ReklamaA1 - Odysseya Yachts

5 zabytkowych obiektów na Mazurach, które musi zobaczyć każdy miłośnik historii

BieżąceHistoria14 lutego 2024, 9:51
5 zabytkowych obiektów na Mazurach, które musi zobaczyć każdy miłośnik historii
 fot. mazury24.eu.

Mazury są wyjątkowe pod każdym względem. Nawet jeśli nie pociągają Was jeziora, żegluga po akwenach czy piaszczyste plaże, nie będziecie się tu nudzili. Zwłaszcza jeśli uwielbiacie historię, możecie tu wspaniale spędzić czas. Przedstawiamy więc 5 zabytkowych obiektów na Mazurach, które każdy miłośnik historii powinien zwiedzić.

Jeśli w nadchodzącym sezonie turystycznym chcecie zwiedzić Mazury, a niekoniecznie pociąga Was żegluga po mazurskich akwenach czy kąpiele w jeziorach, a uwielbiacie historię i zwiedzanie, poznajcie 5 zabytkowych obiektów, które koniecznie musicie tu obejrzeć.
 

Wilczy Szaniec na Mazurach

Obowiązkowy punkt odwiedzin każdego miłośnika historii na Mazurach. Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec. Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.


Kompleks bunkrów w Mamerkach

Wszystkich pasjonatów historii, szczególnie ostatniej wojny światowej, z pewnością zainteresuje kompleks bunkrów w Mamerkach. Te wojskowe obiekty ochronne nie tylko można zobaczyć ale również zwiedzić! To prawdziwa perełka turystyki historycznej. Prawdziwie samowystarczalne miasteczko wojenne.

Kompleks 30 niezniszczonych bunkrów, zlokalizowanych 8 kilometrów za Węgorzewem. To tu mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR. To tu w latach 2016 i 2017 poszukiwano zaginionej Bursztynowej Komnaty.


Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen - perła architektury obronnej. Będąc na Mazurach po prostu Twierdzę Boyen trzeba zobaczyć, zwiedzić, poczuć dawny klimat tego miejsca. Twierdza to obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.

Twierdza otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303 metrów. Narożniki murów tworzą małe, przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczające twierdzę była sucha i wyposażona w kratę forteczną. Doskonale zachowane są wszystkie formy ziemne - wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń. Twierdza Boyen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych obiektów obronnych znajdujących się na terenie Polski. Przy twierdzy zlokalizowano wiele budynków pomocniczych.


Hochwald - polowa kwatera Heinricha Himmlera

Znajduje się w miejscowości Pozezdrze, obok trasy Węgorzewo - Giżycko. Składa się z kilku obiektów ochronnych, zniszczonych przez wycofujące się z tego terenu niemieckie oddziały. Wszyscy znają „Wilczy Szaniec” jednak mało kto wie, że równie imponującą kwaterę obronną posiadał również szef SS Heinrich Himmler.

Budowę bunkra Himmlera ukończono w 1941 r. Znajduje się ukryty w lesie, jak większość tego typu obiektów. Grubość ścian i stropu dochodzi do 2 metrów.

Cała kwatera Himmlera to spory kompleks składający się z 9 budynków - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego -należącego do Heinricha Himmlera. Teren otoczony był zasiekami oraz wieżami strażniczymi.


Śluza Leśniewo Górne

Monumentalna, ponura, tajemnicza ale i fascynująca. Pozostałość po dominacji III Rzeszy w Europie jest też symbolem tajemniczości, jaka towarzyszy Kanałowi Mazurskiemu.

Dlatego będąc w tym rejonie Mazur warto obejrzeć zaporę na tym obiekcie. Potężna, betonowa budowla, ze śladami pozostałościami symboliki III Rzeszy – jeszcze do teraz budzi grozę i atmosferę tajemniczości, która towarzyszy domysłom nad faktycznym planem rozbudowy Kanału Mazurskiego. Czy miały być w okolicy budowane łodzie podwodne, które właśnie Kanałem Mazurskim mogły docierać do Morza Bałtyckiego? Czy może Niemcy planowali całkiem inną inwestycję i właściwie dlaczego stworzono tak monumentalną budowlę jak ta zapora?

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 56

 • 40
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka