Reklama

100 tysięcy osób odwiedziło zamek krzyżacki w Szczytnie

Bieżące10 września 2021, 6:07
100 tysięcy osób odwiedziło zamek krzyżacki w Szczytnie
 fot. UM Szczytno

9 września 2021 r. sto tysięczna osoba odwiedziła Zamek Krzyżacki w Szczytnie. Była to mieszkanka Poznania, która odwiedziła miasto wraz z mężem. Burmistrz Szczytna przygotował dla nich niespodziankę.

Małżeństwo interesuje się historią, a o Szczytnie wiedzieli z literatury noblisty Henryka Sienkiewicza.

Odwiedzająca para z rąk Burmistrza Miasta Szczytno Krzysztofa Mańkowskiego otrzymała skrzynię z pamiątkami związanymi z miastem oraz voucher na lot dla dwóch osób Olsztyn-Mazury – Kraków o wartości 500 zł, dzięki współpracy z Portem Lotniczym Olsztyn – Mazury.

Dzięki wsparciu funduszy unijnych, możliwe stało się przywrócenie pozostałościom zamku krzyżackiego w Szczytnie odpowiedniego wyeksponowania dla odwiedzających.

5 czerwca dokonano otwarcia odbudowanego obiektu. Rewitalizacja trwała trzy lata. Zamek stał się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą jest podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.

Burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski powiedział, że odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego to kolejna atrakcja turystyczna miasta. Podkreślił chęć przywrócenia przynajmniej częściowego wyglądu dawnej budowli.

- Moja poprzedniczka burmistrz Danuta Górska zainicjowała wraz z radnymi ten pomysł. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział burmistrz dodając, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.

Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie sięga już XIV wieku, kiedy widniał on jako drewniana strażnica wzniesiona przez Krzyżaków. Pełnił różne funkcje: obronną, siedziby Starosty Książęcego, czy nawet rezydencji myśliwskiej, co było spowodowane bliskością puszczy zasobnej w zwierzynę łowną.

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaB2 - Wojdbud - domki z drewna
ReklamaA2 - Tło Dla Mew