ReklamaA1 - Gertis

Będzie bezpieczniej. Nowy radar meteorologiczny na Mazurach

Pływanie po MazurachBieżące6 lipca 2023, 7:20Komentarzy: 1
Będzie bezpieczniej. Nowy radar meteorologiczny na Mazurach
 fot. Mazurska Służba Ratownicza/facebook

Dobra wiadomość dotycząca bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów odwiedzających Mazury. W kwietniu br. rozpoczęły się testy a wkrótce nastąpi pełne uruchomienie nowego radaru meteorologicznego znajdującego się na Królewskiej Górze w Użrankach koło Mrągowa – informuje Mazurska Służba Ratownicza.

Dotychczas północno-wschodnia część kraju była monitorowana jedynie przez radar w Legionowie, który znajdował się zbyt daleko, by móc wykryć zjawiska meteorologiczne zagrażające Mazurom.

- Wielkie Jeziora Mazurskie znajdą się wreszcie w zasięgu radaru dopplerowskiego, który umożliwi śledzenie komórek burzowych z których tworzą się trąby powietrzne. Radar ten będzie posiadać funkcjonalność pomiarów w podwójnej polaryzacji co pozwoli na rozróżnianie typu opadu – informuje Mazurska Służba Ratownicza.

Cały cykl pomiarowy trwa 10 minut. Przez 4,5 minuty radar wykonuje 10 obrotów uzyskując dane o sytuacji opadowej w promieniu 250 km od radaru. Po zakończeniu tej części obserwacji rozpoczynają się pomiary w trybie dopplerowskim. W tym trybie poza danymi opadowymi mierzone są prędkość i kierunek przemieszczania stref opadowych. Te pomiary są ograniczone do zasięgu 125 km. Cykl ten jest powtarzany 144 razy dziennie przez 365 dni w roku.

Pozyskane dane są transmitowane do siedziby Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB w Warszawie, gdzie są wykorzystywane do tworzeniu prognoz i wydawania ostrzeżeń. Z przetworzonych informacji korzysta również większość serwisów pogodowych.

Na podstawie tych danych jest też uruchamiany System Sygnalizacji Ostrzegawczej na Wielkich Jeziorach Mazurskich, którego zadaniem jest powiadamianie użytkowników wód o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego. Pulsujące światło jest widoczne niemal z każdego punktu na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

O możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego wodniacy są informowani rytmicznie pulsującym żółtym światłem:

40 błysków na minutę to komunikat - „UWAGA" SPODZIEWANE BURZE I WIATR.

90 błysków na minutę oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo - „NIEBEZPIECZEŃSTWO" WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU.

- Radar w Użrankach jest szczególnie ważny dla turystyki, ponieważ poprawi bezpieczeństwo na mazurskich jeziorach. Dotychczas, ze względu na brak dokładnej informacji, System Sygnalizacji Ostrzegawczej był załączany zbyt wcześnie, co doprowadziło do tego, że żeglarze zaczęli go ignorować. O konieczność powstania radaru od lat apelowaliśmy do różnych decydentów. – dodają mazurscy ratownicy. - Mamy nadzieję, że teraz System Sygnalizacji Ostrzegawczej będzie działał prawidłowo i spełniał swoje zadanie.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Sailing Machine