdonem.

9-10:00 śniadanie.

10-12:00 zajęcia dla dzieci – „Wióry polecą” – warsztat tworzenia drewnianych zabawek. Bartek Guentzel – Droga Do Lasu.

10-11:00 – ciekawe i tajemnicze historie polarne Tomek Janecki  - Salomon August Andree - tragiczna i pełna tajemnic szwedzka wyprawa balonem wodorowym do Bieguna Północnego.

11:00-13:30  przejażdżki psimi zaprzęgami ( jednocześnie warsztaty zimowej kuchni  przy ognisku – prowadzi Jan Morsztyn, zwiedzanie Muzeów Republiki Ściborskiej). 

14:00-15:00 obiad.

15:00-17:30 blok warsztatów i prezentacji.

15- 16:00 - Lofoten Girl – Lofoty - arktyczny archipelag w północnej Norwegii.

16-17:30 - prof. Grzegorz Rachlewicz – góry i lodowce – polarne fascynacje.

17:30 kolacja.

18:30-21:00 Prezentacje z wypraw zimowych: Jacek Pałkiewicz –  Syberia, Tomasz Świst  - Skazani na Północ, siedem lapońskich życzeń.

Bania ziołowa.
 

18.01.2025 sobota

Poranne tropienie wilków i rysi z Adamem Gełdonem.

9-10:00 śniadanie. 

10-12:00  zajęcia dla dzieci z Magdą Paldeak - uczenie w terenie. Temat zajęć: budowa leśnej bazy.

10:00-12:00 warsztaty Rafała Czerniewskiego: „Moc z Żywiołów” - warsztaty oddechowe „Siła spokoju w zimowych warunkach”. 

12-13:30 turniej traperski Lions Rump.

13:30 obiad.

14:30-16:30 prezentacja historii i najnowszych produktów szwedzkiej marki FJÄLLRÄVEN. Warsztaty z woskowania odzieży. 

16:30-17:30 – Waldemar Brzozowski – jak stałem się producentem naczyń Amundsena.

17:30 kolacja

18:30- 22:00 prezentacje z wypraw zimowych: Wojtek Moskal –  Jak zostałem traperem na Spitsbergenie, opowieść o Haraldzie Soleim, Wojtek Ostrowski -„Praca operatora z zimnem na biegunach”. Wyprawa Anny Czerwińskiej na Antarktydę w ramach zdobywania korony ziemi.

Bania ziołowa.


19.01.2025 niedziela

8-9:00 śniadanie.

9-13:00 cykl: Na północ latem. Hubert Stojanowski – kajakowe wyprawy do Norwegii oraz kajaki zimą. Daniel Dąbrowski – podróż sentymentalna do kraju mojej młodości – Kanady. Marcin Waszkielis – Wyprawa canoe w sercu Jukonu. 

13:00 obiad i zakończenie Bieguna Zimna, wręczenie pamiątek i nagród w turnieju.

Bania ziołowa przed drogą powrotną.

Wydarzenia non stop na Biegunie Zimna:

- płatne sesje fotograficzne z artystą fotografikiem – Andrzejem Frankowskim.

- polarny second hand.

Zgłoszenia, informacje kontakt do organizatora Bieguna Zimna (Dariusz Morsztyn Biegnący Wilk): 604 29 29 97, biegnacy-wilk@post.pl .

Strony obsługujące imprezę: informacje szczegółowe: www.facebook/biegunzimna

Zakwaterowanie. Generalnie zasadą imprezy jest „każdy radzi sobie sam” i się do tego profesjonalnie przygotowuje. Możliwe są wszelkie sposoby biwakowania pod warunkiem, ze będą one bezpieczne dla ludzi i przyrody (namioty, szałasy, hamaki, tipi (zapewniamy żerdzie), igloo,...Przygotowane są też noclegi płatne: tipi, Chata Jonsona, strych Chatki z Puszczy Boreckiej. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje na miejscu. Punktem informacyjnym będzie traperska Chata Kucharza.

Dojazd. Od Bań Mazurskich 6 km. – oznakowany dojazd do Republiki Ściborskiej we wsi Ściborki. Będą zainstalowane kierunkowskazy.  Auta pozostawiamy na parkingu!
 

Zasady pobytu na terenie Republiki Ściborskiej.

Teren bez alkoholu, tytoniu, wegetariański. Nie używamy jakichkolwiek sprzętu radiowo-magnetofonowego. Staramy się unikać powodowania nadmiernego hałasu, a nocą dbamy o bezwzględną ciszę.  Wszyscy jedziemy tam po to aby kontemplować przyrodę i jej dźwięki, a nie miejski hałas. Staramy się nie utrudniać zadań dla organizatorów, a wszelka pomoc będzie bardzo mile widziana.

Wyżywienie. Każdy uczestnik otrzymuje pełne, wysokowartościowe wyżywienie w ramach odpłatności (5 posiłków dziennie). Oczywiście jest możliwość dodatkowego, indywidualnego przygotowywania we własnym zakresie (prosimy pamiętać, że cały teren jest wegetariański). Każdy powinien posiadać indywidualny sprzęt do jedzenia (nie jednorazowy!), kubek, menażki, sztućce oraz indywidualny zestaw do ich mycia naczyń (zmywak, gąbka, etc…).  Większość posiłków jemy w  zadaszonej  jadalni, przy ognisku połączonej z Chatą Kucharza.     

Dostęp do wody. Tradycyjna studnia zbudowana w 1778 roku. Non stop dostęp do wody gorącej z kuchni polowej. Do dyspozycji uczestników będzie także polowy prysznic.

Toalety. Zewnętrzne, kompostowe i tradycyjne.

Sprzęt indywidualny, który się zawsze przyda. Siekiery, dobre noże, piły do drewna, szufle do śniegu, saperki i szpadle, łańcuchy do kół, sanki, narty, pulki, super ciepłe śpiwory i karimaty, bardzo ciepłe i wygodne stroje dostosowane do warunków atmosferycznych– szczególnie buty, zapałki, zapalniczki, świeczki, latarki nagłowne, środki opatrunkowe. Wskazane jest posiadanie sprzętu odpornego na wilgoć (wysokie buty, kurtka przeciw deszczowa, ciepłe swetry).

Porządek – obowiązuje zasada: leave no trace (nie pozostawiaj śladu) – leśna filozofia odpowiedzialnej turystyki. Każdy pozostawia po sobie wzorowy porządek, zabiera przywiezione śmieci. Nie używamy jednorazowych opakowań. Prosimy aby na imprezie produkować minimalną ilość śmieci i odpadów. Prosimy nie zabierać ze sobą: wybielanego papieru zawierającego dioksyny (m.in. chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, etc..) i innych śmieci, które zanieczyszczają ziemię.
 

ZASADY PRZEBYWANIA NA TERENIE REPUBLIKI ŚCIBORSKIEJ

Regulamin korzystania z chat traperskich w Republice Ściborskiej.   

Bądź  dobrym gospodarzem, tak jakby Republika Ściborska  była Twoim domem. Ty budujesz jej historię.

Zostaw miejsce biwakowania w lepszym stanie niż je zastałaś/eś.

Jak najmniej śmieci pozostaw po sobie. Skoro je przyniosłeś – możesz je wynieść z lasu z powrotem. Nic nie zakopuj w ziemi. NIE PAL ŚMIECI W OGNISKU! 

Coś zepsułeś – napraw.  Ne używaj eksponatów – one są do oglądania.

Pamiętaj, że cały teren Republiki Ściborskiej jest wolny od tytoniu, alkoholu, wulgarnego słownictwa i wegetariański.

Dobry Puszczanin to ten, którego najpierw widać, później słychać. Bądź cicho. Las to nie miejsce na hałas. Nie używaj odbiorników ani innych źródeł ciszę zakłócających. Po zmroku ciszę absolutną zachowaj.

Nie ścinaj żywych całych i fragmentów drzew. W lesie jest dosyć suchych drzew – wiec wycinać rosnących nie ma potrzeby. Nie zdzieraj  kory z żyjących drzew tylko z martwych.

Nie myj się w stawach i ich otoczeniu (minimum za pierwszą linią drzew) z użyciem jakichkolwiek detergentów. Do ziemi i wody nie wrzucaj jakichkolwiek resztek jedzenia.

Faktoria – Traper’s Secound Hand Shop

Na Biegunie Zimna będzie zorganizowane miejsce, gdzie można kupić/sprzedać/oddać/wymienić  produkty tematycznie związane z imprezą (sprzęt turystyczny,  polarne swetry i  wszelki sprzęt, śpiwory, plecaki, hamaki, namioty, sanki, sprzęt biwakowy, pamiątki polarne, książki…). Wystawiane produkty należy zgłosić u organizatora, wyłożyć w ustalonym miejscu i zaopatrzyć w ceny lub zasady wymiany. Dla uczestników i gości imprezy sprzedaż jest bezpłatna.  

Pozostałe terminy

  • 17 stycznia Piątek
    Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna

    Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna

    00:00
  • 18 stycznia Sobota
    Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna

    Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna

    00:00
  • 19 stycznia Niedziela
    Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna

    Kolejna edycja niesamowitej imprezy na Mazurach. Startuje Biegun Zimna

    00:00
ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Sylwester Ognisty Ptak