ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Bardzo dobra wiadomość! Już w czerwcu zostanie ukończona Mazurska Pętla Rowerowa

BieżąceInwestycje27 stycznia 2023, 7:09
Bardzo dobra wiadomość! Już w czerwcu zostanie ukończona Mazurska Pętla Rowerowa
 fot. UM Giżycko

Nie do końca roku, ale do końca czerwca powinny zakończyć się wszystkie prace związane z budową Mazurskiej Pętli Rowerowej - poinformowało Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich. Będzie to licząca ponad 300 km trasa, łącząca się na północy regionu z autostradą rowerową Green Velo.

Jak przekazał w środę burmistrz Mikołajek i jednocześnie przewodniczący stowarzyszenia Piotr Jakubowski, dzięki takiemu terminowi zakończenia prac, turyści będą mogli w najbliższym sezonie wakacyjnym korzystać już z całej Mazurskiej Pętli Rowerowej.

- W niektórych gminach trwają jeszcze prace dotyczące przede wszystkim Miejsc Obsługi Rowerzystów, ale większość gmin jest już gotowa. Kontrakty są tak podpisane, żeby w terminie się wyrobić - dodał.

Jakubowski podkreślił, że otwarcie nowego szlaku stworzy zupełnie nowe możliwości dla turystyki rowerowej na Mazurach.

- Ta pętla przebiega po najcenniejszych przyrodniczo i widokowo miejscach na Mazurach. Jej wyjątkowość polega też na tym, że biegnie ona wokół Wielkich Jezior Mazurskich, przez wszystkie gminy należące do naszego stowarzyszenia – mówi burmistrz Mikołajek.

W jego ocenie, jest to imponująca inwestycja również dlatego, że wymagała wspólnych ustaleń wielu lokalnych samorządów i instytucji. Wcześniej - jak zaznaczył - każdy wójt czy burmistrz wyznaczał "po swojemu" krótsze czy dłuższe szlaki rowerowe, ale nie były one powiązane z innymi szlakami.

Burmistrz Mikołajek przypomniał, że w skład Mazurskiej Pętli Rowerowej wejdą zarówno ścieżki o nawierzchni z masy bitumicznej i kostki, jak i odcinki szutrowe czy typowe drogi leśne. Dlatego - jak zaznaczył - od wszystkich partnerów uczestniczących w tym przedsięwzięciu zależy, w jakim stanie trasa będzie oddana do użytku i potem utrzymywana.

Główny szlak będzie liczył 310 km, ale w przyszłości może być powiększany o lokalne trasy. Pętla od północy łączy się z autostradą rowerową Green Velo przechodzącą przez pięć województw wschodniej Polski.

Bardzo dobra wiadomość! Już w czerwcu zostanie ukończona Mazurska Pętla Rowerowa

Uatrakcyjnieniem nowej trasy ma być dziewięć wież widokowych: w Giżycku, Marcinowej Woli, Nowych Gutach, Krzyżach, Kalu, Węgorzewie, Probarku i dwie w Mrągowie. Postoje i wypoczynek ułatwi18 Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR) wyposażonych w wiaty, stoliki z ławkami, sanitariaty, stojaki i urządzenia do naprawy usterek rowerów. Ustawione przy trasie tablice będą informować o lokalnych atrakcjach, ciekawych i cennych przyrodniczo miejscach.

Mazurska Pętla Rowerowa jest jednym z projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich, które zrzesza 16 gmin i powiatów. Partnerami przy jego realizacji są GDDKiA, Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie i nadleśnictwa.

Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek –  Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.

Koszt inwestycji to ponad 81 mln zł, z czego 47 mln zł stanowi dofinansowanie unijne z RPO woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: PAP/Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 20
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts