80 lat temu rozpoczęto budowę Wilczego Szańca (Wolfsschanze)

BieżąceHistoriaPozostałe11 grudnia 2020, 6:05
80 lat temu rozpoczęto budowę Wilczego Szańca (Wolfsschanze)

80 lat temu rozpoczęła się budowa Wilczego Szańca (Wolfsschanze). Główna kwatera Hitlera leży na Mazurach, na skraju wsi Gierłoż (Görlitz) ok. 8 km od Kętrzyna. Zebrane przez nas zdjęcia pochodzą prawie z całego okresu jej istnienia (do 1944 roku - wówczas w listopadzie wydano rozkaz wysadzenia kwatery).

Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

Kwatera Adolfa Hitlera rozciągała się na obszarze 250 ha i ogrodzona była zasiekami. Obiektów strzegły trzy wieże wartownicze oraz betonowe stanowiska strzeleckie. Wilczy Szaniec był doskonale zamaskowany. Na dachach budynków posadzono nawet krzewy i drzewa. Stworzono tu całe miasto wojskowe. Mieszkało w nim nawet kilka tysięcy osób. Zbudowano cały zespół fortyfikacji, w tym schrony, bunkry, baraki, lotniska, stację kolejową, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne.

Sama kwatera Hitlera miała ściany z żelbetonu grubości 8 metrów oraz system tuneli, którymi można było w każdej chwili uciec. Wilczy Szaniec był cały czas rozbudowywany w latach 1941-44. Składał się z 80 bunkrów i około 100 baraków drewnianych.

Największe obiekty miały ściany o grubości do 6 metrów i stropy o grubości 8 metrów. Wykonane zostały z żelbetonu. Budynki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 r., w związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej.

Obecnie dawna kwatera wojenna Adolfa Hitlera to muzeum, i jest udostępniana zwiedzającym od 1959 r. Do dziś zachowała się tylko część budynków, niektóre w lepszym, inne w gorszym stanie. Można zwiedzać je po wyznaczonych szlakach, przy których ustawiono tablice informacyjne, lub wynająć przewodnika i wysłuchać jego szczegółowej opowieści.

Zdjęcia pochodzą z bardzo wielu stron i zbiorów, zostały powiększone, odszumione, ponownie wykadrowane oraz naprawione. Większość ujęć to spotkania nazistów, jest również kilka zdjęć z budowy bunkrów i schronów, życie codzienne oraz znane wszystkim ujęcia po zamachu na Hitlera.

Dzisiejsza podróż po cieniach historii ma dość mroczny charakter, to wszystko jednak kiedyś wydarzyło się na naszych pięknych Mazurach...


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama