ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja

Chory ryś znaleziony na Mazurach zdrowieje

Bieżące2 października 2023, 9:19
Chory ryś znaleziony na Mazurach zdrowieje
 fot. Mazurski Park Krajobrazowy.

Ryś leczony od blisko dwóch tygodni w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku dochodzi do siebie. Jeśli w pełni wyzdrowieje zostanie wypuszczony do lasu – informuje dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Chory ryś to samiec około 6-7 letni.

- Ryś powoli dochodzi do zdrowia. Je, nabiera masy, widać, że staje się coraz silniejszy - powiedział rzecznik olsztyńskiej Dyrekcji Lasów Państwowych Adam Pietrzak.

Dodał, że ryś musi jeszcze być leczony, ale specjaliści z ośrodka, do którego trafił robią wszystko, by zwierzę w pełni wyzdrowiało i wróciło do natury.

W połowie września w lesie pod Wielbarkiem pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego odłowili rysia po sygnale od mieszkańców okolic Wielbarka. Ludzie zauważyli, że skryty i nieufny ryś trzyma się blisko zabudowań, pozwala w miarę blisko do siebie podejść i nie ma siły uciekać. Zaniepokojeni mieszkańcy zaalarmowali pracowników mazurskiego Parku Krajobrazowego. Ci odłowili rysia i odwieźli do Napromka w Nadleśnictwie Olsztynek, gdzie znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

Specjaliści stwierdzili, że zwierzę jest mocno osłabione i wychudzone. Podejrzewano, że mógł ulec zatruciu.

Ryś był regularnie karmiony co 3 godziny małymi porcjami zmielonego mięsa, przez kilka dni było widać, że czuje się źle. Weterynarze wykluczyli m.in., by ryś cierpiał z powodu chorób odkleszczowych.

Rysie na Mazurach od kilku lat są przywracane naturze. Udało się je ocalić od wyginięcia dzięki metodzie "born to be free", opracowanej przez dr Andrzeja Krzywińskiego z Kadzidłowa. Polega ona na tym, że ciężarna samica rodzi młode w leśnej wolierze, w której z czasem robi się małe otwory. Przez te otwory może wyjść maluch, ale nie jego mama. W ten sposób zwierzę uczy się natury i jest pod opieką matki tyle, ile potrzebuje. Zwierzę nie ma kontaktu z człowiekiem.

Leśnicy i przyrodnicy szacują, że populacja rysi w lasach na Warmii i Mazurach rośnie z każdym rokiem. Zwierzęta te - samotniki, stroniące od ludzi, płochliwe i bardzo czujne - obserwowane są głównie wczesną wiosną, gdy w sezonie godowym przemierzają spore odcinki w poszukiwaniu partnerki.

Przypadek odłowienia osłabionego rysia spod Wielbarka jest pierwszym tego typu na Mazurach.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz