ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Bocian wraca na Mazury. Jego podróż obserwują pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Bieżące23 lutego 2024, 9:32
Bocian wraca na Mazury. Jego podróż obserwują pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego
 fot. Mazurski Park Krajobrazowy.

Zadomowił się na Mazurach, ale na zimę odlatuje do ciepłych krajów. Jego podróż śledzą pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego, ponieważ ptak ma założony nadajnik GPS. Obecnie bocian jest w drodze do Krutyni. Ostatnio zlokalizowano go w Bułgarii.

Zimował w Egipcie, ale teraz ruszył w drogę powrotną do domu, czyli na Mazury. Dzięki zainstalowanemu nadajnikowi GPS jego powrotną drogę obserwują pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

- Pamiętacie jeszcze bociana, który przez ostatnie dwa lata wracał do Krutyni na koniec lutego? Było o tym trochę w mediach. Pojawiły się wówczas wątpliwości co do jego faktycznej migracji na południe. W 2023 roku zwierzęciu założono nadajnik GPS i od tego momentu jego wędrówka była śledzona przez pracowników Parku. Większość czasu spędził w Egipcie, a kilka ostatnich tygodni w Izraelu. Jego podróż powrotna rozpoczęła się już 5 lutego i obecnie przebywa na południu Turcji. Czy jest szansa, że niedługo zjawi się w Krutyni? Na trasie jego migracji jeszcze wiele niebezpieczeństw - m.in. linie energetyczne i drapieżniki. Trzymamy kciuki, a jak będzie bliżej domu to damy znać w kolejnym poście – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.

Obecnie bocian, w drodze do gniazda w Krutyni przeleciał już Turcję i znajduje się na terenie Bułgarii.

Bocian wraca na Mazury. Jego podróż obserwują pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Drogę mazurskiego ptaka można śledzić tu: https://www.facebook.com/mazurskipark

Jak informuje serwis bocianopedia.pl badania metodą obrączkowania pozwoliły ustalić zarówno rejony zimowania w Afryce jak i trasy wędrówek. Jeżeli pominie się sporadyczne próby przelotów bocianów nad Półwyspem Apenińskim, Sycylią i Maltą do Tunezji, to wiadomo, że są dwie trasy migracji, omijające Morze Śródziemne od zachodu przez Gibraltar i od wschodu przez Bosfor. Bociany z Polski lecą tą drugą, wschodnią trasą i dlatego poznajmy ją nieco dokładniej.

W zachodniej Polsce w czasie wędrówki rzadziej obserwuje się większe stado bocianów, za to we wschodniej, a zwłaszcza południowo-wschodniej części kraju widok stad złożonych z kilkudziesięciu osobników nie należy do rzadkości. Im dalej na południe wzdłuż łuku Karpat tym wyraźniej liczebność stad rośnie.

W Rumunii dołączają bociany wędrujące wzdłuż doliny Dunaju. Nad Bułgarią lecą ich już tysiące. Warto podkreślić, że w tym samym czasie wędrują także duże ptaki drapieżne. Tak więc nad wąskim pasem lądu, między Europą a Azją przelatują równocześnie dziesiątki tysięcy dużych ptaków. Oszacowana równocześnie w tym samym roku liczebność wędrowców to 207 tys. bocianów białych, 6 tys. bocianów czarnych i 40 tys. ptaków drapieżnych z 27 gatunków.

Przelot ten trwa na Bałkanach od połowy sierpnia do końca pierwszej dekady września i jest to jeden z najwspanialszych spektakli przyrodniczych w Europie, robiący niezapomniane wrażenie. Trasa wędrówki od Bosforu przecina Turcję, biegnie wąskim pasmem wzdłuż wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, nad doliną Jordanu, dalej nad pustynnym Półwyspem Synajskim i przez Morze Czerwone doprowadza do Afryki, w dolinę Nilu. Dolina tej rzeki o długości ok. 6500 km pozwala dotrzeć w rejon wielkich jezior afrykańskich i ominąć od wschodu Saharę. Część ptaków tu się rozprasza i zimuje na południe od granicy Sehelu, na sawannach w dorzeczu Konga, a część kontynuuje wędrówkę, dociera w dorzecza Zambezi i Limpopo lub nawet do Republiki Południowej Afryki. Tak więc maksymalna długość trasy może przekroczyć 10 tys. km.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka