ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

7 pięknych mazurskich wysp, które warto zobaczyć

Bieżące9 listopada 2020, 8:32Komentarzy: 6
7 pięknych mazurskich wysp, które warto zobaczyć
 fot. mazury24.eu

Pewnie pamiętacie słynny film „Cast Away” z Tomem Hanksem oraz jego pobyt na bezludnej wyspie? Wyspy od wieków przyciągają ciekawskich i żądnych przygód. Podobny klimat można poczuć na Mazurach, pełnych wspaniałych jezior z pięknymi wyspami. Nie do wszystkich można przybijać łodzią ze względu na ochronę przyrody. 

Większość mazurskich wysp objętych jest zakazem wstępu ze względu na ochronę przyrody – głównym powodem są występujące tam lęgowiska ptactwa. Jednakże jest kilka pięknych wysp, które możemy zwiedzić. Niektóre z nich, choć objęte ochroną, dają możliwość cumowania – jednakże będzie tu konieczne posiadanie specjalnego zezwolenia.

Można ubiegać się o zezwolenie u Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie w celu uzyskania odstępstwa od zakazów obowiązujących na terenie rezerwatu. Każde wejście na obszar rezerwatu bez wymaganego zezwolenia jest naruszeniem przepisów wynikających z ww. ustawy o ochronie przyrody.

Oto 7 przepięknych wysp na Mazurach, które warto zobaczyć podczas rejsu mazurskimi akwenami.

Wyspa Miłości (Francuska)

Niewielka wyspa na jeziorze Niegocin nosi niezwykle romantyczną nazwę – zwą ją Wyspą Miłości lub Wyspą Francuską. Obie nazwy nawiązują do dwóch pięknych legend o tragicznej miłości i jej konsekwencjach.

Wyspa jest niewielka i zalesiona. Ponadto umożliwia dojście łodzią do brzegu, trzeba jednak uważać na mielizny. 

Czarcia wyspa

Czarci Ostrów to jedna z dwóch wysp na jeziorze Śniardwy (kiedyś jedna z ośmiu). Znana jest doskonale wszystkim żeglarzom ponieważ razem z sąsiednią wyspą Pajęczą służy jako punkt nawigacyjny w żegludze po tym jeziorze.

Czarci Ostrów znajduje się około 1,5 km od zachodniego brzegu jeziora. Długość lądu to około 350 m, a szerokość 200 m. Do wyspy można przybić, zwiedzić ją i biwakować. A jest tu co oglądać.

Wyspa Gilma – miejsce mocy na Mazurach?

Wyspa Gilma, znajdująca się na jeziorze Dobskie to bardzo tajemnicze miejsce, przede wszystkim ze względu na swoją przeszłość. Podania wskazują, że było to ważne miejsce kultu dla plemion pruskich. Znawcy tematu wskazują, że na wyspie znajduje się czakram - czyli miejsce mocy.

Niektóre osoby wierzą, że na tej wyspie znajduje się tzw. czakram czyli miejsce mocy. Pewne jest natomiast, że teren ten stanowi część rezerwatu przyrody. Wyspa jest atrakcyjna ze względu na swoje walory historyczne. Podania głoszą, że na jej terenie bronili się Prusowie przed atakami Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy, po zwycięstwie zbudowali na miejscu pruskiego grodu zamek. Staropruskie umocnienia można tu oglądać do dziś, podobnie jak ruiny zamku. Do tych obiektów prowadzą strome schody.

Uwaga – aby przybić do wyspy i ją zwiedzić wymagane jest specjalne zezwolenie.

Wyspa Heleny

Jedna z najpiękniejszych wysp na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. 

Brzegi są piaszczyste a przy dojściu do wyspy jest dość głęboko. Jest tu kilka dobrych miejsc do cumowania dających szansę na schronienie przed wiatrem. Trzeba jednak uważać na płyciznę i liczne kamienie znajdującą się w północnej części wyspy.

Wyspa Królewski Ostrów

Jezioro Nidzkie posiada wiele malowniczych wysepek. Największą z tego archipelagu jest Królewski Ostrów. Wyspa ma dość wysokie brzegi i jest porośnięta lasem mieszanym. 

Wyspa Pajęcza

Wyspa Pajęcza to jedna z dwóch wysp położonych na jeziorze Śniardwy, chociaż w przeszłości była jedną z ośmiu. Znajduje się około 5 km wejścia do Kanału Jeglińskiego i blisko zachodniego brzegu jeziora, przy którym rozpoczyna się kompleks Puszczy Piskiej.

Według starych podań wyspa w dawnych czasach stanowiła miejsce pogańskiego kultu dawnych Prusów.

Wyspa Upałty

To największa wyspa na jeziorze Mamry i w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jej powierzchnia to ponad 67 ha. Obecnie Upałty należą do rezerwatu przyrody „Wyspy na jeziorze Mamry i Kisajno”. Kiedyś było to tętniące życiem miejsce na Mazurach.

Jeszcze 300 lat temu wyspa Upałty połączona była na stałe z lądem. Pozostałością po tym są liczne pasy płycizn znajdujące się pomiędzy wyspą a brzegiem jeziora. Wyspa obecnie jest opuszczona. Znajdują się na niej stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, w tym orła bielika.

Jednak nie zawsze ten teren pozostawał niezagospodarowany. Wyspa Upałty do 1945 roku była własnością hrabiów Lehndorffów - właścicieli Sztynortu. Jeszcze przed II wojną światową mieściła się tu elegancka, znana w Europie restauracja, park z alejkami, leśniczówka, domki do wynajęcia. W czasie II wojny światowej wyspę z brzegiem (nieopodal Mamerek) łączył drewniany most.

Do wyspy nie możemy przybijać i ją zwiedzać. Możliwe jest to tylko ze specjalnym pozwoleniem.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

 • 21
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 8
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz