A0 - AZS Wilkasy
ReklamaA1 - Przystań Nautica

Budowa "ekspresówki" przez Mazury. Burmistrz Mikołajek apeluje do mieszkańców

BieżąceInwestycje25 lutego 2021, 5:56Komentarzy: 17
Budowa "ekspresówki" przez Mazury. Burmistrz Mikołajek apeluje do mieszkańców
 fot. mazury24.eu

Władze mazurskich Mikołajek zachęcają mieszkańców do udziału w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji środowiskowej dla budowy S-16 przez Mazury. "Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu" - zaapelował burmistrz.


Budowa nowej drogi S-16 przez Mazury od wielu lat wzbudza ogromne kontrowersje społeczne. W minionym tygodniu kilkanaście organizacji ekologicznych napisało apel m.in. do ministrów infrastruktury, klimatu i środowiska, finansów oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o wstrzymanie prac nad trasą S16 przez Mazury i dalej przez Biebrzański Park Narodowy.

Trasa przez Mazury jest na etapie opiniowania przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Chodzi o zaopiniowanie wybranego przez GDDKiA wariantu przebiegu tej trasy przez Mazury od Mrągowa, przez Mikołajki i Orzysz do Ełku.

-Informuję o możliwości zapoznania się z dokumentacją tego przedsięwzięcia, co stanowi element konsultacji społecznych. Postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej jest ostatnim etapem, w którym realnie mieszkańcy mogą zgłosić uwagi i zająć stanowisko - wyjaśnił mieszkańcom Mikołajek i okolic burmistrz Piotr Jakubowski.

Wskazał, że "w szczególności" dotyczy to sołectw: Baranowo, Faszcze, Inulec, Lubiewo, Nowe Sady, Prawdowo, Tałty, Kolonia Mikołajki, Woźnice, Olszewo, Grabówka, przez które będzie przebiegała nowa droga, a także miasta Mikołajki i sołectw: Zełwągi, Jora, Stare Sady, Cudnochy, które znajdują się w bezpośredniej strefie oddziaływania tej inwestycji i "będą zapewne stanowić zaplecze budowy".

-Pełna dokumentacja przedsięwzięcia jest dostępna w siedzibie RDOŚ w Olsztynie, z uzyskanych w RDOŚ informacji wynika, że będzie ona dostępna także na stronie internetowej RDOŚ w terminie od 24 lutego do 23 marca br. Natomiast UMiG w Mikołajkach dysponuje mapami i częścią dokumentacji techniczno-środowiskowej przekazanymi przez GDDKiA. Osoby, które będą chciały zapoznać się z materiałami będącymi w posiadaniu mikołajskiego urzędu proszone o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub mailowy - informuje burmistrz Mikołajek.

Samorząd Mikołajek i wiele osób prowadzących działalność turystyczno-hotelową w Mikołajkach i okolicy sprzeciwia się budowie S-16 przez Mazury w wariancie proponowanym przez GDDKiA w Olsztynie. Zakłada on m.in. budowę nowego mostu przez jezioro Tałty, w ocenie przeciwników inwestycji bezpowrotnie zniszczona zostanie unikalna mazurska przyroda.

- Ze względu na skalę planowanej inwestycji i jej olbrzymi przyszły wpływ proszę o Państwa zainteresowanie oraz aktywny udział w trwającym postępowaniu - zaapelował burmistrz Piotr Jakubowski.

Na podstawie informacji PAP

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 78

 • 30
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 11
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 5
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 6
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 23
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts