ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

80 lat temu rozpoczęto budowę Wilczego Szańca (Wolfsschanze)

BieżąceHistoriaPozostałe11 grudnia 2020, 6:05
80 lat temu rozpoczęto budowę Wilczego Szańca (Wolfsschanze)

80 lat temu rozpoczęła się budowa Wilczego Szańca (Wolfsschanze). Główna kwatera Hitlera leży na Mazurach, na skraju wsi Gierłoż (Görlitz) ok. 8 km od Kętrzyna. Zebrane przez nas zdjęcia pochodzą prawie z całego okresu jej istnienia (do 1944 roku - wówczas w listopadzie wydano rozkaz wysadzenia kwatery).

Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

Kwatera Adolfa Hitlera rozciągała się na obszarze 250 ha i ogrodzona była zasiekami. Obiektów strzegły trzy wieże wartownicze oraz betonowe stanowiska strzeleckie. Wilczy Szaniec był doskonale zamaskowany. Na dachach budynków posadzono nawet krzewy i drzewa. Stworzono tu całe miasto wojskowe. Mieszkało w nim nawet kilka tysięcy osób. Zbudowano cały zespół fortyfikacji, w tym schrony, bunkry, baraki, lotniska, stację kolejową, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne.

Sama kwatera Hitlera miała ściany z żelbetonu grubości 8 metrów oraz system tuneli, którymi można było w każdej chwili uciec. Wilczy Szaniec był cały czas rozbudowywany w latach 1941-44. Składał się z 80 bunkrów i około 100 baraków drewnianych.

Największe obiekty miały ściany o grubości do 6 metrów i stropy o grubości 8 metrów. Wykonane zostały z żelbetonu. Budynki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r., w związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej.

Obecnie dawna kwatera wojenna Adolfa Hitlera to muzeum, i jest udostępniana zwiedzającym od 1959 r. Do dziś zachowała się tylko część budynków, niektóre w lepszym, inne w gorszym stanie. Można zwiedzać je po wyznaczonych szlakach, przy których ustawiono tablice informacyjne, lub wynająć przewodnika i wysłuchać jego szczegółowej opowieści.

Zdjęcia pochodzą z bardzo wielu stron i zbiorów, zostały powiększone, odszumione, ponownie wykadrowane oraz naprawione. Większość ujęć to spotkania nazistów, jest również kilka zdjęć z budowy bunkrów i schronów, życie codzienne oraz znane wszystkim ujęcia po zamachu na Hitlera.

Dzisiejsza podróż po cieniach historii ma dość mroczny charakter, to wszystko jednak kiedyś wydarzyło się na naszych pięknych Mazurach...

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew