ReklamaA1 - Odysseya Yachts

„Aktywne Mazury” apelują o niewykluczanie komunikacyjne mieszkańców regionu

Bieżące16 stycznia 2023, 9:25Komentarzy: 2
„Aktywne Mazury” apelują o niewykluczanie komunikacyjne mieszkańców regionu
Zdjęcie poglądowe. fot. PKP PLK.

Walczymy o zastępczą komunikację autobusową za pociągi intercity na czas modernizacji odcinka kolejowego Korsze – Giżycko – informuje Stowarzyszenie „Aktywne Mazury”. Apel wystosowano do rządu i polityków. W tle zaś pojawia się groźba odcięcia komunikacyjnego mieszkańców Mazur.

Członkowie organizacji „Aktywne Mazury” wskazuję, że jak wynika z opublikowanego projektu rozkładu jazdy od 4 maja 2023 r. planowane jest zamknięcie odcinka Korsze-Giżycko z jednoczesnym brakiem uruchomienia pociągów międzywojewódzkich przez PKP Intercity S.A. i całkowitym zakończeniem obsługi odcinka sieci kolejowej Olsztyn-Korsze-Kętrzyn-Giżycko-Ełk przez pociągi międzywojewódzkie.

- Brak zapewnienia przez organizatora przewozów, tj. Ministra Infrastruktury, stoi w sprzeczności z postanowieniami ww. rozporządzenia Ministra Infrastruktury – informują w swojej petycji działacze Stowarzyszenia „Aktywne Mazury”.

Jak wskazują, również prezes Urzędu Transportu Kolejowego uznał rezygnację z uruchamiania komunikacji zastępczej za niezgodną z obowiązującym planem transportowym.

- W związku z tym zwróciliśmy się do Andrzeja Adamczyk, Ministra Infrastruktury o zapewnienie zastępczej komunikacji autobusowej za pociągi PKP Intercity na odcinku Ełk - Giżycko - Kętrzyn - Korsze – Olsztyn – wskazują członkowie mazurskiej organizacji. - Organizator ma obowiązek zapewnienia zastępczej komunikacji. W innych sytuacjach w kraju potwierdzał to Urząd Transportu Kolejowego.

O poparcie dla petycji członkowie Stowarzyszenia „Aktywne Mazury” zwrócili się do Sejmiku Województwa, Marszałka Województwa, starostów: ełckiego, giżyckiego, kętrzyńskiego i olsztyńskiego oraz tych rad powiatowych, Prezydenta Ełku, Burmistrza Giżycka, Kętrzyna, Korsz i Barczewa oraz rad miejskich w tych miastach.

- Musimy zapewnić pasażerom możliwość dalszego korzystania z tych połączeń, które są zapewnione w Planie Transportowym – dodają członkowie organizacji.

Sprawa jest ważna, bo modernizacja odcinka może zakończyć się dopiero w 2027 r.

Jak mówi na łamach portalu ukiel.info prezes stowarzyszenia Aktywne Mazury Daniel Domoradzki: „Rozkład jazdy opublikowany przez PKP PLK potwierdził, że zarówno organizator (Minister Infrastruktury – przyp. red.), jak również przewoźnik (PKP Intercity – przyp. red.) zamierzają przestać realizować ofertę dalekobieżną do Giżycka czy Kętrzyna. Dodatkowo, zaczęli się do nas zgłaszać z tym problemem mieszańcy, a nawet sami kolejarze. Naszym zdaniem to sytuacja niedopuszczalna. Dlatego postanowiliśmy działać. Liczymy na to, że nasze argumenty poparte przepisami prawnymi oraz opiniami ekspertów oraz Urzędu Transportowego Kolejowego przekonają ministra Adamczyka o słuszności naszej petycji. Na wsparcie liczymy na wsparcie polityków i samorządowców bez względu na partyjne opcje. Tutaj ważny jest interes Mazur i mieszkańców regionu”.

Stowarzyszenie Aktywne Mazury wystosowało więc apel do polityków, aby PKP PLK nie pozbawiało mieszkańców Mazur komunikacji zastępczej na trasie modernizowanego odcinka Ełk – Korsze.

Działacze tej organizacji wskazują, że brak zastępczej komunikacji autobusowej na tym odcinku będzie jeszcze bardziej wykluczało komunikacyjnie województwo warmińsko-mazurskie.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sun Bila

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe