ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

7 pięknych wysp na Mazurach, które warto obejrzeć

Bieżące9 stycznia 2022, 9:36Komentarzy: 4
7 pięknych wysp na Mazurach, które warto obejrzeć
Wyspy na Mazurach, choć piękne są niedostępne dla turystów. fot. mazury24.eu

Są piękne i niestety w większości niedostępne. Wyspy na mazurskich jeziorach - nie mamy szans przybić i zejść na ląd. Są objęte ochroną przyrody i zakazem wstępu. Jednak warto, chociaż z pokładu jachtu czy statku wycieczkowego je obejrzeć. Z wieloma z nich wiążą się również ciekawe i tajemnicze legendy.

Oto 7 przepięknych wysp na Mazurach, które warto zobaczyć podczas rejsu mazurskimi akwenami.


Wyspa Miłości (Francuska)

Niewielka wyspa na jeziorze Niegocin nosi niezwykle romantyczną nazwę – zwą ją Wyspą Miłości lub Wyspą Francuską. Obie nazwy nawiązują do dwóch pięknych legend o tragicznej miłości i jej konsekwencjach. Wyspa Francuska Nazwa nawiązuje do ludowej opowieści o dwóch francuskich żołnierzach napoleońskiej Wielkiej Armii. Poznaj tą opowieść w naszym artykule.


Czarcia wyspa

Czarci Ostrów to jedna z dwóch wysp na jeziorze Śniardwy (kiedyś jedna z ośmiu). Znana jest doskonale wszystkim żeglarzom, ponieważ razem z sąsiednią wyspą Pajęczą służy jako punkt nawigacyjny w żegludze po tym jeziorze.

Dlaczego ta wyspa zwana jest czarcią? O tym w naszym artykule.


Wyspa Gilma – miejsce mocy na Mazurach?

Niektóre osoby wierzą, że na tej wyspie znajduje się tzw. czakram czyli miejsce mocy. Pewne jest natomiast, że teren ten stanowi część rezerwatu przyrody. Wyspa jest atrakcyjna ze względu na swoje walory historyczne. Podania głoszą, że na jej terenie bronili się Prusowie przed atakami Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy, po zwycięstwie zbudowali na miejscu pruskiego grodu zamek. Staropruskie umocnienia można tu oglądać do dziś, podobnie jak ruiny zamku. Do tych obiektów prowadzą strome schody.

Uwaga – aby przybić do wyspy i ją zwiedzić wymagane jest specjalne zezwolenie.


Wyspa Heleny

Jedna z najpiękniejszych wysp na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Brzegi są piaszczyste a przy dojściu do wyspy jest dość głęboko. Jest tu kilka dobrych miejsc do cumowania dających szansę na schronienie przed wiatrem. Trzeba jednak uważać na płyciznę i liczne kamienie znajdującą się w północnej części wyspy.


Wyspa Królewski Ostrów

Jezioro Nidzkie posiada wiele malowniczych wysepek. Największą z tego archipelagu jest Królewski Ostrów. Wyspa ma dość wysokie brzegi i jest porośnięta lasem mieszanym. To prawdopodobnie na tej wyspie nocował znany pisarz i reportażysta Melchior Wańkowicz z córką, podczas swojego spływu mazurskimi jeziorami.


Wyspa Pajęcza

Wyspa Pajęcza to jedna z dwóch wysp położonych na jeziorze Śniardwy, chociaż w przeszłości była jedną z ośmiu. Znajduje się około 5 km wejścia do Kanału Jeglińskiego i blisko zachodniego brzegu jeziora, przy którym rozpoczyna się kompleks Puszczy Piskiej.

Według starych podań wyspa w dawnych czasach stanowiła miejsce pogańskiego kultu dawnych Prusów.


Wyspa Upałty

Jeszcze 300 lat temu wyspa Upałty połączona była na stałe z lądem. Pozostałością po tym są liczne pasy płycizn znajdujące się pomiędzy wyspą a brzegiem jeziora. Wyspa obecnie jest opuszczona. Znajdują się na niej stanowiska lęgowe rzadkich gatunków ptaków, w tym orła bielika.

Jednak nie zawsze ten teren pozostawał niezagospodarowany. Wyspa Upałty do 1945 roku była własnością hrabiów Lehndorffów - właścicieli Sztynortu. Jeszcze przed II wojną światową mieściła się tu elegancka, znana w Europie restauracja, park z alejkami, leśniczówka, domki do wynajęcia. W czasie II wojny światowej wyspę z brzegiem (nieopodal Mamerek) łączył drewniany most.

Do wyspy nie możemy przybijać i ją zwiedzać. Możliwe jest to tylko ze specjalnym pozwoleniem.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 34

 • 24
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - PTTK Wilkasy
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato