ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Brzegi jezior i rzek na Mazurach notorycznie niszczone. Wody Polskie nakładają kary

Bieżące1 lutego 2021, 6:13Komentarzy: 1
Brzegi jezior i rzek na Mazurach notorycznie niszczone. Wody Polskie nakładają kary
 fot. mazury24.eu

Nawet kilkaset przypadków rocznie niszczenia brzegów rzek i jezior na Mazurach odnotowują pracownicy Wód Polskich. W 2020 r. ukarano sprawców, którzy zniszczyli linię brzegową jeziora Roś w Piszu.

Na Mazurach nagminne jest, że właściciele działek położonych przy brzegach wycinają rosnące nad brzegami drzewa, zasypują trzcinowiska (często używając do tego gruzu budowlanego lub nawet śmieci), karczują krzaki, koszą trzciny, usypują plaże w miejscach, gdzie ich nie było.

- Niszczenie brzeg rzek i jezior od wielu lat utrzymuje się na stałym, bardzo wysokim poziomie. Rocznie odbieramy kilkaset zgłoszeń o tym, że ktoś zniszczył brzeg. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane, pracownicy Wód Polskich w terenie sprawdzają, czy doszło do dewastacji - wyjaśnia rzecznik Wód Polskich w Białymstoku, Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Za niszczenie lub uszkadzanie brzegów wód śródlądowych grozi grzywna, ograniczenie wolności lub do roku więzienia.

Dwóch mężczyzn zniszczyło linię brzegową jeziora Roś w Piszu. Jeden z nich zasypał strefę przybrzeżną urobkiem z jeziora i piaskiem, chcąc w tej sposób stworzyć dziką plażę, drugi pogłębił nielegalnie dno jeziora. Sąd skazał ich na kary 10 i 20 tys. zł grzywny.

- Każde działanie przy brzegu rzek, jezior i kanałów musi być uzgodnione z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, które reprezentuje Skarb Państwa. Usuwanie trzcin, nasypywanie piasku w celu utworzenia dzikiej plaży, budowa pomostów czy umocnień brzegowych, wymaga każdorazowo uzyskania zgody. Wnioski o wydanie zgłoszenia lub pozwolenia wodnoprawnego, przyjmują właściwe miejscowo Nadzory Wodne, Zarządy Zlewni lub Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Pracownicy Wód Polskich służą radą i pomocą przy wypełnianiu stosownych dokumentów - zapewniła Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Źródło: Wody Polskie

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 6
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts