ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

6 zamków na Mazurach, które koniecznie trzeba zobaczyć!

BieżąceHistoria11 lipca 2022, 18:37Komentarzy: 3
6 zamków na Mazurach, które koniecznie trzeba zobaczyć!
 fot. mazury24.eu

Mazury to nie tylko piękne jeziora, lasy, porty, tawerny. To również wspaniałe, wielowiekowe dziedzictwo historyczne, którego pozostałością są zamki – budowane jeszcze przez Zakon Krzyżacki. Podczas tego sezonu turystycznego warto obejrzeć 6 wspaniałych, niezwykłych i tajemniczych twierdz na Mazurach.

Pomysł na wakacje na Mazurach? Warto ruszyć szlakiem średniowiecznych zamków mazurskich. Mazury to niezwykły region, gdzie oprócz pięknych jezior, wspaniałej przyrody, wielu ciekawych atrakcji, możemy również podziwiać monumentalne twierdze gotyckie.

Zamek w Rynie

Zaczynamy od Rynu. Nad tym mazurskim miastem góruje wielowiekowa twierdza, obecnie w renesansowym stylu.  W 1393 r. ustanowiono tu komturię, której podlegały m.in. zamki w Kętrzynie, Giżycku i Ełku, a pierwszym ryńskim komturem został Fryderyk von Wallenrod, osadzony tu przez swojego brata Konrada - wielkiego mistrza zakonu.

W latach 80. XIV schronił się tu wraz z rodziną wielki książę litewski Witold, walczący wówczas ze swym stryjecznym bratem Jagiełłą. Legendy podają, że gdy pogodził się w końcu z Jagiełłą, jego żona z dziećmi miała zostać przez Krzyżaków żywcem zamurowana w podziemiach ryńskiego zamku.

Zamek pełni obecnie funkcję luksusowego hotelu.


Zamek w Kętrzynie

Kolejną mazurską, średniowieczną twierdzą jest zamek w Kętrzynie. Niegdyś te tereny zasiedlało pruskie plemię Bartów, które toczyło twarde walki z Zakonem Krzyżackim. Na miejscu ich grodu o nazwie Rast, rycerze zakonni wznieśli w połowie XIV w. murowany zamek, który był siedzibą zakonnego prokuratora.

Zamek kętrzyński w 1945 r. spalili Rosjanie, ale w latach 60. ubiegłego stulecia został zrekonstruowany w oparciu o jego średniowieczny wygląd.

Dzisiaj mieści się w nim dysponujące bardzo ciekawymi zbiorami (m.in. wiele eksponatów uratowanych ze zrujnowanych pałaców szlacheckich wokół Kętrzyna, m.in. Drogoszy i Galin) Muzeum Ziemi Kętrzyńskiej i biblioteka.

 

Bezławki – zamek, kościół i wiele tajemnic

We wsi Bezławki stoi obecnie kościół, który niegdyś był zamkiem. Pod koniec XIV w. Krzyżacy wybudowali tutaj niewielką, murowaną strażnicę. To tu w latach 1402 – 1408 miał przebywać Świdrygiełło, najmłodszy brat króla polskiego – Władysława Jagiełły.  Książę, który chciał przejąć władzę na Litwie, szukał pomocy Zakonu Krzyżackiego. Jednak wkrótce bracia pogodzili się i Świdrygiełło wrócił do Wilna. 

W drugiej połowie XV wieku zamek, który stracił na znaczeniu, został przebudowany na obiekt sakralny.

Z tym zamkiem związana jest również legenda o ukryciu w jej murach znanego artefaktu – św. Graala. Podczas remontu w latach 1985 – 89 w krypcie grobowej kościoła odnaleziono osiem metalowych, pustych trumien.


Reszel – zamek, gdzie więziono ostatnią czarownicę

Reszel – kolejny dawny gród pruskiego plemienia Bartów. Krzyżacy wznieśli tutaj drewnianą warownię. Przy niej szybko pojawiła się również osada. Natomiast zamek w Reszlu wybudowano dopiero w latach 1350 – 1400. Obecnie mieści się tu ekspozycja muzealna oraz galeria artystyczna (z którą związany był wybitny polski malarz współczesny – Franciszek Starowieyski), a także hotel i restauracja.

Ciekawostką jest fakt, że w 1811 r., w pobliżu zamku wykonano ostatnią w Europie egzekucję poprzez spalenie na stosie. Ofiarą, więzioną na zamku w Reszlu, była Barbara Zdunk. Kobietę oskarżono o czary i podpalenie budynków mieszkalnych – w wywołanym przez nią pożarze miała zginąć dwójka ludzi.


Zamek w Barcianach

Jeśli chcecie obejrzeć jeden z najlepiej zachowanych krzyżackich zamków na Mazurach, koniecznie wybierzcie się do miejscowości Barciany pod Kętrzynem. Tam znajduje się wspaniały przykład budownictwa obronnego z okresu średniowiecza.

Barciany to duża wieś położona 18 km na północ od Kętrzyna. Znajdujący się tam zamek zbudowany został zapewne na miejscu istniejącego grodu pruskiego, który zdobył Zakon Krzyżacki. Pod koniec XIV wieku wielki mistrz Winrich von Kniprode podjął decyzję o wydzieleniu nowego komturstwa. Zamek został sytuowany na niewielkim wzniesieniu otoczonym bagnami Liwny.


Ruiny zamku w Szczytnie

Dokładnie 5 czerwca 2021 r. dokonano otwarcia odbudowanego obiektu. Rewitalizacja trwała trzy lata i obejmowała konserwację i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku.

Powstała sala wystawowa wraz z instalacjami i wyposażeniem. Wybudowano przestrzeń edukacyjno-wystawienniczą, zadaszoną wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych). Wykonano także przestrzeń wystawienniczą otwartą. Stworzono również kładkę dla pieszych oraz fosę.

Zamek stał się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą jest podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.


Jeżeli jesteście na Mazurach i zastanawiacie się co i gdzie warto zobaczyć, ruszcie szlakiem średniowiecznych zamków - wrażenia, a może i ciekawa przygoda - gwarantowane!

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 93

 • 71
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 6
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka