ReklamaA1 - Odysseya Yachts

375-lecia nadania praw miejskich Piszowi. Co będzie się działo?

dni miastaHistoria23 września 2020, 9:20
375-lecia nadania praw miejskich Piszowi. Co będzie się działo?
 fot. mazury24.eu

Muzeum Ziemi Piskiej opracowało nowy harmonogram wydarzeń w ramach obchodów Jubileuszu Pisza z okazji 375-lecia nadania praw miejskich. W najbliższych tygodniach zaplanowano trzy wydarzenia.

Muzealne obchody Jubileuszu Pisza zaplanowane w tym roku storpedowała pandemia koronawirusa. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie udało się zorganizować żadnego wydarzenia w pierwszej części cyklu.

– Byliśmy zmuszeni odwołać kilka spotkań, które zapowiadały się niezwykle ciekawie, ale po wakacyjnej przerwie chcemy dostosować się do obowiązujących obostrzeń – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Jesienny harmonogram został przebudowany.  Chcemy zorganizować spotkania w formie, która będzie komfortowa i bezpieczna. Do końca roku zaplanowaliśmy trzy spotkania.

Pierwszym tegorocznych wydarzeniem organizowanym przez Muzeum będzie konferencja dla młodzieży. Spotkanie, przesunięte w harmonogramie z końcówki września na 15 października, poświęcono 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jedno z największych zwycięstw polskiego wojska w historii przybliżą uczniom szkół średnich pracownicy naukowi Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie – dr Jerzy Kiełbik, dr Tomasz Wyżlic i dr Piotr Bojarski. Zaplanowano trzy oddzielne panele, w których udział wezmą zorganizowane grupy szkolne.

23 października spotkanie wprowadzające w klimat wydarzeń z początku listopada, gdy szczególnie żywa jest pamięć o naszych bliskich zmarłych. Historyk sztuki dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprezentuje wykład pt. „Człowiek wobec śmierci w malarstwie portretowym północnej i środkowej Europy”, omawiając sposoby obrazowego ujęcia idei przemijania człowieka i jego kruchości wobec zmiennych kolei losu.

Po prelekcji zebrani wysłuchają koncertu muzyki klasycznej. Wystąpią solistka Anna Nadwodna, śpiewająca sopranem, oraz harfistka Magdalena Miłaszewska-Delimat. Słowo wiążące podczas koncertu zaprezentuje Katarzyna Soja. Wydarzenie zaplanowane jest w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, sąsiadującego z Muzeum.

20 listopada odbędzie się finałowa gala skróconych obchodów. Gościem będzie historyk dr Alicja Dobrosielska, która wygłosi wykład pt. „O nazwie Pisz… słów kilka”.

– Ponadto w ręce czytelników oddany zostanie nowy numer „Znad Pisy” – dodaje dr Aneta Karwowska. – Najnowsze wydawnictwo serii tradycyjnie będzie zawierało szereg artykułów dotyczących historii miasta i regionu, ale pojawią się także materiały dotyczące gwary mazurskiej, literatury oraz przyrody, która wraca na łamy „Znad Pisy” po kilku latach przerwy.

Galę uświetni koncert zespołu Pod Strzechą, który swoją twórczością wpisuje się w nurt poezji śpiewanej. Muzealnicy ogłoszą także laureata tytułu Osobowość Ziemi Piskiej im. Melchiora Wańkowicza. Wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad.  

Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej

375-lecia nadania praw miejskich Piszowi. Co będzie się działo?

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów