ReklamaA1 - Stranda Zima

10 najchętniej czytanych artykułów o Mazurach w portalu mazury24

Bieżące31 grudnia 2021, 7:05
10 najchętniej czytanych artykułów o Mazurach w portalu mazury24
 fot. mazury24.eu

Koniec roku to czas podsumowań. Również w naszym portalu. Przedstawiamy więc Wam 10 najchętniej czytanych artykułów o Mazurach opublikowanych na łamach mazury24.eu w ciągu 2021 roku.

10 najchętniej czytanych tekstów w portalu mazury24.eu – prezentujemy Wam raz jeszcze te artykuły, które w ciągu 2021 roku zaciekawiły Was najbardziej. Będzie to okazja do przypomnienia sobie tych wydarzeń, które dla Was opisywaliśmy.

1. Nieoczekiwane odkrycie w jeziorze Śniardwy

Do tej pory archeolodzy nie penetrowali wód jeziora Śniardwy. Czy kryją one jakieś tajemnice? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy cofnąć się w czasie o ponad 80 lat. Wówczas w tej okolicy wydarzyła się niezwykle ciekawa historia – prolog opowieści, w której pojawia się mała zapinka z wielkiej wody.

2. Rozpoczęła się budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej

Trwają już prace budowlane związane z powstaniem Mazurskiej Pętli Rowerowej. Efekty widać szczególnie w okolicach Imionka, Jeglina, Zdor, Kwiku, gdzie rozrastają się wydzielone ścieżki rowerowe.

W jeszcze innych miejscach, jak np. w Kwiku, Wiartlu oraz na odcinkach Maldanin-Imionek, Wąglik – Jabłoń i Wiartel Mały-Wiartel trwają roboty związane z przebudową dróg szutrowych.

3. Mazurska wieś, której już nie ma. Warto jednak odszukać to miejsce

Wymazana z map wieś Małga na Mazurach to miejsce tajemnicze i fascynujące. Jej historia sięga czasów pruskich, ale jest też ściśle związana z historią Polski. Opisana została w powieści Stefana Żeromskiego “Popioły’. To również miejsce symboliczne. Samotna wieża kościoła otoczona jest roślinnością, która stopniowo pochłania resztki budynków tej niegdyś dużej miejscowości.

Małga - dziś trudno nawet odnaleźć tę miejscowość.

4. Pisz w żałobie. Flagi w mieście opuszczone do połowy

Dużą poczytność miała niestety tragiczna informacja, która napłynęła do nas z mazurskiego Pisza. 10 sierpnia br. na rzece Pisie doszło do wypadku, gdy jacht masztem zawadził o linię wysokiego napięcia. Żeglarze znaleźli się w wodzie, a na ratunek bez zastanowienia ruszył 14-letni Ernest. Niestety chęć niesienia pomocy chłopiec przypłacił własnym życiem.

5. Dni Węgorzewa 2021

Bardzo mocno zelektryzowała Was informacja o trzydniowym święcie miasta Węgorzewo. Okazja zaś była szczególna. W tym roku Węgorzewo obchodzi 450 - lecie nadania praw miejskich i z tej okazji to mazurskie miasto organizowało miejską imprezę, która trwała trzy dni.

6. Wilczy Szaniec na archiwalnych, pokolorowanych zdjęciach. Robi wrażenie!

Mimo upływu wielu lat od czasu zakończenia II wojny światowej – militarny obiekt – Wilczy Szaniec ciągle robi kolosalne, ponure wrażenie. Miejsce to w 2019 roku odwiedziło około 330 tysięcy turystów. W minionych dwunastu miesiącach, z powodu pandemii, było ich o 20 procent mniej. Teraz możecie obejrzeć, jak wyglądał Wilczy Szaniec w czasach II wojny światowej na pokolorowanych zdjęciach.

7. Dni Mikołajek 2021

W sezonie turystycznym szczególną uwagę zwracaliście na wszystkie informacje dotyczące dużych wydarzeń plenerowych na Mazurach. Tak też było w przypadku organizowanych przez Mikołajki dnia tego miasta. Uwagę przyciągały też muzyczne gwiazdy, które pojawiły się w tym roku w Mikołajkach - Margaret, Nick Sinckler Fan Page, Kasia Dereń, HLA 4transplant oraz lokalne gwiazdy Three Generations.8. 8 tajemniczych miejsc na Mazurach, które warto zobaczyć

Nasi Czytelnicy lubią wszystkie zestawienia, które prezentują najciekawsze, najpiękniejsze czy najbardziej tajemnicze miejsca na Mazurach. Bo Mazury to nie tylko przepiękne jeziora, urokliwe miasteczka, plaże, porty czy tawerny. To również miejsca tajemnicze, owiane legendami, z ciekawą historią. Jeśli mielibyście ochotę na wyprawę „mazurskim szlakiem tajemnic” oto nasze urlopowe propozycje dla lubiących zwiedzać.9. „Nasz Nowy Dom” realizowany w Węgorzewie na Mazurach

W 251. odcinku programu "Nasz Nowy Dom" Katarzyna Dowbor zawitała z ekipą do Węgorzewa na Mazurach. Widzowie poznali poruszająca historię samotnej matki, która mieszkała z pięcioletnim synkiem w altanie na działce. Ich los odmieniła ekipa programu.

Pani Justyna wychowuje samotnie synka, pięcioletniego Mikołaja. Radość z dziecka niestety szybko zamieniła się w obawę o jego zdrowie, bo gdy długo wyczekiwane dziecko się urodziło, okazało się, że ma lewostronny wylew krwi do mózgu.


10. Rozpoczęła się mordercza próba pobicia rekordu na Mazurach

Znany pływak Krzysztof Gajewski już drugi raz podejmie niezwykłą próbę pobicia rekordu świata w pływaniu długodystansowym bez pianki. Do pokonania trasa mazurskimi jeziorami - 170 kilometrów, około 70 godzin bez snu i przerw.

Próba bicia rekordu świata w kategorii "The Longest Lake Swim" rozpoczęła się o godz. 5.00 rano na jeziorze Mamry w okolicach mazurskiego Węgorzewa.

Dwa lata temu udało mu się do płynąć do jeziora Śniardwy. W tym roku Gajewski ma nadzieję, że pokona całą wyznaczoną trasę.

To dziesięć najchętniej czytanych artykułów w portalu mazury24.eu w ciągu 2021 roku. Jednak to nie wszystko. Codziennie dostarczamy Wam najważniejsze informacje z tego pięknego regionu w Polsce – nie tylko w sezonie turystycznym, ale przez cały rok.

Mamy nadzieję, że w 2022 roku nadal pozostaniecie z nami, czytając artykuły, komentując, oceniając czy wysyłając nam swoje zdjęcia Mazur i filmy.

Życzymy Wam Szczęśliwego Nowego Roku i samych cudownych dni spędzonych chociaż przez część roku na Mazurach.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Tło Dla Mew