ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

7 największych atrakcji w Piszu, które musicie zobaczyć

Bieżące12 września 2020, 8:32Komentarzy: 1
7 największych atrakcji w Piszu, które musicie zobaczyć
 fot. mazury24.eu

Jeśli przebywacie na Mazurach, w Piszu lub najbliższych okolicach warto zerknąć co można tu ciekawego obejrzeć i z czego skorzystać. Przed nami cykl prezentujący najlepsze atrakcje zlokalizowane w mazurskich miastach i ich otoczeniu.

Miasto Pisz, miejscowość o bogatej historii, ciekawych zabytkach, oferujące turystom wiele wspaniałych wrażeń. Znajduje się nad jeziorem Roś, a przez Pisz przepływa rzeka Pisa. Niedaleko zaś znajduje się jezioro Śniardwy. Miejscowość zaś otoczona jest urokliwą Puszczą Piską. To stanowi już obietnicę bardzo udanego urlopu.

Pisz to wspaniałe miejsce wypoczynku dla wszystkich tych, którzy preferują aktywną formę urlopu (wycieczki rowerowe, piesze, spływy kajakowe) i uwielbiają kontakt z przyrodą. Pisz to przede wszystkim miasto wręcz ociekające historią. Już w 160 r. n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki o osiądzie pruskiego plemienia Galindów w tym miejscu. Co ciekawe ta informacja została zamieszczona w pracy geografa z Aleksandrii Klaudiusza Ptolemeusza. Osada, jak wiele podobnych miejscowości zamieszkiwanych przez pogańskich Prusów, została zajęta przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego.

Poniżej przedstawiamy 7 atrakcji, które warto zobaczyć w Piszu oraz w najbliższych okolicach miasta.

Kamienna baba w Piszu

O pruskim pochodzeniu miejscowości świadczy przede wszystkim tzw. Kamienna Baba – historyczna pozostałość po tych ludach. Do dziś nie wiadomo właściwie do czego Prusom służyły te pomniki. Więcej historycznych ciekawostek oferuje Muzeum Ziemi Piskiej, które będąc w mieście po prostu trzeba odwiedzić.

Ratusz w Piszu

Ratusz w Piszu – neogotycki, przepiękny obiekt wybudowany w roku 1900. Obecnie mieści się tu Muzeum Ziemi Piskiej, siedziba Starostwa Powiatowego oraz Urząd Stanu Cywilnego. Obiekt jest idealnym przykładem neogotyckiego stylu z idealnymi proporcjami. Budynek ma dwie kondygnacje, poddasze i piwnice.

Dom Królewski w Piszu

Chociaż jak sama nazwa wskazuje powinien tu przebywać jakiś król, to jednak jest to tylko legenda. Tak nazywa się jeden z zabytkowych budynków w Piszu, choć nie wiadomo na pewno czy właśnie w nim przebywała jakaś „koronowana głowa”. Faktem jest, że polski król August II Mocny przebywał w Piszu na zaproszenie księcia Fryderyka III Hohenzollerna w 1698 r.

Wieża Ciśnień w Piszu

Niezwykły zabytek architektury, który obecnie pełni funkcję wieży widokowej oraz restauracji. Wieża ciśnień w Piszu została wybudowana w 1907 r. i funkcjonowała jako część miejskiego wodociągu do roku 1992. Teraz nadal służy miastu jako atrakcja turystyczna. Jej wysokość to 38 metrów.

Rejs statkiem Smętek

Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, choć niekoniecznie preferujący wysiłek fizyczny, mogą skorzystać z wycieczek turystycznym statkiem „Smętek”, których chętnych zabierze w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Widoki i wrażenia niezapomniane. Ci, którzy preferują bardziej aktywny styl wypoczynku mogą zdecydować się na spływ kajakami rzeką Pisą lub żeglugę po okolicznych jeziorach.

Puszcza Piska

Samo otoczenie Puszczy Piskiej powoduje, że turyści uwielbiający piesze i rowerowe wędrówki znajdą tu swoje wymarzone miejsce na ziemi. Na pewno zaś mogą liczyć na wspaniałe widoki wiekowych drzew, które otaczają niewielkie jeziorka.

Kąpielisko przy Jeziorze Roś

Pisz to również świetne miejsce dla miłośników odpoczynku na plaży i kąpieli wodnych. Zmodernizowane w 2013 r. kąpielisko miejskie przy jeziorze Roś oferuję wspaniałą plażę, wygodne i bezpieczne zejście do wody, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, plac zabaw, zadaszone wiaty.

Na koniec warto dodać, że w Piszu niegdyś wznosił się zamek krzyżacki. Niestety do dnia dzisiejszego niewiele po nim już zostało. Właściwie tylko niewielkie fragmenty murów, które wskazują, że na wzgórzu w Piszu stał niegdyś zamek krzyżacki zbudowany w stylu gotyckim. Gdyby przetrwał do naszych czasów byłby najstarszą tego typu budowlą na Mazurach.

Od kilku lat trwają jednak działania do zagospodarowania tego historycznego miejsca.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 170

 • 106
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 18
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 19
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 11
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 7
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 5
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Tło Dla Mew