ReklamaA1 - Odysseya Yachts

„Zaduszki” w Rynie. Zobacz co będzie się działo

Wydarzenia i imprezykoncertyBieżące20 października 2022, 6:21
„Zaduszki” w Rynie. Zobacz co będzie się działo
 fot. mazury24.eu

Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie zaprasza wspólnie z Olsztyńskim Stowarzyszeniem Tratwa na „Zaduszki”. Impreza odbędzie się 29.10.2022 r. o godz. 16:00. W programie wernisaż „Wycinki z przeszłości..." a tuż po nim mini recital Kurpiowskich Pieśni Zadusznych w wykonaniu Kamila Piotra Adamusa w czytelni Biblioteki Publicznej w Rynie.

Pieśnie związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych stanowiły tradycję, która scalała mikrospołeczności wsi i miasteczek polskich z dawien dawna. Naszym najczęstszym punktem odniesienia w temacie zbiorowości wiejskiej zgromadzonej wokół obrzędu pamięci zmarłych są Dziady Część II Adama Mickiewicza.

- Kształt wydarzenia, które Państwu proponujemy, stroni jednak od postaci dramatycznej. Ze sfery obrzędu wydestylowano śpiew i skoncentrowano się na wykonawstwie pieśni, których celem było opowiedzenie o doświadczeniu śmierci i życia pozagrobowego. Każda z pieśni zostanie poprzedzona krótkim opisem słownym dotyczącym jej charakterystyki – informuje Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie.

Splot przemian historyczno-politycznych na Warmii i Mazurach sprawił, że na naszych terenach tego typu pieśni nie zachowały się. Najbliższe nam ziemie, na których udało się ocalić i spisać dla potomności ową tradycję są Kurpie. Stąd też koncert obejmować będzie pieśni żałobne z terenów kurpiowskich.

- Mamy nadzieję, że wydarzenie oferowane przez Stowarzyszenie Tratwa, wzbogaci czas namysłu i pamięci wokół Dnia Wszystkich Świętych o nowy wymiar: o wymiar zasłuchania się w głosie minionych pokoleń, które wypracowywały sobie niegdyś własne sposoby na pogodzenie się z krótkotrwałością ludzkich losów – informuje organizator.

Pieśni wykona Kamil Piotr Adamus – aktor, absolwent londyńskiego Wydziału Sztuk Perfromatywnych – który od ćwierć wieku posługuje się materią pieśni na drodze własnych poszukiwań teatralnych. Od lat 90-tych XX wieku Kamil terminował w Olsztynie, gdzie za pośrednictwem Stowarzyszenia Tratwa zetknął się z trzema różnymi tradycjami śpiewu.

„Zaduszki” w Rynie. Zobacz co będzie się działo

Pierwszą z nich są pieśni powstałe w społecznościach tzw. Shakersów. Jim Sloviak i Hairo Questa z the New World Performance Laboratory w Akron, w Stanie Ohio, którzy specjalizują się w pracy z pieśniami Shakersów, odwiedzali Olsztyn w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Tratwa Projektu Gildia (2001-2003). Wprowadzali oni młodych performerów w tajniki śpiewu, „który jest jedyną istotną tradycją duchową jaka kiedykolwiek powstała na ziemiach Stanów Zjednoczonych Ameryki”.

Druga z tradycji obejmowała pieśni afrokaraibskie z Haiti. Ich nauka przebiegała pod czujnym okiem Maud Robart, artystki haitańskiej. Pieśni Maud Robart stanowią żywy dowód na duchowy aspekt ludzkiego głosu i z lekkością wiatru obracają osiągnięcia cywilizacji zachodniej w żart.

Natomiast trzecią tradycją śpiewu są polskie pieśni źródeł. To one złożą się na wieczór Pieśni Zadusznych. Dzięki wiedzy Jana Bernada z Fundacji Muzyka Kresów muzyka z Kurpiów – a zwłaszcza pieśni zaduszno-pogrzebowe – stała się nieodłącznym elementem ekspresji w pracy Kamila Piotra Adamusa.

Tym co przeważyło szalę totalnego zauroczenia pieśnią kurpiowską były jednak wyprawy etnograficzne na Kurpie. To tam, w małej chatynce, lokalny śpiewak Szczepan Żęgota godzinami przywoływał ze swej pamięci pieśń za pieśnią. Wszystkie one regulowały niegdyś czas ludzkiego trwania i były w tym równie skuteczne jak pory roku tak znakomicie uchwycone przez Reymonta na kartach Chłopów.

Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie zaprasza również 24.10.2022 r. do udziału w drugim spotkaniu warsztatów teatru lalek. Zaczynamy o 18:00 w czytelni Biblioteki Publicznej w Rynie. Warsztaty prowadzą Mateusz Mikosza i Bartek Świątecki

Na spotkaniu będziemy rozwijać wyobraźnię uczestników, szukając wspólnie nowych form ekspresji i wspólnie ożywiamy dwie wielkie, dwumetrowe kukły w przestrzeni Miasta Ryn.

Zapisy pod nr tel. 607 100 123

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz