Apel do premiera o wsparcie Mazur

28 lipca 2019, 11:20Komentarzy: 2

Posłowie z Warmii i Mazur apelują do premiera Mateusza Morawieckiego prośbę o wsparcie z budżetu państwa inwestycji prowadzonych przez Wody Polskie na Mazurach. Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny Wodom Polskim brakuje 140 milionów złotych na ich realizację.

Parlamentarzyści wskazują, że na Mazurach funduszy brakuje na remont śluzy Guzianka I, remont śluzy i jazu w Karwiku, prace hydrotechniczne przy kanałach i połączeniach z jeziorami, przebudowę zaplecza technicznego do obsługi szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz przebudowę i umocnienie Kanału Piękna Góra, Kanału Węgorzewskiego i rzeki Węgorapy, a także udrożnienie kanału Śniardwy – Roś.

„Zwracamy się do Pana Premiera o zainterweniowanie w tej sprawie i pomoc w  zabezpieczeniu dodatkowych środków na dokończenie (projektów). Brak wsparcia rządu w najbliższych miesiącach może sprawić, że kluczowe inwestycje dotyczące rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego mogą nie zostać zrealizowane w tej perspektywie unijnej. Byłaby to olbrzymia strata dla gospodarki regionu i branży turystycznej, która zatrudnia dziesiątki tysięcy osób w regionie – apelują posłowie PO, PSL i Kukiz ’15 z województwa warmińsko-mazurskiego.

Opracowane na nowo kosztorysy pokazują, że potrzeba 148 mln złotych więcej. Na etapie aplikowania o dofinansowanie unijne wartość projektów składających się na całe przedsięwzięcie określona została na 279 mln złotych, czego UE mogła sfinansować ponad 151 mln złotych.

Przed kilkoma laty dwanaście mazurskich samorządów i trzy powiaty zawiązały stowarzyszenie, które opracowało i przygotowało szereg inwestycji na Mazurach. Inwestycje są wspierane unijnymi środkami. Partnerem samorządów w realizacji tych inwestycji są Wody Polskie.

Część zadań realizują samorządy, a inne – Wody Polskie. Inwestycje są jednak wspólnie rozliczane i jeśli któraś ze stron nie zrealizuje swoich przedsięwzięć, to konsekwencje w postaci zwrócenia wielomilionowych dotacji odczują i samorządy, i Wody Polskie. W związku z tym, że Wodom Polskim brakuje funduszy samorządowcy z Mazur przed tygodniem zwołali w tej sprawie zebranie w Mikołajkach, na którym prosili o wsparcie posłów.

Projekty infrastrukturalne samorządów i Wód Polskich realizowane są etapami. Samorządy zrealizowały już część inwestycji. Zbudowano m.in. kładkę dla pieszych w Mikołajkach, przebudowano nadbrzeże w Rynie, zbudowano kładkę dla pieszych w Giżycku. Wody Polskie w ramach wspólnych przedsięwzięć rozpoczęły budowę śluzy Guzianka II.

„Mimo aktywności mazurskich samorządów i zarezerwowania dużych środków europejskich przez władze regionu, nad planem modernizacji Szlaku Wielkich Jezior wiszą czarne chmury. Jeżeli rząd nie znajdzie dodatkowych środków na wkład własny, cześć inwestycji nie doczeka się realizacji w najbliższych latach – piszą do premiera parlamentarzyści.

Jak wskazują lokalni politycy, szlak przez największe mazurskie jeziora potrzebuje pilnej modernizacji, aby był nadal wielkim atutem w zdobywaniu turystów, ale również nowych inwestorów. Bez tych prac i nakładów inwestycyjnych wiele miejsc pracy w regionie będzie w przyszłości zagrożonych.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów