Giżycko na Mazurach znajduje się na trasie XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC, jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych poświęconych tematom globalnym i społecznym.
Przed wielkim finałem, który odbędzie się w dniach 13-15 grudnia 2024 roku w warszawskiej Kinotece festiwal tradycyjnie rusza w trasę objazdową, odwiedzając kilkanaście miast w całej Polsce, aby przybliżyć widzom różnorodne historie z różnych zakątków świata. Festiwal, któremu w tym roku przyświeca hasło „Nowy lepszy świat.” zawita do Giżycka 28 listopada!
HumanDOC to nie tylko święto dokumentu, ale przede wszystkim platforma refleksji nad globalnymi wyzwaniami. Zainicjowany przez Fundację HumanDoc, festiwal promuje filmy dokumentalne o kluczowych zagadnieniach współczesnego świata, takich jak prawa człowieka, ekologia, nierówności społeczne, wojny, migracje czy zmiany klimatyczne.
- To przestrzeń, w której widzowie mogą zmierzyć się z prawdziwymi historiami, odczuwając emocje odległych, a zarazem bliskich nam społeczności - mówi Izabela Żbikowska z Festiwalu HumanDOC dodając, że - Festiwal HumanDOC oferuje głębokie zrozumienie globalnych problemów i zachęca do refleksji nad naszą rolą w świecie. Poprzez edukację globalną, pokazywanie przyczyn i skutków zjawisk oraz ukazywanie współzależności, festiwal pomaga budować bardziej świadome i odpowiedzialne społeczeństwo. To niezwykłe doświadczenie filmowe, które może inspirować do działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego świata.
Pokaz w Giżycku - 28 listopada
Na giżyckim ekranie zaprezentowany zostanie najnowszy film dokumentalistki Edyty Wróblewskiej pt. „Gdy powieje Harmattan”. Film opowiada o 25-letniej Barbarze, która mieszka w Akrze, stolicy Ghany. Jako ośmioletnia dziewczynka, podzieliła los tysięcy ghańskich dzieci oddanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców. Przez wiele lat Barbara funkcjonowała w świecie pełnym nadużyć, przemocy i strachu, ale przetrwała. Pomimo gniewu na to, co ją spotkało, Barbara wspiera swoich rodziców i płaci za szkołę młodszych braci. Jednak ich oczekiwania ciągle rosną. Pewnego dnia, razem ze swoim najstarszym bratem, Kweku, Barbara jedzie do rodziców, żeby pomóc w rozwiązaniu ich problemów. Zanim to się stanie, musi im zadać pytania, o których myślała przez całe swoje dorosłe życie.
Edyta Wróblewska - reżyserka i producentka, absolwentka Szkoły Wajdy, Camerimage Film School i Berlinale Talent Campus, doktorantka PWSFTviT w Łodzi. Autorka filmów dokumentalnych („PRL de luxe”, "Ala z Elementarza", „Małe Instrumenty”), które zostały pokazane na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, m.in. Vision du Réel, Sheffield Doc, Vancouver IFF, Guangzhou Doc, Docs Lisboa, ZagrebDox i wielu innych. Ma na swoim koncie także film fabularny 30 min. pt.: „Droga” oraz spektakl teatralny pt: „Mulholland Drive/Diane”. Wieloletnia wykładowczyni programów reżyserii filmowej dla młodzieży, ekspertka PISF, członkini Polskiej Akademii Filmowej.
Po emisji filmu odbędzie się spotkanie z Izabelą Żbikowską z Fundacji HumanDoc, która opowie o tym, jak wygląda praca w pomocy humanitarnej.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.