ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kresowe klimaty w Mrągowie

Kresowe klimaty w Mrągowie

W sobotę 8 sierpnia, na skwerze Jana Pawła II, usłyszymy piosenki o Lwowie, skecze oraz zabawne monologi w wykonaniu aktora Stanisława Górki. W niedzielę 9 sierpnia, na skwerze przy mrągowskim molo, zagrają Kapela Podwileńska i Kapela Świętojańska.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa i związany z tym przyjazd wielu gościu zza granicy, tegoroczny Festiwal Kultury Kresowej został odwołany. Mimo to, Mrągowo nie rezygnuje z kultury kresowej i w najbliższą sobotę i niedzielę będziemy mogli poczuć jej klimat.

W sobotę, 8 sierpnia, o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy na skwer Jana Pawła II na wieczór piosenek lwowskich i emigracyjnych o Lwowie, skeczy oraz zabawnych monologów. Przewodnikiem po dawnym Lwowie będzie niezapomniany Tońcio. LWOWSKIE PIOSNKI TOŃCIA wykona Stanisław Górka przy akompaniamencie Jerzego Derfela. Materiały do spektaklu przygotował Zbigniew Rymarz.

W niedzielę 9 sierpnia, o godz. 15:00, na skwerze przy mrągowskim molo, zagrają Kapela PODWILEŃSKA i Kapela ŚWIĘTOJAŃSKA!

Kapela Podwileńska powstała w Niemenczynie w roku 2011 zdobywając sympatię widzów na Wileńszczyźnie i w Polsce. Swoistym hymnem kapeli stała się piosenka „Jesteśmy znad Wilii”, a w repertuarze znajdują się „Walc niemenczyński”, „Śni mi się Polska” do słów Apolonii Skakowskiej, inne melodie rodem z Ziemi Wileńskiej oraz polskie pieśni ludowe i patriotyczne. Kapela kilkakrotnie występowała na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, na Kaziukach wileńskich organizowanych na Wilenszczyźnie i różnych regionach Polski. Kapela ma nagrane dwie płyty CD (Jesteśmy znad Wilii 2011, Tam właśnie teraz 2014)

Skład zespołu: Rafał Jackiewicz - akordeon, wokal Katarzyna Żemojcin - skrzypce Bartłomiej Wanecki - gitara Bartłomiej Werachowski - gitara basowa Szymon Marciniak - perkusja

Kapela Świętojańska została założona w 1991 roku podczas corocznego Festiwalu Kultury Polskiej na Wileńszczyźnie Kwiaty Polskie w Niemenczynie. Zespół jest młody, pełen entuzjazmu, dlatego repertuar to nie tylko muzyka ludowa.

W czasie swojego istnienia Kapela Świętojańska brała udział w różnych imprezach nie tylko na Wileńszczyźnie, ale także za granicą. Zespół wielokrotnie rozgrzewał publiczność na słynnych jarmarkach Kaziuków w Kętrzynie, Olsztynie, Węgorzewie, Stargardzie Szczecińskim, Lidzbarku Warmińskim i wielu innych miastach. Z powodzeniem występował również na Festiwalach Kultury Kresowej.

Kapelę prowadzi Jan Špakov, a dyrektorem artystycznym jest Emilija Ždanovič.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz