ReklamaA1 - Stranda Oktoberfest

Brytyjski ród Windsorów ma związki z Mazurami. Jak to możliwe?

BieżąceHistoria10 września 2022, 10:06Komentarzy: 0
Brytyjski ród Windsorów ma związki z Mazurami. Jak to możliwe?
 fot. mazury24.eu

Przodkowie zmarłej królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II pochodzili z Mazur - tak już kilka lat temu stwierdzili muzealnicy z Węgorzewa. W tamtejszym Muzeum Kultury Ludowej można obejrzeć eksponaty związane z pruskim rodem Lehndorffów, spokrewnionym z brytyjską rodziną królewską.

Zmarła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II ponownie zwróciła uwagę świata na panującą monarchię Windsorów. Tymczasem niewiele osób wie, że przodkowie zmarłej monarchini mają swoje korzenie…w dawnych, mazurskich rodach.

Związki królewskiej rodziny Windsorów z arystokratycznym pruskim rodem Lehndorffów badał już w 2011 r. kustosz muzeum w Węgorzewie dr Jerzy Łapo. Historyk odkrył, że wśród przodków występujących w drzewie genealogicznym nowego księcia Cambridge była - urodzona w 1723 r. w mazurskim Sztynorcie - Maria Eleonora von Lehndorff. Jednym z jej prawnuków był król Danii Krystian IX, a ten z kolei jest prapradziadkiem księcia Williama. Z wyliczeń kustosza wynika, że książę William ma 1/256 krwi mazurskich Lehndorffów.

Muzeum w Węgorzewie ogłosiło również, że ma "namacalny dowód" na mazurskie korzenie księcia Williama. Turyści mogą obejrzeć XVII-wieczną tablicę nagrobną z podobizną - zmarłego w 1639 r. - Meinharda von Lehndorffa, starosty kętrzyńskiego, który wsławił się służbą w wojskach polskiego króla Zygmunta III Wazy. Tablica przedstawia rycerza w płytowej zbroi z odkrytą głową. Meinhard był - "9 razy pra" - pradziadkiem Williama.

- Dzięki tej tablicy każdy może sam ocenić, czy zachowało się podobieństwo pomiędzy pruskim przodkiem a dzisiejszym księciem Cambridge - mówił Jerzy Łapo.

Mazurscy przodkowie to nie jedyny akcent łączący przodków księcia Williama z naszym krajem. Najczęściej przypominane są związki Windsorów z niemiecką dynastią Wettinów, której przedstawiciele - August II Mocny i August III Sas - byli królami Polski.

Brytyjska rodzina królewska ma również korzenie warszawskie. Prababką księcia Karola, ojca księcia Williama, była urodzona w 1825 r. w Warszawie Julia Teresa Salomea Hauke - córka sławnego dowódcy z epoki napoleońskiej, gen. Jana Maurycego Hauke.

źródło: PAP

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
Reklama