ReklamaA1 - Piękny Brzeg

10 najbardziej popularnych atrakcji na Mazurach według czytelników mazury24.eu

Bieżące3 czerwca 2023, 7:24
Wilcze Lotnisko na Mazurach.
Wilcze Lotnisko na Mazurach. fot. mazury24.eu

Gdzie wybrać się na Mazurach? Co warto tu zobaczyć, zwiedzić? Jeśli zastanawiacie się nad atrakcjami, jakie warto odwiedzić w tym przepięknym regionie Polski, warto skorzystać z zasobów naszego portalu.

Tym razem zachęcamy Was do przejrzenia naszych propozycji z kategorii „zabytki i muzea”. Ranking najbardziej popularnych miejsc w tej dziedzinie to efekt ilości odsłon, czyli Waszego zainteresowania danymi miejscami. Oczywiście zachęcamy do przeglądania całego działu, ponieważ takich interesujących miejsc mamy dużo więcej w portalu mazury24.eu.

10 najbardziej popularnych atrakcji na Mazurach według czytelników mazury24.eu w dziale „zabytki i muzea”
 

1. Wilcze Lotnisko na Mazurach

Od sezonu 2021, na wszystkich miłośników militariów i lotnictwa na Mazurach czeka wspaniała atrakcja. Wilcze Lotnisko (wcześniej filia Muzeum Dywizjonu 303) zlokalizowano przy drodze Kętrzyn - Gierłoż i jest to znakomite uzupełnienie dla wszystkich odwiedzających Wilczy Szaniec.

Na terenie Wilczego Lotniska można zobaczyć bardzo intersującą wystawę w ramach, której zaprezentowane jest wiele wyjątkowych pamiątek po polskich dywizjonach w tym nr 1 Bitwy o Anglię, czyli Dywizjonie 303. Jak wskazują twórcy tego muzeum, znajdziemy tu również samolot Hawker Hurricane pochodzący z planu filmowego “Dywizjon 303 - Historia Prawdziwa”. Oprócz myśliwca również można dojrzeć słynne rowery, na których jeździli polscy piloci z Dywizjonu 303.


 

2. Wieża Bismarcka w Srokowie

Wieża widokowa na Diablej Górze w okolicach miejscowości Srokowo na Mazurach, powstała w celu upamiętnienia śmierci „żelaznego” kanclerza Otto Bismarcka w 1898 r. Jednak miejsce to warto odwiedzić również z innych względów. Po śmierci „żelaznego kanclerza” Otto Bismarcka w całych Prusach pojawia się chęć uczczenia tego polityka. Wznoszone są kolumny i wieże widokowe. Taka też pojawia się na Diablej Górze (wzniesienie 157 m npm), obok wsi Srokowo. Dawała możliwość podziwiania okolic jeziora Rydzówka. Na szczycie wieży ulokowana zostaje bowiem platforma widokowa.


 

3. Zamek Krzyżacki w Rynie

Zamek w Rynie, czyli nocleg na zamku z dobrym duchem. Obiekt powstał w XIV wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i znajduje się tu ekskluzywny hotel. Zamek jest pięknie położony między dwoma jeziorami: Ołów i Ryńskim, w samym centrum miasteczka, a u jego stóp znajduje się plaża. Zamek w Rynie wybudował Zakon Krzyżacki w 1377 r.


 

4. Kamienna Baba w Piszu

Jedna z największych zagadek regionu Mazur. Kamienna baba w Piszu, odnaleziona w miejscowości Wejsuny w 1872 r. Na temat jej powstania i ewentualnego przeznaczenia krążą legendy. Uważa się, że jest kamienną pozostałością po nieistniejących już plemionach pruskich.

Snute są domysły, że autorami takich rzeźb, bo jest ich więcej na Mazurach, byli członkowie pruskiego plemienia Galindów. Nie zostały jednak żadne informacje do czego te posągi miały Prusom służyć. Czy do obrządków religijnych? Może jako ozdoba lub po prostu punkt orientacyjny? Domysłów jest dużo w tej sprawie.


 

5. Dawna siedziba Henricha Himmlera na Mazurach

Henrich Himmler, wysoki hitlerowski dygnitarz, szef SS oraz Gestapo, ulokował swoją siedzibę w XIX-wiecznym dworku w Brożówce. Było to związane z przeniesieniem całego zaplecza decyzyjnego Adolfa Hitlera do Gierłoży. Dworek wybudowano w XIX-wieku na planie litery L. Parterowy budynek (w części piętrowy) został zbudowany w stylu późno klasycystycznym z elementami neogotyku.


 

6. Zwalony most w Kruklankach

Most kolejowy w Kruklankach to budowla, która od ponad 60 lat jest jednym wielkim gruzowiskiem. Ruiny jednej z większych budowli kolejowych w regionie są ulokowane nad rzeką Sapina w miejscowości Kruklanki. Z zapisów historycznych wynika, iż była to bardzo droga i skomplikowana budowla, która łączyła miejscowości Kruklanki i Olecko.

Jego historia wiążę się z przełomem XIX i XX wieku, gdy w Prusach wschodnich nastąpił okres intensywnego rozwoju dróg oraz połączeń kolejowych. Kruklanki leżały na trasie linii kolejowej łączącej Węgorzewo z Giżyckiem. Powstanie mostu wiązało się z wybudowaniem całej infrastruktury: dróg dojazdowych, nasypów, wiaduktów, mniejszych mostów, budynków i przystanków kolejowych. Most jest budowlą pięcioprzęsłową, wykonaną z żelbetonu.


 

7. Wieża Bismarcka w Mrągowie

Wieża stojąca w Mrągowie to obiekt unikatowy – jedyny w swoim rodzaju punkt widokowy oraz kawiarnia. Na poszczególnych piętrach znajdują się wystawy tematyczne. Z tarasu widokowego na szczycie wieży można podziwiać panoramę miasta oraz otaczające je lasy i jeziora.

Wieża Bismarcka powstała z inicjatywy burmistrza Hermana Jaenike i rady miasta Mrągowo 18 sierpnia 1906 r. Na miejsce wybrano pozostałości po ceglanym wiatraku. Takie obiekty powstawały na wszystkich terenach należących przed I wojną światową do Niemiec. Po śmierci „żelaznego kanclerza” Otto Bismarcka w 1898 r. w całych Prusach pojawiła się chęć uczczenia tego polityka. Wznoszone więc były kolumny i wieże widokowe. Taka też inicjatywa została zrealizowana w Mrągowie.


8. Młyn wodny na Krutyni

Niezwykły zabytek, który po prostu trzeba obejrzeć będąc na Mazurach. XIX-wieczny młyn wodny znajduje się w miejscowości Zielony Lasek obok wsi Krutynia. Znajduje się tu nieczynny już młyn wodny, który niegdyś mielił ziarno. Obecnie przekształcony na niewielką wodną elektrownię. Murowany, dwukondygnacyjny, zbudowany z pruskiego muru.


 

9. Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Niebywała gratka dla wszystkich miłośników sprzętu wojskowego i historii. Jedyne w Polsce północnej muzeum sprzętu wojskowego znajduje się w pobliżu Mrągowa. To po prostu trzeba zobaczyć.

Muzeum jest placówką prywatną, powstałą w 2010 r. Posiada na stanie ponad 70 różnych pojazdów wojskowych. W tym taki unikat jak czołg z drugiej wojny światowej – T-34. Jeśli chcesz poczuć się jak bohater „Czterech Pancernych” – nie ma problemu. Możesz do czołgu wejść, a nawet nim pojechać po poligonie.


 

10. Klasztor Starowierców w Wojnowie

W Wojnowie, obok miejscowości Ukty znajduje się niespotykana w naszym kraju świątynia. To dawny klasztor żeński Starowierców. Przy nim znajduje się niewielka cerkiew prawosławna. Warto zobaczyć to niezwykłe miejsce na Mazurach, jako świadectwo obrządku religijnego, który obecnie już zanika.


To 10 najpopularniejszych atrakcji na Mazurach według czytelników portalu mazury24.eu (przynajmniej pod kątem ilości odwiedzin danej atrakcji w naszym serwisie).

Wszystkie obiekty z działu „zabytki, muzea” możecie zobaczyć tu: Atrakcje turystyczne na Mazurach - zabytki muzea

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

 • 23
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Ever Boats