ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

7 największych atrakcji w Mikołajkach

Bieżące11 sierpnia 2020, 9:06
7 największych atrakcji w Mikołajkach

Sezon turystyczny w pełni. Jeśli przebywacie na Mazurach, w Mikołajkach lub najbliższych okolicach warto zerknąć co można tu ciekawego obejrzeć i z czego skorzystać. Przed nami cykl prezentujący najlepsze atrakcje zlokalizowane w mazurskich miastach i ich otoczeniu.

Mikołajki – 7 najlepszych atrakcji miasta i okolic

Mazurskie miejscowości to nie tylko piękne plaże, brzmiące muzyką tawerny czy przystanie jachtowe. To również wiele atrakcyjnych zabytków i miejsce, które warto odwiedzić.

W Mikołajkach, które z rybackiej wioski przeistoczyły się w modny kurort, jest co pozwiedzać.

Kościół ewangelicki w Mikołajkach

Głównym zabytkiem Mikołajek jest XIX-wieczny kościół ewangelicki, który znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznej wysokiej wieży. W świątyni warto zwrócić uwagę na dwa portrety miejscowych pastorów: Andrzeja Kowalewskiego i Alberta Pescaroviusa.

Poznaj historię Mikołajek.

Muzeum reformacji i kamieniczki w Mikołajkach

Przy kościele w XIX wiecznym budynku znajduje się jedyne w Mikołajkach muzeum – Muzeum Reformacji Polskiej, w którym zgromadzono m.in. stare mazurskie starodruki, w tym Biblię Polską wydaną w Magdeburgu w 1726 r. Warto też zarezerwować chwilę i przyjrzeć się (przynajmniej niektórym) kamieniczkom przy wspomnianym już Placu Wolności.

Zobacz Mikołajki na naszych zdjęciach.

Ratusz w Mikołajkach i okolice

Najbardziej okazałym budynkiem jest tu dawny ratusz z 1888 r. Sam Plac Wolności w XVIII w. pełnił rolę wojskowego placu ćwiczeń. Współcześnie latem to jeden wielki kram. Z rynku biegnie najdłuższa ulica Mikołajek (2,5 km) obsadzona lipami - ul. Kajki (miejscowi mówią: „ulica Kajki całe Mikołajki”). Do ulicy Kajki równolegle biegnie ulica Dybowska, a przy niej znajduje się zabytkowy kirkut.

Wioska Żeglarska w Mikołajkach

Kultowym, opiewanym w szantach i fotografowanym na milion sposobów miejscem w Mikołajkach jest wioska żeglarska nad jeziorem Mikołajskim. Przebudowa mikołajskiego nadbrzeża rozpoczęła się w 2018 roku. Prace cały czas trwają i zaczynają się na wysokości amfiteatru i ciągną w stronę Śniardw.

Powstaje znacznie szersza, niż obecnie, promenada, która także będzie znacznie, dłuższa. Będzie ciągnęła się w stronę Śniardw niemal do granic administracyjnych Mikołajek. Tak naprawdę całe nadbrzeże będzie jednym wielkim portem.

Jezioro Łuknajno

W ramach spacerów warto przejść się nad leżące przy północno-wschodniej granicy miasta jezioro Łuknajno, które jest rezerwatem biosfery UNESCO i wpisany na listę dziedzictwa przyrodniczego świata oraz objęty międzynarodową konwencją RAMSAR, chroniącą obszary błotne i podmokłe. Znajduje się tu jedna z najliczniejszych w Europie i największa w Polsce kolonia łabędzia niemego. W sezonie letnio – jesiennym przybywa tu do 2 tys. tych ptaków.

Mormońska wieś Zełwągi niedaleko Mikołajek

Zełwągi, to urokliwa wieś położona 5 kilometrów na zachód od Mikołajek kojarzona z Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych Dni Ostatnich. To właśnie ta miejscowość stała się swego czasu kolebką wiary Mormonów w Polsce.

Galindia niedaleko Mikołajek

Miejsce to oddalone jest od Mikołajek o około 12 kilometrów i leży pośród malowniczych lasów Puszczy Piskiej.

Galindia – Mazurski Eden jest to stylizowana staropruska osada założona przez Cezarego Kubackiego. Niezwykły park wypoczynkowy został ulokowany na cyplu wioski Iznoty, niedaleko turystycznych Mikołajek, na lewo od ujścia rzeki Krutyni do Bełdan.

W kompleksie Galindii znajdziemy: pensjonat z luksusowymi apartamentami, sale konferencyjne (bursztynowa, kominkowa, szamańska itp.), duży park, w którym organizowane są tematyczne eventy, jak: Napad Galindów, Poszukiwanie bursztynu, Pasowanie wojowników, Psie zaprzęgi, Przygoda staropruskimi wozami i łodziami, Integracja w grupach w stylu Galindów (strzelanie z łuku, pokonywanie przeszkód, rzut toporem, walki między plemionami itd.).

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 82

 • 43
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 9
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 9
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 5
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 5
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz