ReklamaA1 - port 69

O Kanale Mazurskim w Memuak Cafe

Wydarzenia i imprezykultura i sztukaBieżące20 czerwca 2024, 9:24Komentarzy: 2
O Kanale Mazurskim w Memuak Cafe
 fot. mazury24.eu

Kanał Mazurski – nieco tajemnicza konstrukcja drogi wodnej, nigdy nie ukończona, której śluzy możemy podziwiać do dziś. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o tym obiekcie, warto wybrać się na spotkanie do Sztynortu, do Memuak Cafe.

Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Stachowskim, autorem książki "Kanał Mazurski - Monografia nieukończonej drogi wodnej". Wydarzenie odbędzie się 27 czerwca 2024, o godzinie 18.00 w Memuak Cafe. Wstęp bezpłatny. W czasie spotkanie będzie możliwość zakupu książki u autora.

- Poznamy nieznana historię Kanału Mazurskiego jako ówczesnej przepustki do rozwoju Mazur czy ciekawostki związane z Systemem Wielkich Jezior Mazurskich – zachęcają organizatorzy.


"Kanał Mazurski. Monografia nieukończonej drogi wodnej" autorstwa Krzysztofa Stachowskiego.

To niezwykła pozycja zawierająca wiele unikatowych fotografii, map i planów. Krzysztof Stachowski - giżycczanin, który każdą wolną chwilę poświęcał odkrywaniu historii Kanału Mazurskiego. Gromadzona wiedza na przestrzeni wielu lat została obecnie przelana na papier i tak powstała książka.

Jak pisze autor we wstępie Kanał "okazuje się obiektem niezwykle wdzięcznym, zarówno w badaniach archiwalnych, jak i terenowych. Z jednej bowiem strony brakuje polskiej literatury, nie ma niemieckiego rysu monograficznego, z drugiej zaś mamy olbrzymie bogactwo infrastruktury inżynieryjno-technicznej, skumulowanej w obrębie kanału, co czyni z całości niepowtarzalne dzieło techniki".

O Kanale Mazurskim w Memuak Cafe

Krzysztof Stachowski, ur. 11.09.1977 roku w Giżycku. W 2001 ukończył studia na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Od wielu lat interesuje się historią regionu Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego FR. Pracę zawodową rozpoczął w firmie geodezyjnej, a od 2008 roku jest związany z instytucją odpowiedzialną za gospodarkę wodną. Od tego czasu zaczął zgłębiać tematykę dróg wodnych na obszarze dawnych Prus Wschodnich. Jego pasją wkrótce stał się Kanał Mazurski, który po II wojnie światowej został przecięty granicą. Kanał Mazurski zlustrował pieszo po obu stronach granicy. Każdą wolną chwilę poświęcał odkrywaniu jego historii. Gromadzona wiedza na przestrzeni wielu lat została obecnie przelana na papier i tak powstała niniejsza książka.

O Kanale Mazurskim

Wraz z budową kanałów pomiędzy mazurskimi jeziorami, która rozpoczęła się w 1764 roku, zaczęto coraz poważniej rozważać pomysł połączenia ich nowym kanałem z Bałtykiem. Jednak realny projekt budowy Kanału Mazurskiego ukończono dopiero w 1907 roku i został przyjęty przez Pruski Parlament Krajowy 14 maja 1908 roku.

Wybuch I wojny światowej wymusił pierwszą przerwę w budowie. Do 1914 roku wykonano 3/4 robót ziemnych, ukończono większość obiektów pomocniczych i rozpoczęto budowę trzech śluz. W 1919 roku, decyzją Pruskiego Ministerstwa Robót Publicznych prace zostały wznowione. Trudna sytuacja gospodarcza na początku lat 20. XX wieku wymusiła kolejną przerwę. Do tego czasu wykonano 20 km kanału, 10 km było w budowie, ukończono wszystkie przepusty, spusty i groble, a także większość mostów. Rozpoczęto prace przy większości śluz, a jedną z nich – Drużbę I – ukończono.

Inwestycję podjęto ponownie w roku 1934. Początkowo tempo prac było szybkie i do 1936 roku ukończono koryto kanału na odcinku Łyna – jez. Rydzówka oraz drugą śluzę (Drużba II). W znacznym stopniu zaawansowania była też budowa śluz Ozierki i Piaski.

Wybuch II wojny światowej i związany z tym odpływ siły roboczej spowodował drastyczne zmniejszenie tempa prac. W 1940 roku uczestniczące w budowie kanału oddziały Służby Pracy Rzeszy (RAD) zostały oddelegowane do innych robót. Prace przy budowie Kanału Mazurskiego wstrzymano ostatecznie w 1942 roku, a w roku 1944 większość mostów na kanale została wysadzona w celu powstrzymania radzieckiej ofensywy.

Po zakończeniu wojny nie podjęto już prac nad dokończeniem budowy. Stopień zaawansowania całości inwestycji szacuje się na 90%, przy czym koryto kanału zostało wykonane na całej jego długości, chociaż nie zdołano już podłączyć do niego wszystkich śluz.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina