ReklamaA1 - Sailing Machine

7 miejsc na Mazurach, gdzie poczujesz „duszę” tego regionu

BieżąceHistoria8 października 2021, 9:01
7 miejsc na Mazurach, gdzie poczujesz „duszę” tego regionu
 fot. Muzeum Chata Mazurska

Jesienią na Mazurach pustoszeją porty, milkną tawerny, wyludniają się pasaże i uliczki turystycznych miasteczek. Za to w tym okresie można również wspaniale spędzić tu czas, z dala od wielkich tłumów turystów – odwiedzić te miejsca, w których czuć „ducha” Mazur.

Dawnych Mazurów, którzy te ziemie zamieszkiwali od wieków, właściwie już praktycznie nie ma. Po II wojnie światowej albo wyemigrowali do Niemiec, lub wchłonął ich polski żywioł. Pozostały jednak po nich pamiątki, ciekawe miejsca, fascynujące placówki muzealne – przybliżające nam sposób życia dawnych mieszkańców Mazur.

Oto przedstawiamy 7 miejsc na Mazurach, gdzie poczujemy „ducha” i klimat dawnych czasów tego pięknego regionu.

Muzeum Regionalne w Pieckach

Bardzo nietypowe i niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Mazurach. Muzeum Regionalne w Pieckach, jeszcze do niedawna prywatne Muzeum im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów zawiera unikatową kolekcję glinianych figurek, prezentujących kulturę wiejską Mazur. Posiada wiele eksponatów rzemiosła codziennego, tradycyjnego dla regionu Mazur.

Znajdziemy tu również prace innych twórców ludowych, głównie rzeźby w drewnie i malarstwo. Twórczyni tego nietypowego Muzeum - Walentyna Sapieha Dermacka po wojnie przyjechała na Mazury. W 1958 r. zamieszkała w Pieckach. Zajęła się gromadzeniem pamiątek kultury ludowej i regionalnej Mazur.

Jej wieloletnia przyjaźń ze znaną na całym świecie rzeźbiarką ceramiczną - Władysławą Prucnal zaowocowała zbiorem dzieł artystki - jedynym w Polsce tak bogatym zbiorem glinianych figurek i scenek figuralnych zgromadzonym w prywatnej kolekcji. Dzięki temu, można poznać życie codziennie na mazurskiej wsi, przedstawione właśnie na glinianych scenkach.

 

Muzeum Kultury Ludowe w Węgorzewie

Niezwykle ciekawe muzeum zlokalizowane w zabytkowym budynku z XVIII wieku w Węgorzewie. Placówka koncentruje się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Możemy więc w jednym miejscu zobaczyć, jak żyli i czym posługiwali się na co dzień Mazurzy.

Muzeum posiada przedmioty regionalne związane z następującymi rzemiosłami i zawodami: ciesielstwo, bednarstwo, meblarstwo, kowalstwo, rymarstwo, garncarstwo i ceramika, tkactwo, rybołówstwo, plecionkarstwo, uprawa roli i hodowla zwierząt.

Na uwagę zasługują liczne sprzęty gospodarstwa domowego, w tym służące do przygotowania oraz przechowywania żywności, a także związane z higieną. Prace archeologiczne i historyczne pozwoliły na zgromadzenie obiektów z zakresu tak zwanej plastyki obrzędowej, w tym pisanki (około 2 tysięcy sztuk), pająki, palmy wielkanocne, dekoracyjne kwiaty z bibuły oraz papierowe wycinanki, a także akcesoria kolędnicze i szopki bożonarodzeniowe.

 

Ryńskie Zbiory Muzealne

Istny „wehikuł czasu” dzięki któremu możemy przenieść się w czasie o 200 lat. W siedmiu pomieszczeniach stanowiących Ryńskie Zbiory Muzealne możemy obejrzeć przedmioty codziennego użytku z XVIII i XIX wieku.

W Muzeum w Rynie, oprócz wielu rzeczy codziennego użytku dawnych Mazurów, zobaczymy także łódź-dłubankę oraz półkosek z początku XIX w., przepiękny fotel gdański czy zbiór XIX wiecznych planów architektonicznych.

W placówce znajdują się także dawne narzędzia do pracy w polu, gospodarstwie oraz do połowu ryb (także pod lodem), stare meble, sprzęt kuchenny, stare kafle pochodzące z pieców kaflowych okolicznych zamków, pałaców i bogatych domów.

 

Muzeum Mazurskie w Owczarni

Owczarnia to wieś położona w powiecie kętrzyńskim w gminie Kętrzyn. To tu, od ponad 10 lat prywatna placówka gromadzi w swoich zasobach pozostałe na Mazurach meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zebrany materiał został poukładany w budynku tzw. „Czworakach” w byłym majątku ziemskim w Owczarni. Muzeum stanowi zespół kilku historycznych budynków, w których znajdują się te eksponaty.

Nie jest to też standardowe muzeum z odgrodzonymi eksponatami czy zamkniętymi gablotami. Zwiedzający chodzi pośród starych przedmiotów, w ich bezpośrednim otoczeniu czując wręcz klimat dawnych Mazur. To daje jakby wrażenie podróży w czasie. Największą atrakcją jest zachowana czarna kuchnia, w której gotowano na ogniu otwartym. W sumie w Muzeum zgromadzono około 1 tysiąca eksponatów. Ciekawostką jest fakt, że w tym muzeum oprócz oglądania i dotykania eksponatów można też…zjeść. I to potrawy dawnej, mazurskiej kuchni.

 

Muzeum Reformacji w Mikołajkach

Mazurzy w zdecydowanej większości byli protestantami. Po nich i po ich wyznaniu pozostały cmentarze, kościoły oraz Muzeum Reformacji w Mikołajkach. Warto dodać, że to jedno z dwóch tego typu muzeów w Polsce. Zawiera wiele zabytków piśmiennictwa dotyczące powstania i rozwoju reformacji w naszym kraju.

Muzeum Reformacji w Mikołajkach znajduje się przy XIX-wiecznym kościele ewangelickim. Zostało utworzone w 1973 r. przez księdza proboszcza parafii luterańskiej Władysława Pilch-Pilchowskiego. Zawiera wiele eksponatów dotyczących tego ruchu religijnego w Polsce i w Europie.

Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r.

 

Muzeum Regionalne "Mazurska Chata"

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się oraz na własne oczy przekonać się jak mieszkali i żyli dawni Mazurzy, musicie udać się do miejscowości Sądry niedaleko Mrągowa. Tam funkcjonuje Muzeum Regionalne "Chata Mazurska".

Placówka dysponuje bogatymi zbiorami prezentującymi folklor mazurskich terenów. Muzeum założone zostało w 1991 roku. Znajduje się w Sądrach w odległości 15 km od Mrągowa przy drodze krajowej nr 59 w kierunku Giżycka. Działa przy Pensjonacie „Christel”.

W ponad 200-letniej chacie prezentowane są typowe meble, naczynia, sprzęty i ubrania, stroje regionalne używane dawniej na Mazurach. W stodole ustawione są dawne maszyny rolnicze, które pomagają uzmysłowić jak ciężka była kiedyś praca w gospodarstwie.

 

Mazurska Izba Regionalna

Miejscem, w którym możemy „dotknąć” kultury, obyczajów mazurskich z przełomu XIX i XX wieku jest Mazurska Izba Regionalna. Znajduje się na terenie Gminy Mrągowo w Marcinkowie 31, ok. 2,5 km od Mrągowa przy drodze krajowej nr 16.

Mazurska Izba Regionalna funkcjonuje przy agroturystyce „Pod Świerkiem” od 2012 roku. Prowadzona jest przez wielopokoleniową rodzinę: babcię Stasię, jej córkę Jolę i wnuka Bartka.

Usytuowana w dawnym wschodniopruskim gospodarstwie z historyczną duszą, bo pochodzącym z końca XIX wieku. Historyczny obiekt stanowi niewielkie muzeum zaadoptowane w pomieszczeniach gospodarczych, składających się z dwóch izb: letniej kuchni oraz pokoju komornika (parobka), a także budynku niedawno odbudowanego spichlerza.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 30

 • 25
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew