ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Niezwykły festiwal na Mazurach. Warto odwiedzić Sztynort

Niezwykły festiwal na Mazurach. Warto odwiedzić Sztynort
 fot. mazury24.eu

Po raz siódmy Stn:ort Festival zaprasza do udziału w tym wyjątkowym i absolutnie unikatowym programie koncertów, dyskusji, warsztatów, instalacji - sztuki, teatru, odczytów autorskich i spotkań networkingowych z pysznym regionalnym jedzeniem.

Wydarzenie będzie trwało od 11-14.08.2023, od piątku do poniedziałku w Sztynorcie.

Bezpośrednio w porcie w Sztynorcie, niedaleko pałacu, przez cztery dni spotykają się artyści z różnych krajów, którzy będą prezentować swój program w otwartej atmosferze. Dzięki bezpłatnemu wstępowi i otwartym strukturom festiwal zaprasza do odkrywania i pełnego uczestnictwa.

STN:ORT Festival pozostawia odwiedzającym decyzję, czy chcą powiedzieć Steinort-Festival czy Sztynort-Festival - w przypadku STN mogą sami wybrać brakujące litery.

Tegoroczne motto "Koła, kręgi, bańki" (Circles, Cycles, Bubbles / Kreise, Zirkel, Bubbles) jest niejako próbą analizy, pytaniem i wizją wobec przyszłości naszego społeczeństwa. W jaki sposób możemy stworzyć dialog, współpracę i wspólnotę w społeczeństwie, które często wydaje się być podzielone na "koła, kręgi i bańki"? Jak możemy zapobiec wykluczeniu i ekskluzywności oraz otworzyć przestrzeń dla autentycznego spotkania? I czy nasze społeczeństwo może uczyć się od cyklu i obiegu w przyrodzie, aby przeciwdziałać katastrofie klimatycznej?
 

Niezwykły festiwal na Mazurach. Warto odwiedzić Sztynort

Program Stn:ort Festival

11.08 - piątek

 • 11:00 - namiot festiwalowy w porcie. STN: 2023: Uroczyste otwarcie przez organizatorów. Teatr akcji: opowieści Agnieszki Ani Włodarskiej ze Sztynortu/Steinortu otworzą tegoroczną edycję festiwalu STN:ORT. Z pomocą własnych ilustracji wciągnie nas w swoją opowieść, która być może powie nam też coś o różnorodności nas samych.  Mandala Dźwięku: Piosenkarka i aktywistka kultury Margaux Kier wraz z multiinstrumentalistą Radkiem Bekielerem ożywią festiwalowe motto "Circles, Circles, Bubbles". Swoim głosem i wspólnie z publicznością narysuje dźwiękową mandalę - medytacyjny, kolisty wzór dźwiękowy - w krajobrazie. Od południa na gości czekać będzie stół szwedzki przygotowany przez koło gospodyń z okolic Węgorzewa.
 • 15:00 - namiot festiwalowy w porcie. Forum "Odwaga cywilna”. Forum jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń na temat migracji i kryzysu humanitarnej, która została wywołana przez agresję Rosji na Ukrainę. Wraz z gośćmi i ekspertami z Ukrainy, Białorusi, Polski i Niemiec porozmawiamy od odwadze cywilnej każdego z nas. Moderacja: Joanna Szymańska. Interaktywne archiwum cyfrowe: Zbieramy, przeglądamy i prezentujemy artykuły medialne na temat fortyfikacji na zewnętrznych granicach UE i ich wpływu na życie osób próbujących je przekroczyć, na społeczności przygraniczne i na środowisko. Prezentacja: Zuzanna Kleban.
 • 19:00 - Namiot festiwalowy w porcie.
 • Koncert: musicforbelarus. Urodzona na Białorusi artystka Nadzeya Karakulka wzbogaci festiwal grą na cymbałach białoruskich. Ten występ to nie tylko wspaniała muzyka, ale również wsparcie i protest jednocześnie. Występ odbędzie się w ramach projektu #MusicForBelarus, który wspiera więźniów politycznych i ich rodziny na Białorusi - ofiary reżimu, poprzez zbieranie darowizn i budowanie świadomości w społeczeństwie.

12.08 - sobota

 • 11:00 - Namiot Festiwalowy w Porcie. Spotkanie autorskie z Olgą Żmijewską: Wolność. Książka "Wolno(ść)." to zapis 30 rozmów założycielki Fundacji Sztuka Wolności Olgi Żmijewskiej z pisarką i właścicielką firmy kreatywnej "Słowo Daję" Agnieszką Kacprzyk. Rozmowy dwóch 40-latek z Warmii i Mazur dotyczą różnych oblicz szeroko pojętej wolności, łamania ram i wychodzenia z przysłowiowych szufladek. "Nie onieśmiela nas żaden temat, czy to gender, fallocentryzm, czy małżeństwo jako balansowanie na linie nad przepaścią".
 • 15:00 - na trawniku przed pałacem. Wspomnienie Raju - spotkanie z "dawnymi" niegdyś dziećmi ze Sztynortu.
 • Od 15:00 - Centrum Informacyjne. Instalacja pop-up: Pocztówka z Douala, Kamerun: Hannah Wadle spotkała się na długą rozmowę z pracownikami kultury/artystami Chantal Edie i Zacharym Ngnogue. Stworzyli oni "Forest Creative Loft" w środku kameruńskiego miasta Douala, miejsce, które jest domem dla leśnego ogrodu, przestrzeni wystawienniczej i restauracji-baru. Ich podejście? Las jako punkt wyjścia dla polityki: "Razem formułujemy, tworzymy i podtrzymujemy nowe postawy i podejścia, dzięki którym możemy stawić czoła niesprawiedliwym reżimom w naszych czasach i poza nimi".
 • 18:00 - namiot festiwalowy w porcie. Warsztat: Archiwa społeczne (CAS - Centrum archiwistyki społecznej, Stowarzyszenie Dziedzictwo Nasze). Cieszymy się, że Adriana Kapała z CAS (Centrum Archiwistyki Społecznej) poprowadzi na tegorocznym Stn:ort Festival warsztat "Odkryj w sobie archiwistę społecznego". Wspólnie dowiemy się, czym jest archiwum społeczne, jak działa archiwum społeczne, a także poznamy pomysły i projekty innych archiwów. Muzealniczka Barbara Grąziewicz-Chludzińska z Węgorzewa, reprezentująca Stowarzyszenie "Dziedzictwo Nasze", podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy z lokalnymi pasjonatami historii i ich odkryciami.

13.08 - niedziela

 • 11:00 - namiot festiwalowy w porcie. Okrągły Stół „Steinort“: Prezentacja koncepcji dla Pałacu Lehndorffów w Sztynorcie. Polsko-niemiecka grupa ekspertów pracujących nad koncepcją przyszłego zagospodarowania Pałacu Lehndorffów w Sztynorcie po raz pierwszy zaprezentuje koncepcję wykorzystania szerokiej publiczności i zaangażuje się w wymianę poglądów na ten temat. Prowadzący: prof. dr hab. Dieter Bingen, Kolonia /prof. dr hab. Robert Traba, Olsztyn.
 • 15:00 - namiot festiwalowy w porcie. SKIL3SS. Beztalencia. Rozmowa z WSCC/ SKIL3SS o produkcji ich serialu z Giżycka. Niezależna grupa filmowa WSCC zorganizuje sesję storytellingową, aby opowiedzieć o swoim pierwszym dużym projekcie, niskobudżetowym amatorskim serialu, który zdecydowali się nakręcić po tym, jak zdali sobie sprawę, że nie mają szans w branży muzycznej. Opowiedzą o procesie tworzenia serialu, począwszy od pomysłów na historię, pisania scenariusza, faktycznego procesu i logistyki filmowania oraz technicznych problemów związanych z montażem.
 • 17:00 - namiot festiwalowy w porcie: Ndáb Cchum: Tell Your Stories, (FR/ENG, Kamerun 2022, 90 min). Film dokumentalny o kwestiach restytucji w Kamerunie autorstwa Chantal Edie i Zachariego Ngnogue. Jak eksperci w Kamerunie wyobrażają sobie sprawiedliwy i zrównoważony proces postkolonialnej restytucji dziedzictwa kulturowego i wiedzy? Ten film dokumentalny z 2022 roku zbiera głosy naukowców, kuratorów i przywódców plemiennych z Kamerunu, którzy zajmują się tym pytaniem.
 • 19:00 - namiot festiwalowy w porcie. Koncert: Jam Session.

14.08 - poniedziałek

 • 11:00 - namiot festiwalowy w porcie. Warsztaty muralowe z Andrzejem Wieteszką: Pod murami: współpraca. Celem interaktywnych warsztatów z artystą Andrzejem Wieteszką jest stworzenie przekazu wizualnego, który jest w stanie przeniknąć przez zamknięte bańki informacyjne, a tym samym przełamać granice tworzone przez światopoglądy polityczne, religijne i inne. Jaka broń jest do tego odpowiednia? Satyra, humor, hasła i ilustracje; tworzone na miejscu przez uczestników.
 • 15:00 - namiot festiwalowy w porcie.

Spotkanie autorskie

 • Ella Sophie Lindow, Śmierć na Mazurach (Tod in Masuren). Powieść kryminalna Elli Sophie Lindow (pseudonim) "Śmierć na Mazurach" z czułością przygląda się malowniczemu regionowi wypoczynkowemu Polski. Wakacyjna idylla, w której pławi się bohaterka powieści, gwałtownie się kończy, gdy w zagajniku na jej posesji zostają znalezione zwłoki. Podejrzana o morderstwo Marie postanawia przeprowadzić śledztwo na własną rękę, a przy okazji zagłębia się w powojenną historię Polski.
 • Wojciech Łukowski, Giżycko: małe miasto w WIELKIM ŚWIECIE. Bohaterem publikacji jest Giżycko, małe mazurskie miasteczko i jego mieszkańcy, także ci, którzy je opuścili. To próba opowiedzenia o tym, co jest ważne w życiu miasta i w życiu każdego człowieka.

Program dla dzieci: Kreise, Zirkel und Bubbles/  \Circles, Cycles, Bubbles/ Koła, Kręgi i Bańki.

 • 19:00 - duża scena w porcie. Koncert finałowy: Atmospheric Classic Crossover: Willa Weber (sopran). Akompaniament fortepianowy Daniel Elias Brenner. Z muzycznym spektrum od klasycznych po nowoczesne aranżacje, rozchwytywana sopranistka Willa Weber zabierze nas w świat marzeń. Klasycznie wyszkolony sopran Willi Weber, z towarzyszeniem fortepianu i owinięty w elektroniczną szatę dźwiękową, zamieni znane melodie i nowe utwory filmowe w wyjątkowe emocjonalne doświadczenie słuchowe. 
 • 21:00 - After-Party: Cycle & Circle Disco/DJ Nikita. Nikita nie kryje się za żadnym pseudonimem i podczas występów otwiera drzwi do swojego wewnętrznego świata. Wyraża siebie poprzez różne formy - oprócz dynamicznych i energetycznych rytmów, lubi również eksplorować spokojne i płynne dźwięki. Jego muzyka to głównie wokół drum & bass, ale zawsze stara się przekraczać granice w kierunku innych gatunków, takich jak techno czy dub.

Codziennie ok. 12-14:00, bufet z domowymi potrawami, prowadzony przez gospodynie z okolic Węgorzewa. Sobota 12.08. od godz. 11:00 przy pałacu w Sztynorcie i niedz. 13.08. od godz. 11:00 w Łabapie. W przypadku deszczu: w Pracownii Garncarni w Kamionku .

Nie-Biała Flaga: Warsztaty haftu dla każdego, niezależnie od wieku wiekowych.

Mobilny warsztat hafciarski "Nie-biała flaga" poświęcony jest współtworzeniu i dzieleniu się doświadczeniami, łącząc lokalne społeczności i odwiedzających Sztynort. Uczestnicy i goście festiwalu zachęcani są do kreatywności, której efektem jest duży patchwork z ręcznie haftowanymi elementami. Organizacja i idea: Festiwalowy kolektyw studentów etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpraca z Węgorzewskim Uniwersytetem Seniora (Uniwersytet III. Wieku w Węgorzewie).

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew