ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Bonding zębów — wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem

Pozostałe1 marca 2024, 14:35
Bonding zębów — wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zabiegiem

Bondingiem zębów określa się zabieg wchodzący w zakres stomatologii estetycznej i protetyki. Wykonuje się go u pacjentów celem poprawy estetyki uśmiechu, głównie z powodu przebarwień, nierówności szkliwa i niewłaściwego kształtu zębów. Do zabiegu wykorzystuje się specjalne żywice kompozytowe utwardzane światłem. Kto najczęściej zgłasza się do gabinetu stomatologicznego, by poddać się temu zabiegowi? Jak przebiega cała procedura? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania i jakich efektów można się spodziewać?

W jakich sytuacjach wykonuje się bonding zębów?

Zabieg, jakim jest bonding zębów, przeprowadza się nie tylko u osób z przebarwieniami szkliwa. To także procedura, która umożliwia nadbudowanie uszczerbionych lub ukruszonych zębów, aby przywrócić im estetyczny wygląd. Innym powodem poddania się temu zabiegowi są zniekształcenia i nierówności, co może mieć podłoże genetyczne i wynikać z fizjologii organizmu.

Innym wskazaniem jest diastema, która wiąże się z dużymi szparami między zębami. W momencie, gdy są one zbyt mocno rozsunięte, powstają duże i rzucające się w oczy przestrzenie, które można zniwelować dzięki omawianemu zabiegowi stomatologicznemu.

Na czym polega bonding zębów?

W pierwszej kolejności pacjent umawia się na konsultację ze stomatologiem. Na podstawie wywiadu medycznego stwierdza się, czy może przystąpić do zabiegu. Ocenia się również aktualny stan uzębienia, szacuje poziom zmian, jakie można wprowadzić i decyduje o metodzie, którą wykorzysta się w przeprowadzeniu bondingu.

Obecnie stomatolodzy korzystają z dwóch metod. Jedna z nich to flow injection. Polega ona na wykonaniu wycisków, które służą do opracowania nowego kształtu zębów. Następnie przykleja się do nich kompozyt. Jeśli zachodzi taka potrzeba, stomatolog wykonuje korektę, by osiągnąć efekt oczekiwany przez pacjenta.

Drugi sposób to metoda manualna. Polega na aplikacji kompozytu na powierzchni zęba i manualnym formowaniu jego kształtu. Finalny efekt można osiągnąć już po jednej wizycie.

Kiedy nie można wykonać bondingu zębów?

Stomatolog na podstawie badania i rozmowy z pacjentem stwierdza, czy przeprowadzenie zabiegu jest możliwe. Najczęstszym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest próchnica, czy inne stany zapalne występujące w obrębie jamy ustnej. Inne powody dyskwalifikujące pacjenta to martwe zęby, duże przebarwienia szkliwa, obszerne zniszczenia wymagające innych praktyk stomatologicznych, a także bruksizm.

Jakie są rezultaty bondingu?

Efekty, jakich oczekuje się po przystąpieniu do omawianego zabiegu, to przede wszystkim zmiana kształtu uzębienia i przywrócenie mu estetycznej barwy. To sposób na zniwelowanie, złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie zmian o podłożu anatomicznym i patologicznym. Można zatem pozbyć się defektów, które wystąpiły w wyniku doznanego wcześniej urazu.

Aby uzyskać pożądane rezultaty, pacjent powinien najpierw zadbać o stan i kondycję swojego uzębienia, a w razie potrzeby przystąpić do leczenia stomatologicznego przed bondingiem.

Źródła:
https://enel.pl/stomatologia/usluga/bonding/
https://stomatologa.pl/stomatologia/bonding-zebow

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka