ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Budowa S16 na Mazurach ma opóźnienie. Z czego wynika?

BieżąceInwestycje31 października 2023, 10:51Komentarzy: 1
Budowa S16 na Mazurach ma opóźnienie. Z czego wynika?
 fot. UM Mrągowo.

Wszystko wskazuje na to, że budowa „ekspresówki” przez Mazury, na odcinku Borki Wielkie-Mrągowo opóźni się. To zachwieje założonym planem oddania tej części trasy do użytku – tak przynajmniej informuje Radio Olsztyn.

Z czego wynikają opóźnienia w budowie trasy szybkiego ruchu na Mazurach w tym regionie?

Jak podaje Radio Olsztyn, dodatkowe prace przy wzmocnieniu konstrukcji drogi w okolicach Sorkwit nie pozwalają na oddanie drogi, jak to planowano, czyli w pierwszej połowie przyszłego roku.

Odcinek między dwoma jeziorami i w sąsiedztwie rzeki Krutyni jest w tej chwili najtrudniejszym etapem budowy.

- Wymiany gruntu, które były przewidziane na 8-9 metrów, w tej chwili są robione na głębokość 13 metrów, więc jest to znacznie większa kubatura robót i znacznie większe utrudnienie, jeśli chodzi o samą technikę prowadzenia prac. To wymaga dodatkowego wzmocnienia palami i to spowodowało, że termin zakończenia prac przesunął się — przyznał kierownik robót drogowych Paweł Fijołek.

Nowy odcinek będzie miał ponad 16 km długości. Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

Budowa S16 na Mazurach ma opóźnienie. Z czego wynika?

Około 13-kilometrowy fragment trasy zaplanowano jako drogę ekspresową S16, a około 4-kilometrowy odcinek – obwodnica Mrągowa – pobiegnie w ciągu drogi krajowej nr 59.

Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, natomiast na przebiegu obwodnicy Mrągowa będzie to droga o przekroju w większości jednojezdniowym. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy jedynie poprzez węzły drogowe.

Droga S16 to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. W regionie łączy najważniejsze miasta, takie jak Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda, z trasami układu południkowego. W przyszłości S16, wraz z układem dróg S5, S7, S10, S51 i S61, stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód.

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na tej drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy.  Realizacja zadania zakończy się pod koniec 2023 roku.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew