ReklamaA1 - Stranda Wiosna

Będą dalsze inwestycje w Twierdzy Boyen w Giżycku

BieżąceInwestycjeHistoria13 stycznia 2023, 6:46
Będą dalsze inwestycje w Twierdzy Boyen w Giżycku
 fot. mazury24.eu

Samorząd Giżycka chce inwestować w Twierdzę Boyen. Dlatego władze tego mazurskiego miasta przygotowały wnioski o dofinansowania w tej sprawie. Co będzie się działo w tym mazurskim zabytku architektury wojennej?

Jak informuje Gazeta Olsztyńska, podczas spotkania z samorządowcami regionu Mazur senator Małgorzata Kopiczko zachęcała wójtów i burmistrzów do inwestowania w ochronę zabytków i ubiegania się o rządowe pieniądze.

Program wsparcia ochrony zabytków został ogłoszony w grudniu i jest skierowany do lokalnych samorządów. Wiemy, jak wielka jest potrzeba ochrony zabytków, szczególnie w naszym regionie. Zabytkowe kościoły, obiekty miejskie i wiejskie wymagają ogromnych nakładów. Program umożliwia wykonanie remontów czy modernizacji. Po raz pierwszy program skierowany jest nie tylko do samorządów, ale i do kościołów – mówiła senator Małgorzata Kopiczko.

Jak czytamy w Gazecie Olsztyńskiej, do końca stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego Programu Ochrony Zabytków. Dofinansowanie może zostać przeznaczone na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Udział własny samorządu na realizację przedsięwzięcia to minimum 2% wartości zadania inwestycyjnego. Wnioskodawca może złożyć maksymalnie dziesięć wniosków o dofinansowanie.

Giżycko zamierza złożyć projekty związane z ochroną zabytków głównie w XIX-wiecznej fortyfikacji twierdzy Boyen.

- Przygotowujemy dziesięć wniosków, większość będzie dotyczyła Twierdzy Boyen. W ramach tego programu chcemy złożyć wniosek na modernizację zabytkowego budynku po dawnym przedszkolu wojskowym. Od ponad 25 lat jest nieużytkowany i jego stan się pogarsza. Chcemy, żeby w przyszłości kształciły się tam pielęgniarki. Dodatkowo zamierzamy wyremontować ogrodzenie szpitala, które również jest objęte ochroną przez konserwatora zabytków. Zamierzamy również złożyć projekt dotyczący ochrony cmentarzy zabytkowych - informuje Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. - Mamy świadomość, że na wszytko nie uda się pozyskać dofinansowania, dlatego naszym priorytetem jest Twierdza Boyen, gdzie kolejne obiekty chcemy poddać renowacji.

Samorządy mają czas na złożenie wniosku o dofinansowanie do końca stycznia, ale 12 miesięcy na przedstawienie projektu w zakresie inwestycji.

Twierdza to obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy. To idealnie zachowany przykład pruskiej budowli obronnej.

Twierdza otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303 metrów. Narożniki murów tworzą małe, przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczające twierdzę była sucha i wyposażona w kratę forteczną. Doskonale zachowane są wszystkie formy ziemne - wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń.

Twierdza Boyen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych obiektów obronnych znajdujących się na terenie Polski. Przy twierdzy zlokalizowano wiele budynków pomocniczych.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Sasanka
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe