ReklamaA1 - Sailing Machine

Będą spacerować i sprzątać Szeroki Ostrów

Bieżące21 listopada 2020, 9:37
Będą spacerować i sprzątać Szeroki Ostrów
 fot. Organizatorzy akcji.

Wzrasta świadomość tego, że o swoje otoczenie przyrody należy dbać. Na Mazurach mamy więc prawdziwą eksplozję działań porządkowania środowiska naturalnego. Do akcji ruszają mieszkańcy Mazur a My mamy nadzieję, że ten trud zostanie doceniony przez wszystkich, którym leży na sercu dobro tego regionu. Nie śmiećmy, dbajmy wspólnie o Mazury.

Tym razem akcja sprzątania będzie dotyczyła półwyspu Szeroki Ostrów. Szeroki Ostrów, to unikatowe miejsce na mapie Mazur. Leży w południowej części Śniardw i połączony jest z lądem groblą usypaną w roku 1943. 

W latach 1944-1945 znajdowała się tutaj osada 6 siedlisk z 30 mieszkańcami, po których zachowały się jedynie fundamenty domostw. W sąsiedztwie Szerokiego Ostrowia leży wyspa Czarci Ostrów, dawne miejsce kultu Galindów.

Poza historią, jaką nadaliśmy temu miejscu, kluczową rolę odgrywa tu charakterystyczna mazurska fauna i flora. Niestety, nie pozostaje ona wolna od wpływu człowieka. Od dłuższego czasu Szeroki Ostrów, choć zachwyca swą dzikością, zasypywany jest śmieciami turystów przybywających drogą lądową i wodną.

Wraz z mieszkańcami Zdor i miłośnikami Mazur organizatorzy akcji postanowili zorganizować sprzątanie tego wyjątkowego miejsca. Wydarzenie ma się odbyć w sobotę, 21.11.2020 r.

Zebrane śmieci na koniec wydarzenia zostaną posegregowane i przewiezione do PSZOK w Piszu. Organizatorzy wykonają dokumentację zdjęciową i merytoryczną, która następnie zostanie przesłana do gminy Pisz, w celu wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.

Akcja ma na celu uświadomienie, jak ważne jest dbanie o naszą lokalną przyrodę. Pozostawione śmieci, niszczą ekosystem i stanowią zagrożenie dla miejscowej fauny i flory.

- Naszym działaniem pragniemy pokazać skalę problemu i brak zainteresowania lokalnych urzędów. Liczymy, że efektem naszej pracy będzie czyste środowisko, ale także większa uwaga urzędników Gminy Pisz na problem pozostawianych przez turystów śmieci – piszą organizatorzy akcji.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/864839687607318

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów