ReklamaA1 - Ruciane Park Sylwestra

Beczki z niebezpieczną substancją w jeziorze Kisajno

Bieżące18 listopada 2021, 9:06Komentarzy: 1
Beczki z niebezpieczną substancją w jeziorze Kisajno
Ćwiczenia na jeziorze Kisajno. fot. Państwowa Straż Pożarna

W jeziorze Kisajno, pow. giżycki odnaleziono beczki z niebezpieczną substancją. Do akcji natychmiast przystąpili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej.

Na szczęście to tylko epizod ćwiczeń Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem PATROL-21.

Epizod rozgrywający się 16 listopada polegał na reagowaniu straży pożarnej w przypadku stwierdzenia niebezpiecznej substancji w wodach jeziora.

Z uwagi na charakter zdarzenia na miejsce zadysponowano siły Państwowej Straży Pożarnej w postaci Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego (SGRW-N) oraz Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego (SGRChem-Eko).

Po przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, iż na dnie jeziora, na głębokości do 6 m znajdują się żółte pojemniki oznakowane symbolem promieniotwórczości w postaci czerwonej „koniczynki”.

Beczki z niebezpieczną substancją w jeziorze Kisajno

Działania SGRW-N potwierdziły obecność 6 żółtych, bez śladów uszkodzeń pojemników, z czego każdy z nich ma objętość ok. 60 litrów.  W celu oceny narażenia na  promieniowanie jonizujące, pod wodę zszedł nurek wyposażony w przyrząd dozymetryczny identiFINDER-U, który jest dedykowany do prac podwodnych.

W wyniku pomiarów dozymetrycznych ustalono, że na jednym z zatopionych pojemników występuje znacznie podwyższona moc dawki, zmierzona wartość to ok. 15 mSv/h.

Podjęto decyzję o  wydobyciu zatopionych pojemników i przekazaniu celem przewiezienia do Ośrodka Radioizotopów POLATOM. Były to pierwsze w kraju tego typu ćwiczenia. Z bieżącej relacji obserwatorów wynika, że strażacy naszego województwa poradzili sobie wzorowo z przedstawionym zagadnieniem.

W ćwiczeniach uczestniczyli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Policji z powiatu giżyckiego wspierani przez SGRW-N Kormoran, oraz SGRChem-Eko Olsztyn.

Informacje i zdjęcia: Państwowa Straż Pożarna

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - HeydayBoats

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew