ReklamaA1 - Odysseya Yachts

10 ciekawostek o dronach. Czy znasz je wszystkie?

Pozostałe27 stycznia 2023, 7:59
10 ciekawostek o dronach. Czy znasz je wszystkie?

Pływają, walczą, a nawet tańczą. Niektóre mieszczą się w dłoni, inne przypominają małe samoloty. Drony są obecne w niemal każdej dziedzinie życia. Sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz. Oto 10 mało znanych faktów, którymi możesz się pochwalić w trakcie rozmowy z zapalonymi „droniarzami”.

1. Drony ratują życie

Latające maszyny są wykorzystywane w akcjach ratunkowych prowadzonych w trudnym terenie, np. na morzu, wysoko w górach w jaskiniach czy gęstym lesie. Nowoczesne urządzenia są w stanie dotrzeć do osoby poszkodowanej i przekazać ratownikom informacje o jej położeniu. Ale to nie wszystko! Zdalnie sterowana maszyna może dostarczyć leki czy prowiant do miejsc, które nie są w zasięgu służb ratowniczych. Drony wyposażone w kamerę termowizyjną są w stanie odnaleźć człowieka lub zwierzę w ruinach domów. Ponadto zapewniają łączność między poszkodowanym a grupą ratunkową.

2. Bezzałogowe statki powietrzne wyręczają w pracy... kurierów

Choć przesyłki dronowe jeszcze nie cieszą się tak dużą popularnością, coraz więcej firm testuje możliwość dostarczania swoim klientom paczek z powietrza. Nawet niewielkie drony są w stanie podnieść ładunek kilkukrotnie cięższy od nich samych.

3. Dron potrafi sam wrócić „do domu”

Drony wyposażone w funkcję Return to Home (RTH) automatycznie zawracają, jeśli urządzenie wykryje niski poziom naładowania akumulatora (jeżeli bateria jest na wyczerpaniu, dron może też sam wylądować, unikając w ten sposób rozbicia). Urządzenie wróci do miejsca, z którego wystartowało, także w sytuacji, gdy straci sygnał. To dobra opcja dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z lataniem i boją się utraty kontroli nad maszyną.

4. Dron może sprawdzić, czym ogrzewasz dom

Nowoczesne bezzałogowe statki powietrzne mają na pokładzie małe laboratoria. Pomagają walczyć ze smogiem, pobierając próbki dymu z kominów lub tworząc mapy zanieczyszczenia powietrza na danym obszarze.

5. Drony mogą sprawdzić stan zdrowia roślin uprawnych

Drony dla rolnictwa mają na pokładzie kamery multispektralne, które ułatwiają kontrolę stanu roślin i gleby. Są wykorzystywane także do wykonywania pomiarów powierzchni, oprysków i szacowania szkód.

6. Drony wojskowe to „anonimowi zabójcy”

Bezzałogowe statki powietrzne mają na pokładzie m.in. bomby i pociski moździerzowe. Zostały stworzone do walki z oddziałami piechoty oraz pojazdami opancerzonymi. Latają z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę. Obecnie trwają zaawansowane prace nad dronami zbudowanymi w technologii stealh, dzięki której będą niewykrywalne dla radarów wroga.

7. Drony uczą się skomplikowanych „układów tanecznych”

Coraz większą popularnością cieszą się podniebne show z dronami w rolach głównych. Urządzenia wyposażone w specjalne oświetlenie o różnorodnej barwie są programowane w taki sposób, aby wykonały w powietrzu „układ taneczny”, tworząc wyjątkowe widowisko.

8. Drony wyścigowe rozpędzają się do setki w dwie sekundy

A to nie koniec ich możliwości! Najszybsze drony wyścigowe mkną po niebie z prędkością ponad 200 km/h/. Wyścigi dronów stają się coraz popularniejsze. Pierwsze mistrzostwa świata w wyścigach dronów odbyły się w 2016 roku w Dubaju. Wiele zawodów (choć nieco mniej prestiżowych) rozgrywanych jest także w Polsce.

9. Projekt pierwszego drona powstał w 1898 rok

Choć drony to wynalazek XX wieku, to pomysł naprowadzania urządzeń za pomocą fal radiowych powstał nieco wcześniej. Mechanizm ten wykorzystał sam Nikola Tesla. Słynny wynalazca w 1898 roku stworzył bezzałogową łódź podwodną, którą nazwał Teleautomaton.

Miano pierwszego drona otrzymało jednak urządzenie zaprojektowane w 1916 roku przez angielskiego inżyniera, Archibalda Low’a. Konstruktora okrzyknięto „ojcem systemów naprowadzania radiowego”.

10. Drony szukają podwodnych skarbów

Mówi się, że morskie głębiny są dla człowieka większą tajemnicą niż kosmos. Podwodne drony potrafią nurkować na głębokość nawet 100 metrów, zbierając dane, które są wykorzystywane przez naukowców m.in. do oceny zmian klimatycznych. Bezzałogowe maszyny przeszukują stare wraki, a nawet... zbierają śmieci.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe