ReklamaA1 - Water Taxi

Znamy termin Operacji Boyen w Giżycku na Mazurach

Znamy termin Operacji Boyen w Giżycku na Mazurach
 fot. Giżyckie Centrum Kultury.

Największa rekonstrukcyjna impreza militarna na Mazurach. Operacja Boyen w Giżycku ponownie rozegra się przy zabytkowej, pruskiej twierdzy w sierpniu tego roku. Warto zarezerwować sobie czas, aby wziąć udział w tym atrakcyjnym widowisku.

Centralnym punktem Święta Twierdzy Boyen jest „Bój o Twierdzę” - największa dynamiczna rekonstrukcja w Polsce poświęcona I Wojnie Światowej. Inscenizacja z udziałem międzynarodowych rekonstruktorów, z wykorzystaniem koni, dział i pirotechniki filmowej.

Samo Święto Twierdzy Boyen to nie tylko walka i dioramy historyczne, lecz również szereg innych wydarzeń, które rokrocznie przyciągają rzesze widzów: jarmark, konkursy, pokazy, zwiedzanie fortyfikacji z przewodnikiem.

W tym roku wydarzenie odbywać się będzie w dniach 8-11 sierpnia, oczywiście w Giżycku, w Twierdzy Boyen.

Twierdza Boyen - perła architektury obronnej. Będąc na Mazurach po prostu trzeba obiekt zobaczyć, zwiedzić, poczuć dawny klimat tego miejsca.

Twierdza to obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.

Warownia otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303 metrów. Narożniki murów tworzą małe, przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczające twierdzę była sucha i wyposażona w kratę forteczną.

Doskonale zachowane są wszystkie formy ziemne - wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń. Twierdza Boyen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych obiektów obronnych znajdujących się na terenie Polski. Przy twierdzy zlokalizowano wiele budynków pomocniczych.

Była ważnym ogniwem obronnym w czasie I wojny światowej, blokując ruchy wojsk rosyjskich atakujących Giżycko. Po wojnie twierdzę przekształcono w szpital. W czasie II wojny światowej była siedzibą niemieckiego wywiadu. W 1945 r. wojska niemieckie opuściły obiekt bez walki. Dlatego uniknęła zniszczeń wojennych. Twierdza Boyen w 1975 r. została uznana za zabytek architektury.

ReklamaC1 - YachtSalon

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Odysseya Yachts