ReklamaA1 - Sunport, keje czarterowe

Budowa „ekspresówki” przez Mazury nabiera tempa

BieżąceInwestycje21 września 2022, 19:25Komentarzy: 6
Budowa „ekspresówki” przez Mazury nabiera tempa
 fot. GDDKiA w Olsztynie.

Budowa ekspresówki z Mrągowa do Borek Wielkich ma zakończyć się w listopadzie przyszłego roku. Jej koszt szacowany jest na 600 mln zł. Obecnie trwają procedury, które mają umożliwić przebudowę kolejnych odcinków krajowej szesnastki wiodących do Olsztyna i Ełku do standardu drogi ekspresowej.

Biegnąca przez Mazury krajowa „szesnastka”, powoli przeistacza się w drogę ekspresową. Prace toczą się na odcinku z Mrągowa do Borek Wielkich.

- Do tej pory wykonano odhumusowanie terenu, wycinkę drzew i krzewów, wzmocnienie podłoża palami prefabrykowanymi w okolicach Sorkwit. Obecnie prowadzone są roboty wymian gruntów, robót ziemnych, a także wykonywania już warstw konstrukcyjnych nawierzchni – warstwy mrozoodpornej oraz podbudowy pomocniczej z kruszywa – informuje Karol Głębocki z GDDKiA w Olsztynie.

Zaawansowanie prac sięga 42 procent. Długość nowej drogi wraz z obwodnicą Mrągowa to 20 km. Układanie warstw bitumicznych to jeden z najważniejszych etapów prac. Budowa tego odcinka "szesnastki" to także obiekty inżynieryjne.

– Wkrótce rozpocznie się najważniejszy etap prac – informuje kierownik budowy Adam Koniecki. - Obecnie na budowie pracuje 250 jednostek sprzętowych. W przyszłym tygodniu chcielibyśmy rozpocząć prace związane z układaniem nawierzchni konstrukcyjnych warstw bitumicznych.

Jak informuje inżynier budowy Piotr Perłowski wykonawca inwestycji, firma BOR zapewnia, że S16 jest budowana w zgodzie z naturą, tak, by zwierzęta miały się jak przemieszczać.

W tym przypadku mamy do czynienia z 20 mostami, wiaduktami, a także 14 przepustami, 4 murami oporowymi oraz licznymi przejściami. Jedną z ciekawostek tej budowy jest to, że budujemy jeden z najdłuższych przepustów o długości 77 m.

Są też wyzwania. Część drogi będzie osadzona na betonowych palach. Wrażenie robią wymiary niektórych konstrukcji.

Nowy odcinek drogi S16 Borki Wielkie-Mrągowo – to 13 km drogi ekspresowej i 3 km obwodnicy Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

 • 15
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marshalle

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy