75 lat temu żołnierze wkroczyli do Wilczego Szańca, zdjęcia i film

27 lutego 2020, 12:35

Kwatera wojenna Adolfa Hitlera, mimo swoich imponujących rozmiarów, nie była broniona przez Niemców. Za to próbowano ją całkowicie wysadzić w powietrze. Jednak ten zamiar nie został do końca zrealizowany. Żołnierze radzieccy weszli więc do opustoszałego kompleksu obronnego. Nie oznaczało to jednak, że zagrożenia ich życia nie było.

Nacierający Rosjanie i opuszczenie Wilczego Szańca

Jesienią 1944 r. Armia Czerwona zbliżyła się do granic Prus Wschodnich. Nie czekał na to Adolf Hitler, który opuścił kwaterę w "Wilczym Szańcu" 20 listopada 1944 r. Ludności cywilnej na ewakuację z Prus Wschodnich zezwolono dopiero w styczniu 1945 r. Opustoszała kwatera, pomimo zaangażowanych tak wielkich środków materiałowych nie miała znaczenia militarnego. Miała za to stać się pułapką dla czerwonoarmistów.

75 lat temu żołnierze wkroczyli do Wilczego Szańca, zdjęcia i film

Tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej, na rozkaz feldmarszałka Wilhelma Keitla, w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r. zabudowania "Wilczego Szańca" wysadzono w powietrze. Pisemny rozkaz feldmarszałka zachował się do dziś.

Zniszczyć całkowicie się nie udało

Było to duże przedsięwzięcie, któremu niemieccy saperzy z braku czasu i odpowiedniej ilości materiałów wybuchowych nie sprostali. Efekty ich działań możemy oglądać współcześnie.

Odwiedziliśmy Wilczy Szaniec w 75. rocznicę zamachu na Hitlera

Aby wysadzić w powietrze, a właściwie rozerwać od środka betonowy płaszcz ciężkiego schronu typu „A” potrzebne było nawet kilka ton materiałów wybuchowych. Najbardziej zniszczony został schron Hitlera. Pozostałe z mniejszymi lub większymi uszkodzeniami stoją do dzisiaj.

75 lat temu żołnierze wkroczyli do Wilczego Szańca, zdjęcia i film

Mimo wycofania się wojsk niemieckich i zniszczenia bunkrów teren Wilczego Szańca nadal był groźny dla radzieckich żołnierzy.

Groźne miny

Zniszczoną kwaterę w dniu 27 stycznia 1945 zajęły wojska 31 Armii gen. Piotra Szafranowa, a w dniu 14 lutego 1945 przybył tu pełnomocnik NKWD przy 3 Froncie Białoruskim gen. Wiktor Abakumow. Po podejściu 31 Armii pod Szaniec do działania przystąpili saperzy sowieccy. Rozpoznali i rozminowali arterie komunikacyjne na obiekcie i pozostawili Wilczy Szaniec nierozminowanym.

Zobacz Wilczy Szaniec na naszych zdjęciach.

Ważniejsze w tym czasie było sprawdzenie pól uprawnych i oczyszczanie zakładów przemysłowych. Rozminowania pola minowego (długości około 10 km, szerokości 80–100 m) otaczającego kwaterę dokonali dopiero polscy saperzy.

75 lat temu żołnierze wkroczyli do Wilczego Szańca, zdjęcia i film

Warto dodać, że Niemcy tak doskonale zaminowali cały teren, że ich neutralizacja trwała niemal do 1955 r. Do tego saperzy nie posiadali żadnych planów ich rozmieszczenia.

W 1954 rozminowywaniem kierował przedwojenny oficer, późniejszy pułkownik Edmund Józefowicz z Mazurskiej Brygady Saperów, który był absolwentem Szkoły Podchorążych Inżynierii, uczestnikiem bitwy pod Kockiem i więźniem obozu koncentracyjnego w Stutthofie (złapany po ucieczce z oflagu).

Niebezpieczne i długie rozminowywanie

Zasadniczego postępu prac przy rozminowaniu dokonała 2 Ciężka Brygada Saperów z Kazunia. Przy rozminowaniu w latach 1945–1947 i 1950–1955 pracowali saperzy pododdziałów z siedmiu różnych jednostek.

75 lat temu żołnierze wkroczyli do Wilczego Szańca, zdjęcia i film

W latach 1953–1955 unieszkodliwiono 54 tys. min i ok. 200 tys. amunicji. Zginęło przy tym zadaniu trzech saperów.

Przekazanie terenu po całkowitym rozminowaniu Wilczego Szańca nastąpiło 29 października 1955 r.

Jednak jeszcze po tym czasie Wilczy Szaniec pokazywał swoje „kły i pazury”. Udokumentowano przynajmniej kilka przypadków śmiertelnych ofiar pozostawionych tam nadal min.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts